ОБКУРЮВАННЯ БДЖІЛ

ОБКУРЮВАННЯ БДЖІЛ – прийом, необхідний при лікуванні бджіл, а також при підсадженні нової матки в гніздо бджіл.

О. б. необхідне при використанні лікувальних препаратів, які виділяють корисні пари при згорянні. Як лікувальні препарати використовують фенотіазін, тютюн.

Для обробки бджіл використовують лікувальний димар. Щоб таблетки препарату згоряли максимально, треба перевернути сітку в корпусі димаря догори дном, покласти на неї тліючу таблетку, закрити кришкою – і можна обкурювати сім’ю. Таке використання таблетки в димарі

дає повне згоряння, при цьому виключається шкідлива дія полум’я на бджіл, дим усередині вулика розподіляється рівномірно й кришка димаря зовсім не нагрівається. Основна маса пластівців, що утворюються при згорянні таблетки, осідає на сітку кришки димаря й у трубці, але вони легко видаляються.

Проти вароатозу бджіл вулики із сім’ями обробляють димом фенотіазіну в такий спосіб. У димар насипають подрібнене вугілля, розпалюють його до появи полум’я, рівномірно розсипають 3-грамову наважку фенотіазіну й відразу закривають його. Однієї такої наважки фенотіазіну вистачає на обробку чотирьох

бджолосімей. Як тільки жовто-зелений дим зникне й з’явиться сірувато-білий, беруться до обкурювання бджіл. У повністю відкритий нижній льоток вулика нагнітають 35-40 клубів диму й переходять до наступного вулика. Засипають ще одну порцію фенотіазіну, через 3-4 хвилини ці ж вулики обробляють удруге, прикривають нижні льотки, залишаючи в них сантиметрові щілини. Обробку кожної сім’ї проводять щодня протягом З днів. Курс лікування триває місяць і складається з трьох обробок з інтервалами в 7-8 днів.

Для масового знищення, наприклад, дорослих браул на бджолах застосовують тютюновий дим, камфору або дим одного з препаратів (з розрахунку на одноразову обробку на одну бджолосім’ю): 0,7-08 г фенотіазіну, 1-2 г тедіону, 0,3 г кельтану, 1,5 г ефірсульфонату або 1 таблетку.

Перед О. б. тютюновим димом із вулика видаляють зайві стільники, а решту розставляють таким чином, щоб бджоли, які сидять на одній рамці, не стикалися з бджолами сусідньої рамки. Корпус вулика піднімають, а на його дно стелять папір, змазаний рослинною олією, щоб кліщі, що обсипаються, прилипали, зверху стільники закривають полотнинкою, дерев’яною стелею або подушкою. О. б. димом проводять увечері, коли припиниться літання бджіл. У димар на гарячі вугілля насипають махорку. Струмінь тютюнового диму спрямовують у льоток. Дим у вулику тримають не більше ніж 2 хвилини, після цього вулик повністю відкривають, а папір із браулами, що обсипалися, знищують. Таке обкурювання проводять 3 дні поспіль. Через кожні 10 днів обробку повторюють. Цей курс обробки використовують до повного видужання сімей.

При використанні диму одного з лікувальних препаратів попередньо перевіряють його акарицидність і нешкідливість на 3- 5 сім’ях.

Часто підсаджують маток у клітках Титова або в ковпачках. Перед розміщенням у гнізді молодої матки бджіл також обкурюють димом.


1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 votes, average: 5,00 out of 5)


ОБКУРЮВАННЯ БДЖІЛ - Бджільництво


ОБКУРЮВАННЯ БДЖІЛ