УРОКИ РОЗВИТКУ МОВЛЕННЯ
Тема 14. ОПИС ПРИРОДИ. УСНИЙ ДОКЛАДНИЙ ПЕРЕКАЗ ХУДОЖНЬОГО ТЕКСТУ РОЗПОВІДНОГО ХАРАКТЕРУ З ЕЛЕМЕНТАМИ ОПИСУ ПРИРОДИ
ПРИГАДАЙМО. Чим розповідь відрізняється від опису?
Опис природи
Складовими частинами опису природи є опис її окремих елементів. У художньому описі, крім інформації про природу, передаються ще й враження. Опис природи є одним із засобів характеристики персонажів у художніх творах.
“Відоме” й “нове”
“Відомим” в описі є назви предметів, а “новим” – ознаки цих
592
І. Прочитайте текст. Визначте його тему й основну думку. Які типи мовлення поєднано в тексті?
У ЛІСІ
Павло легко вистрибнув із кабіни й вільно побіг убік, одразу знайшовши ледве помітну в сутінках* стежину, що вела до лісу.
Гуде ліс, сухо подзвонюють мідним листом дуби, співають сосни у високості, під ногами вислизають тугі, мов литі, жолуді. Солодко пахне прілим листом і травами, пізніми грибами, що їх уже торкнулися перші приморозки.
У рову аж чорно від тернових ягід на колючих і густих кущах. Коли терен* зацвітає весною, то весь рів і лісові кущі по горбах наче обсипані снігом.
По землі, в ровах і ямах, повзе ожина, тьмяно поблискує чорною ягідкою-намистинкою, наче оком у перепілки.
Скільки вилазив малий Пашка за тією ожиною по ровах і проваллях, скільки лайки й стусанів мав від матері за порвані штани й пізнє вертання з лісу. Все те минуло, як перші дитячі мрії, але зосталося в пам’яті на все життя… (За В. Кучером).
*Сутінки – рос. сумерки.
*Терен – колючий кущ; ягоди цієї рослини.
II. Знайдіть опис природи. Чи допомагає він зрозуміти внутрішній світ Павла, його настрої, почуття? Які художні засоби використав автор, щоб відтворити картину природи?
III. Колективно складіть план тексту. Докладно перекажіть прочитане за складеним планом (усно).