НАРОДНА МУЗИКА У ТВОРЧОСТІ КОМПОЗИТОРІВ

І семестр

Урок 15. НАРОДНА МУЗИКА У ТВОРЧОСТІ КОМПОЗИТОРІВ

Мета: розглянути приклади використання народної музики у творчості професійних композиторів. Розвивати естетичні смаки дітей прививати любов до слухання музики, вміння аналізувати прослухані твори.

Вступ

З великою увагою і глибокою шаною вивчають музичний фольклор професійні композитори. Народна творчість надихає їх, підказує сюжети й теми.

Народна музика у творчості композиторів

Народні пісні й танці можна почути в музиці різноманітних жанрів. Найпоширенішим

способом використання народної музики в авторській є обробка мелодій пісень і танців, які збагачують не тільки мистецтво рідного краю, а й світову культуру загалом.

(Пригадайте, хто з композиторів використовував народну музику у своїй творчості)

Обробка – це видозмінення музичного твору шляхом використання різноманітних засобів музичної виразності.

Окрім простих вокально-хорових обробок, поширений ще один спосіб використання народної музики у творчості композиторів – створення варіацій на тему пісень чи танців. У цьому випадку народні мелодії збагачуються ще й тембровим

звучанням певного інструмента або оркестру.

Варіації (з латинської – зміна, різноманітність) – музичний твір, у якому основна мелодія звучить кілька разів, набуваючи різноманітних змін: мелодичних, ритмічних, ладових, гармонічних тощо.

(Наведіть приклади інструментальних творів різних композиторів, в основу яких покладені варіації на тему народних пісень чи танців).

Відомості про композитора

Микола Дмитрович Леонтович (1877-1921) – український композитор, хоровий диригент і педагог. Народився в селі Монастирок на Поділлі в родині священика. В дитинстві навчався музики під керівництвом батька, який грав на віолончелі, скрипці, гітарі, керував хором. Професійну освіту здобув у Кам’янець-Подільській семінарії. Завдяки гарному голосу і прекрасним музичним здібностям юний Микола став диригентом хору семінаристів. Після закінчення навчання вчителював у сільських школах Поділля, Донбасу, викладав у Музично-драматичному інституті ім. Лисенка в Києві, організовував хори, самодіяльний симфонічний оркестр. У Петербурзькій придворній капелі навчався на регента (диригента хору).

Основу спадщини митця складають неперевершені обробки українських народних пісень для хору. Найвідоміші з них – “Щедрик”, “Дударик”, “Козака несуть”.

Леонтович є одним із найчастіше виконуваних українських композиторів завдяки “Щедрику”, різдвяній мелодії, відомій в усьому світі під назвою “Колядка дзвонів” (“Carols of the Bells”).

Коли вперше американські космонавти вирушили в міжзоряний простір, то з-поміж музичних творів узяли “Щедрика” Миколи Леонтовича. Цей твір співають повсюдно у Франції, Англії, Голландії, Польщі, країнах Латинської Америки. Особливою популярністю він користується в Канаді та США.

Слухання. Українська народна пісня “Щедрик” в обробці М. Леонтовича у виконання дитячого ансамблю “Carol of the Bells”

Слухання. Ассія Ахат, парафраз на тему М. Леонтовича “Щедрик” з альбому “Homo Novus”

Відомі різні варіанти обробок української народної пісні “Щедрик”: українською й англійською мовами, у виконанні дитячого ансамблю й у формі варіацій у сучасному інструментальному звучанні.

Назва “Щедрик” походить від старовинного українського обряду щедрування – побажання щедрого вечора на Новий рік. Це одна з обрядових народних пісень – щедрівок. Мелодія пісні складається лише з одного чотиризвучного мотиву, який багаторазово повторюється.

Творче завдання

Спробуйте створити обробку пісні, яка вам подобається. Що змінилося?

Демонстрація української щедрівки “Добрий вечір тобі, пане господарю!”

На Різдво, як відомо, українці співають колядки, а на Новий рік – щедрівки з величанням господаря, господині, з привітанням усім членам родини. За давньою традицією, святкування Щедрого вечора супроводжувалось обходом хат із побажанням людям щастя, доброго здоров’я, достатку і добробуту в Новому році.

Розучування української щедрівки “Добрий вечір тобі, пане господарю!”

Добрий вечір тобі, пане господарю!

Приспів:

Радуйся!

Ой радуйся, земле, –

Син Божий народився!

(Приспів виконується після кожного рядка)

Застеляйте столи та все килимами.

Та кладіть калачі з ярої пшениці.

Бо прийдуть до тебе три празники в гості.

А що перший празник – Різдво Христове.

А що другий празник – святого Василя.

А що третій празник – свято Водохреща.

Розучування французької народної пісні “Танець каченят”

Підсумки уроку

Народна музика – це невід’ємна частина нашого з вами життя. Вона супроводжує нас повсякденно, допомагає пережити всі негаразди та щасливі моменти. Народні мотиви ми сприймаємо з раннього дитинства з першою маминою колисковою і проносимо через все життя.

Домашнє завдання (за бажанням)

Знайдіть відомості про українських та зарубіжних композиторів, використовували у своїй творчості народні мотиви, дарували їм “друге” життя.


1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (2 votes, average: 4,00 out of 5)


НАРОДНА МУЗИКА У ТВОРЧОСТІ КОМПОЗИТОРІВ - Плани-конспекти уроків по музиці


НАРОДНА МУЗИКА У ТВОРЧОСТІ КОМПОЗИТОРІВ