Урок 95
Тема. Написання закінчень у дієсловах другої особи
Мета: познайомити дітей з системою закінчень дієслів різних дієвідмін в однині та множині 2-ї особи, вчити розпізнавати дієслова 2-ї особи, правильно писати і вживати їх у мовленні; розвивати уважність, зібраність і спостережливість; виховувати самостійність у навчанні.
Обладнання: картки індивідуального опитування.
ХІД УРОКУ
I. Перевірка домашнього завдання
1. Робота із вправою 122
– Чи можна розрізнити дієвідміни за формою 1-ї особи? Як?
2. Відновлення
І дієвідміна | ІІ дієвідміна | |
1-а особа однини | ? (-у, – ю) | ? ^, – ю) |
1-а особа множини | ? (-емо, – ємо) | ? (-имо, – імо) |
II. Актуалізація опорних знань та мотивація навчання
Гра “Скажи, що я роблю”
Вчитель показує, що він читає книгу.
– Що я роблю?
Один із учнів фіксує на дошці: “Ви читаєте”.
Вчитель показує, що він спить.
– Що я роблю?
Далі можна залучити до гри дітей.
– У формі якої особи стоять використані вами дієслова?
III. Оголошення теми і мети уроку
– Зверніть увагу на таблицю. (Відкриває запис на дошці.)
І дієвідміна | ІІ дієвідміна | |
2-а особа однини | ? | ? |
2-а особа множини | ? | ? |
– Спрогнозуйте тему уроку.
– А що ми будемо вчитися робити?
IV. Первинне сприйняття та усвідомлення нового матеріалу
1. Колективне виконання вправи 123
– За результатами роботи заповніть таблицю.
І дієвідміна | ІІ дієвідміна | |
2-а особа однини | ? (-еш) | ? (-иш) |
2-а особа множини | ? | ? |
– Якої форми 2-ї особи ми не зустріли?
2. Самостійна робота із таблицею (за вправою 124)
V. Закріплення та систематизація знань
1. Диференційоване завдання
Учні з недостатньою підготовкою – вправа 126 (1,2)
Сильні учні – вправа 127.
2. Самостійна робота із вправою 128
– Як ви визначали особу дієслів?
– Що ви можете розповісти про 2-у особу дієслів теперішнього часу?
– В якому часі дієслова мають таку ж систему закінчень?
3. Творча робота із вправою 125. Робота в парах
– Які закінчення ви використали при творенні 2-ї особи однини майбутнього часу?
– Поясніть, чому в одних закінченнях ви використали літеру е, а в інших – и.
– Чому в прислів’ях найчастіше вживається форма 2-ї особи дієслів?
VI. Підсумок уроку
1. Командна гра “Знавці”
Клас розбити по рядах на команди.
Вчитель називає дієслово в неозначеній формі, а команди ставлять його у формі однини і множини 2-ї особи теперішнього часу. За правильну відповідь команда отримує “+”, а за неправильну – “-“.
Копати, кликати, нести, робити, читати, грати, говорити, спати.
Виграє та команда, яка не має мінусів.
– Що ви можете розповісти про закінчення дієслів 2-ї особи однини і множини теперішнього і майбутнього часу?
2. Інструктаж щодо виконання домашнього завдання
VIІ. Домашнє завдання
Правило на с. 67; вправа 129; повторити словникові слова.