Тема: Основа слова. Частини основи: корінь, префікс, суфікс
Мета: формувати в учнів поняття про основу слова; вчити виділяти змінну частину, визначати основу в словах; розвивати мовлення; виховувати любов до природи.
Тип уроку: урок засвоєння нових знань (формування мовної компетенції).
Обладнання: підручник, зошит.
Перебіг уроку
І. Організаційний момент
Ось дзвінок сигнал подав –
До роботи час настав.
Ось і ми часу не гаймо,
А урок свій починаймо.
II. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ
1. Перевірка домашнього
– Назвіть у тексті прийменники.
– Які закінчення у виділених словах?
2. Словникова робота
Гра “Збери словечко”
Ця ву ли ван ди ля не ді по ка мил
(Вулиця, диван, неділя, помилка)
3. Гра “За питаннями”
– Змініть слова за питаннями, позначте закінчення.
Підводний Курочка
Який? хто?
Якого? кого?
Якому? кому?
Яким? ким?
– Що при цьому змінюється у слові?
4. Каліграфічна хвилинка
Б б Вб Ба бі бе бр тб зб
Бібліотека бабуся банкір
Бажання трудитися – то найдорожча знахідка.
– Визначте закінчення у словах
III. ПОВІДОМЛЕННЯ ТЕМИ І МЕТИ УРОКУ
– Сьогодні на уроці ми продовжимо досліджувати слово, виділяючи в ньому закінчення. Але звертатимемо увагу не тільки на нього, а й на ту частину слова, яка залишається без закінчення.
IV. СПРИЙМАННЯ Й УСВІДОМЛЕННЯ НОВОГО МАТЕРІАЛУ
1. Робота над віршем (с. 52, впр. 110)
– Прочитайте вірш.
– Що полив дощик?
– Прочитайте підкреслені слова. Позначте закінчення в них.
– Назвіть частину слова без закінчення. Позначте її так: І________І. Ви назвали й позначили основу слова.
– Запам’ятайте! Частина слова без закінчення називається основою. Основу позначають так: І________І. Основа слова складається з таких частин: префікс, корінь, суфікс. |
– Знаючи закінчення, ми зможемо визначити основу слова. За основою ми пізнаємо саме слово, його значення.
– Спробуйте відгадати слова за такими частинами;
-а (учні роблять різні припущення);
-ий; – ій (аналогічно).
– А яке слово ви впізнаєте, коли я скажу земл – (Земля) яблуньк-
(Яблунька) смачн (Смачний, смачна, смачні)
– Отже, що несе в собі основа? (Значення самого слова.)
2. Ознайомлення з алгоритмом визначення основи
– Чи помітили ви певний порядок при визначенні основи?
– Він називається алгоритмом. З чого ж ми починаємо?
Алгоритм визначення основи
– Прочитай слово.
– Виділи закінчення.
– Познач основу так: І_____________І.
3. Фізкультхвилинка
V. УЗАГАЛЬНЕННЯ Й СИСТЕМАТИЗАЦІЯ ОТРИМАНИХ ЗНАНЬ
1. Робота над текстом (с. 52, впр. 111)
– Прочитайте текст. Визначте його тему.
– Визначте частини тексту. Прочитайте зачин, основну частину, кінцівку. Доберіть заголовок
– Які недоліки є у тексті?
– Перекажіть текст, уникаючи повторів.
– Відгадайте загадку.
– Якщо в слові неодмінно
Є його частина змінна,
То є й та, що не зникає.
Як її ми називаєм? (Основа)
– Випишіть із тексту окремо споріднені слова до слова море і форми слова морський. Позначте в них основу та закінчення.
Море – моряків, морська, приморський.
Морський – морська, морські, морських, морською.
Словникова робота
Минулий – час, який минув.
2. Розвиток мовлення. Робота за малюнками (с.53, впр. 112)
– Розгляньте малюнки. Складіть за зачином і кінцівкою текст, використавши малюнки й словосполучення з довідки (усно).
– Яка тема цього тексту?
– Коли і де відбувалася подія?
– Що почули діти?
– Що зробили діти?
– Чим завершилася історія?
– Позначте у виділених словах із довідки основу та закінчення. Запишіть.
3. Самостійна робота за записом на дошці
1 варіант
Земл…, мам…, зим…
2 варіант
Весн…, красив…, олівц…
– Запишіть подані слова, вставивши закінчення, позначивши їх та основу.
VI. ПІДСУМОК УРОКУ
– Що вивчали на уроці?
– Що для вас було новим?
– Що називається основою слова? (Це частина слова без закінчення.)
– Як її визначити? Розкажіть алгоритм визначення основи.
– Яка роль основи слова? (Несе в собі значення самого слова.)
– Цікаво знати, що слово основа колись мало значення “головні, повздовжні нитки у тканині”. Пізніше воно почало означати опору певної будівлі, найважливіші положення певної науки, частину слова, що виражає основне значення.
VII. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ
С. 53, впр. 113. Запишіть складений у класі текст за малюнками. Прочитайте його батькам.