Мета: дати загальне уявлення про виражальність як найважливішу властивість музики.
Оскільки зміст вокальної музики є більш “відкритим” для дитячого розуміння, уведення до теми доцільно побудувати на виявленні виражальної основи пісень. Діти пригадують їх за малюнками і за допомогою табличок-підказок з’ясовують, які почуття та настрої передано в кожному творі:
“Українка я маленька” – любов до батьківщини, національна гордість;
“До побачення, літо” – радість, схвильованість;
“Круть і Верть” –
Осягнути виражальні можливості інструментальної музики школярам допоможуть дві різнохарактерні п’єси В. Косенка: “Не хочуть купити ведмедика” і “Купили ведмедика”. Слухання музики можна попередити невеликою евристичною бесідою щодо можливого (підказаного назвою) характеру кожного з цих творів.
На основі проведеного аналізу діти доходять висновку, що музика може виражати внутрішній світ людини і виражальність є її найважливішою властивістю (правило на с. 49). Музичною ілюстрацією цих положень є пісня “Якщо добрий ти” й український народний танець
Пісня “Якщо добрий ти” добре відома дітям завдяки мультфільму “День народження кота Леопольда”. Зміст пісні має безперечно виховне значення, тому його аналіз – важлива складова уроку. Доцільним є й перегляд фрагмента мультфільму, кадр з якого подано у підручнику.
Пісню можна запропонувати для слухання з підспівуванням або для розучування. Певну вокально-технічну складність становлять діапазон мелодії (сім ре2) та низхідні стрибки на сексту. Проте, як свідчить практика, надзвичайна мелодійність і популярність твору допомагають дітям легко долати ці труднощі.
Яскрава виражальність музики танцю “Аркан” розкривається завдяки ознайомленню учнів з його історією. За легендою, цей гуцульський танок походить від могутніх легенів, що спустилися з гір боронити рідний край. У цьому контексті стає зрозумілим, чому аркан танцюють лише чоловіки (часто з топірцями), а також зміст супровідної пісні:
Для самостійного опрацювання пропонуємо дітям невелику дослідну роботу: дізнатися про інші популярні танці (пісні, інструментальні твори) та їхнє виражальне значення.