Урок 10. ОСОБЛИВОСТІ ТЕКСТІВ-ОПИСІВ. МЕТА ЦИХ ТЕКСТІВ
Мета: продовжити ознайомлення учнів із типами текстів за їх метою; звернути увагу на характерні ознаки текстів-описів; збагачувати словниковий запас учнів; виховувати бережливе ставлення до природи.
Хід уроку
I. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ
II. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ
1. Перевірка домашнього завдання (вправа 36, с. 21).
– З яким текстом ознайомилися вдома?
– Чи можна його назвати текстом-міркуванням? Доведіть.
– Зачитайте виписані речення.
– На які слова
– Що це за слова? (Синоніми)
– Яка їх роль у реченні? (Допомагають уникнути повторів.)
2. Словниковий диктант
– Запишіть під диктування.
Восени, щоденно, щогодини, портрет, попереду, до побачення, щодня. Взаємоперевірка робіт.
– Правопис якого слова ми ще не розглядали? (Портрет)
3. Каліграфічна хвилинка
Пп Пп Пп пп ор портрет
– Утворіть словосполучення.
Гра “Сито”
– Доберіть з довідки слова та запишіть речення.
Портрет пише…
Море малює…
Пейзажист передає красу
(Шофер, портретист, моряк, пекар, мореніст, піаніст, пейзаж)
III. ПОВІДОМЛЕННЯ ТЕМИ ТА МЕТИ УРОКУ
– Малювати можна не лише фарбами. Сьогодні ми спробуємо малювати за допомогою слів.
А допоможе нам у цьому новий тип тексту.
IV. СПРИЙМАННЯ Й УСВІДОМЛЕННЯ НОВОГО МАТЕРІАЛУ
1. Ознайомлення з текстом-описом. Вправа 39 (с. 21)
– Прочитайте текст вправи.
– Який заголовок ви можете запропонувати до цього тексту?
– Чи можна назвати цей текст міркуванням?
– Чому? Доведіть свою думку.
– Яка мета цього тексту?
– Які слова автор уживає в тексті, щоб описати зовнішність дідуся?
– Такий текст називають текстом-описом.
2. Ознайомлення з теоретичним матеріалом (с. 27)
3. Колективне виконання вправи 38 (с. 22)
– Прочитайте текст вправи.
– Чому дідусь називає онуку “Моя черешенька” ?
– Доведіть, що це текст-опис.
4. Фізкультхвилинка
V. УЗАГАЛЬНЕННЯ Й СИСТЕМАТИЗАЦІЯ ОТРИМАНИХ ЗНАНЬ
1. Гра “Портрет на замовлення”. Вправа 39 (с.22)
Завдання можна виконати диференційовано: одні учні виконують завдання, подане у вправі, інші описують свого однокласника, не називаючи його імені.
Перевірка виконаних робіт
– Які слова допомогли вам упізнати ваших однокласників?
2. Робота в групах. Вправа 40 (с. 22)
Учні читають діалог та добирають до нього заголовок.
– Про що мріяла перша дитина? А друга?
– Обміркуйте в групах, як можна продовжити діалог другої дитини. Учитель заслуховує відповіді кожної групи.
– А як ви допомагаєте птахам?
3. Самостійна робота
1 варіант
– Прочитайте текст.
– Визначте тип тексту та доберіть питання, на яке він відповідає.
– Придумайте заголовок до тексту.
Кроків за кілька від сухої коси визирає з води вербовий кущик. Невеличкий такий, а на ньому – котики. Пухнасті, жовтаво-зелені. Ніби табунець гусенят примостився спочити на галузках. І такі вони лагідні та безпомічні.
2 варіант
– Прочитайте текст.
– Визначте тип тексту та доберіть питання, на яке він відповідає.
– Придумайте заголовок до тексту.
Усю зиму спав їжачок у лісі під купою хмизу. Настала весна. Весняне сонечко пригріло землю.
Виліз їжачок зі свого зимового лігва і почав чиститися. Він потерся об кущі та гілочки. Потім облизав себе язичком. Подивився їжачок навкруги, струснувся і побіг на полювання.
– Над якими типами текстів ви працювали?
– Чим текст-опис відрізняється від тексту-розповіді?
VI. ПІДСУМОК УРОКУ
– З якими текстами ми сьогодні ознайомилися?
– Чому вони мають таку назву?
– Як ви розумієте вислів “живий портрет”?
VII. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ
Вправа 41, с. 22-23.