Мета: ввести дітей до навчального курсу; актуалізувати навички основних видів музично-творчої діяльності; ознайомити школярів з підручником для 2 класу й основами роботи з ним.
Перший урок музичного мистецтва виконує функцію уведення до семестрової теми “Світ музичних творів”. Тому розпочати його доцільно з читання віршованого вступу, поданого на с. 3 підручника:
Світ музичних творів – царина чудова!
Там панує звуків чарівлива мова:
Вітру шепотіння у весняних вітах,
І джмеля гудіння на барвистих квітах…
Вас
В світ чарівних звуків просимо, будь ласка!
Цей вірш-запрошення вводить учнів і до першої начальної теми “Музичні спогади про літо”. Її зміст передбачає різнобічну музично-творчу діяльність школярів, об’єднану літньою тематикою:розповідь учнів про свої музичні враження під час канікул, слухання музики про мешканців літнього лісу, імітування голосом звуків літньої природи і нарешті – розучування поспівки та пісні, які “прощаються” з літом.
Перший етап цієї роботи – спогади учнів про свої музичні враження – можна розпочати поетичними рядками:
Літо,
Випиває роси
Та з пшениченьки плете
Україні коси.
Виглядає з-поміж віт
Вишнями в садочку,
Одяга на цілий світ
Сонячну сорочку.
А. Загрудний
За допомогою “музичного кошика” нас. 4 доцільно заохотити дітей пригадати літо й розказати про почуту під час канікул музику, наспівати розучені влітку поспівки та пісні.
Важливою умовою правильного проведення такого імпровізованого опитування є його динамічність. А щоб налаштувати учнів на змістовні лаконічні розповіді, доцільно використати ігровий прийом “Мікрофон”: діти передають одне одному іграшковий мікрофон (або іншу річ подовженої форми: ручку, олівець тощо) і ніби дають стислі “Інтерв’ю”.
Поринути в атмосферу літнього лісу допоможуть “Музичні загадки” українського композитора Валерія Подвали. Розпізнати їх персонажів – білку, дятла, їжачка – школярам допоможуть малюнки на с. 5 підручника. Налаштовуючи учнів на сприймання твору, слід пригадати разом з ними правила слухання музики.
Зі звуковою стихією літа пов’язане наступне завдання – пригадати і передати голосом різноманітні звуки літньої природи: стукіт дятла, шум дощу, дзюрчання струмочка, шелестіння листя, кування зозулі, гудіння джмеля тощо. При поясненні цього завдання доречними будуть вірші, в яких “оживають” звуки літньої природи (на вибір учителя):
Літо
Серед моря квітів,
Серед моря трав
Весело шуміти
Запашним вітрам.
Серед моря квітів
Бджіл гудуть рої.
Літо моє, літо,
Співанки мої…
О. Ющенко
Літо
– Липа, липа зацвіла! –
Засурмила всім бджола.-
Гей, злітайтеся, подруги,
У гайок на край села…
Бджоли з пасіки летять,
Липі крону золотять.
І здається, що у липи
Віти струнами бринять.
Т. Коломієць
Коники
Коники, коники
Весело сюрчать.
Літечко, сонечко
Вибігли стрічать.
Жайворон з дзвоником
З синяви – дзелень!
Весело коникам
Шле пісні весь день.
Коники, коники,
В квітах і в траві.
Літечка дзвоники
Чуємо живі…
В. Кравчук
Друга частина цього творчого завдання спрямовує учнів на вокальне (співоче) відтворення обраних звуків. З цією метою пропонуємо дітям уявити і проспівати “пісеньки” дятла, зозулі, дощу, струмочка тощо (на вибір). За потреби вчитель має сам подати учням приклади вокального виконання відповідних складів (“тук-тук”, “ку-ку”, “кап-кап”, “буль-буль”), проспівуючи їх у різних варіантах: на 1, 2 або 3 звуках, у поступовому висхідному чи низхідному русі, у вигляді простої мелодичної імпровізації тощо. У такий спосіб актуалізуються уявлення школярів щодо “перетворення” шумових звуків на музичні.
Принагідно заохочуємо дітей пригадати правила співу та привертаємо їхню увагу до “Пам’ятки юному співаку” на с. 6 підручника. Бажано практично поновити навички співочого дихання та співу за диригентськими жестами вчителя:
Наступний етап вокальної роботи виконує роль розспівування. Діти розучують поспівку “Закінчилось літо”, зміст якої є логічною перехідною ланкою від літніх образів до осінніх.
Під час розучування поспівки на одному звуці доцільно використати подане у підручнику умовне позначення ритмічного рисунка та звернути увагу учнів на наявність у ньому коротких і більш довгих звуків:
Після виконання поспівки на одній висоті можна запропонувати окремим, більш підготовленим дітям скласти до неї мелодію, а іншим – повторювати зімпровізовані інтонації за принципом “музичної луни”.
Кульмінацією вокальної роботи на уроці є ознайомлення з піснею М. Чембержі “До побачення, літо!” (музику цієї пісні можна використати й для входу дітей до класу на початку уроку). Після прослуховування твору учні аналізують зміст віршів, висловлюють припущення щодо почуттів, з якими діти йдуть до школи. Звертаємо увагу на відповідність характеру музики світлим і піднесеним настроям маленьких школярів.
При розучуванні пісні можуть виникнути складності з розспівуванням окремих складів на 2 звуки. Слід пояснити учням особливості такого виконання, намалювавши на дошці дві поєднані лігою ноти. За потреби можна виконувати пісню нижче, ніж в оригіналі: у ре чи мі-бемоль мажорі.
Наприкінці уроку доцільним буде виконання відомих дітям пісень про літо.
Традиційне домашнє завдання – слухання музики та накопичення нових музичних вражень.
Варіанти домашніх завдань, подані у робочому зошиті (с. 4-5), обираються на розсуд учителя або учнів та позначаються учнями зафарбовуванням (підкресленням, обведенням) відповідних позначок.