Основні кліматичні чинники

Розділ 2. ЗАГАЛЬНА ХАРАКТЕРИСТИКА ПРИРОДНИХ УМОВ І ПРИРОДНИХ РЕСУРСІВ УKPAЇНИ

Тема 5. КЛІМАТИЧНІ УМОВИ ТА РЕСУРСИ

Важливість клімату в житті окремої людини або цілих народів і держав добре відома. А все ж чи варто мати певний багаж знань про клімат людям різних, нібито далеких від клімату професій? Міркуйте самі. Знання про клімат допомагають правильно моделювати одяг і обирати його модель залежно від того, де живе людина – на дощовитій Волині чи в посушливому південному степу, на вологому заході чи морозному південному сході нашої

країни. Так само зважатиме на кліматичні умови нашої країни і досвідчений архітектор, який подбає, наприклад, про те, щоб спекотне сонце щонайменше турбувало влітку мешканців півдня України, а в Карпатах обов’язково захистить місцеві житлові споруди від притаманних цьому регіону злив стрімкими дахами. На знаннях про клімат грунтується добре відома на українських курортах “кліматотерапія”, тобто “лікування кліматом”, і робота авіадиспетчера, що керує польотами авіалайнерів. Не стоїть осторонь знань про клімат і винахідник сучасних комфортних транспортних засобів громадського призначення,
який зобов’язаний брати до уваги чергування літньої спекоти і зимової холоднечі в центральних та східних областях України. Щодо землеробів або скотарів, то їхнє незнання кліматичних умов країни завжди дорого коштує для населення, адже спричиняє серйозні проблеми в економіці держави. Зрештою, кожний з нас у повсякденному житті теж користується своїми знаннями про клімат. Перевірити, наскільки вони глибокі, й дасть змогу вам тема, яку ви розпочинаєте вивчати.

§20. Основні кліматичні чинники

Географічна розминка

Пригадайте з географії 6-го та 7-го класів, яка роль сонячної енергії та руху повітряних мас у формуванні клімату.

Згадайте: взимку сонце світить яскраво, а сніг тане дуже повільно.

Поясніть, чому таке відбувається.

Сонячна радіація та її дія на території України. Клімат нашої країни, як і всієї земної кулі, формується насамперед під впливом сонячного випромінювання. Унаслідок збільшення сонячного випромінювання з півночі на південь України її клімат стає спекотливішим і посушливішим у цьому ж напрямку. Сонячне випромінювання (радіація) визначається припливом тепла від сонця й залежить в основному від висоти стояння сонця над горизонтом і тривалості дня, а також від хмарності, прозорості атмосфери та стану земної поверхні.

На території України полуденна висота Сонця протягом року змінюється. Так, взимку кут падіння сонячних променів змінюється від 23° на півдні до 15° на півночі, а влітку – від 69° на півдні до 61° на півночі. Від цього залежить тривалість дня, яка, у свою чергу, визначає тривалість сонячного сяяння. Це час, протягом якого прямі сонячні промені, або пряма сонячна радіація, потрапляють на земну поверхню.

Загальна річна тривалість сонячного сяяння в Україні перевищує 2000 годин. При цьому максимальні значення прямої сонячної радіації припадають на літні місяці, хоча її кількість неоднакова в різних регіонах України (мал. 84).

 Основні кліматичні чинники

Мал. 84. Місячні суми прямої сонячної радіації

Практичне завдання

За діаграмою (мал. 84) визначте, як змінюється кількість прямої сонячної радіації на території України.

Взимку на території України переважає розсіяна радіація. Це радіація, яка під час проходження крізь атмосферу видозмінюється внаслідок розсіювання хмарами, туманом.

Основну кількість тепла земна поверхня одержує завдяки сумарній сонячній радіації, яка складається з прямої та розсіяної радіації. Сумарна радіація на території України також змінюється за сезонами. У теплий період року вона становить 1676-2137 МДж/м2 (мегаджоулів на 1 м2 ). Узимку ж, коли підвищується хмарність і є сніговий покрив, від якого сонячні промені відбиваються і повертаються назад в атмосферу, сумарна сонячна радіація зменшується до 250-420 МДж/м2.

 Основні кліматичні чинники

Мал. 85. Радіаційний баланс (МДж/м2). Рік

Сумарна сонячна радіація є головною складовою формування радіаційного балансу – величини радіації, одержаної від Сонця і витраченої земною поверхнею. У цілому за рік територія України отримує сонячної радіації більше, ніж витрачає. Тому пересічно за рік радіаційний баланс додатний і змінюється від 1700 МДж/м2 на півночі країни до 2400 МДж/м2 на крайньому півдні (мал. 85).

Радіаційний баланс території визначає її температурні умови. Так, зі зміною річного радіаційного балансу в межах України змінюється і температура повітря. Загалом вона підвищується в напрямку північ-південь. Проте вплив радіаційного чинника відчувається більше теплої пори, про що свідчить майже зональна (широтна) зміна температури повітря влітку.

Циркуляція атмосфери як чинник формування клімату. Під час формування клімату сонячне випромінювання тісно взаємодіє з атмосферною циркуляцією, яка сприяє перерозподілу тепла й вологи та утворенню опадів. На території України переважають помірні морські повітряні маси з Атлантичного океану та Середземного моря, які надходять із північно-західними, західними та південно-західними вітрами і циклонами (мал. 86).

Географія культури

Прикмети, залишені нащадкам. Наші пращури вміли передбачати наближення циклонів і залишили нам численні прикмети. Чимало з них дійсно правильні й мають наукове пояснення. “Тривалий час було тихо, а потім подув вітер – буде дощ”, “Сухе листя кружляє вихором по дорозі – чекай дощу” – ці прикмети свідчать про наближення циклону, їм можна вірити. Адже в циклоні повітря над земною поверхнею завжди рухається до центру (де найнижчий тиск), а потім починає підніматися по спіралі вгору. Внаслідок підняття повітря конденсується водяна пара, утворюються хмари і випадають опади. Отже, формування циклону супроводжується негодою і вітряною погодою. Знали наші пращури і те, звідки слід чекати циклону. Вони стверджували: “На вечір на заході з’являються перисті хмари, що закривають небо і розходяться віялом, – буде дощ або негода, а якщо захід чистий – дощу не буде”.

 Основні кліматичні чинники

Мал. 86. Картосхема циркуляції атмосфери на території України

Саме взимку більшість циклонів переміщується на територію нашої країни, що сприяє інтенсивному міжширотному обміну повітря.

З циклонами холодної пори року пов’язані часті відлиги, значні опади, ожеледі й заметілі, тумани й похмурі дні. Іншим характерним для зими переміщенням повітряних мас є вторгнення зі сходу чи з північного сходу антициклону, що інколи поширюється на всю територію України. Тоді формується дуже холодна морозна погода.

Циркуляція атмосфери весняного сезону поступово переходить від зимової до літньої. У цей час посилюється вплив Атлантики, зокрема Азорського антициклону, хоча водночас далеко на південь країни проникає арктичне повітря з півночі. Тому для весни в Україні характерні різкі переходи від потеплінь до похолодань, від сухої погоди до дощової.

Улітку Азорський антициклон стає потужнішим. Він стрімко поширюється на всю територію країни, формуючи над нею область підвищеного тиску з антициклональною погодою без опадів. Області низького тиску влітку представлені слабкими циклонами, що переміщуються із заходу і півночі. Вони утворюють холодні атмосферні фронти зі зливами, градом і грозою. На переміщення повітряних мас влітку впливає і земна поверхня.

Проблема

Серед атмосферних вихорів середнього розміру, що формуються спекотної літньої пори року переважно на півдні України, є смерчі. Ці небезпечні вихори завдають величезної шкоди, а часто стають причиною людських жертв. Запропонуйте, як можна запобігти таким небезпечним атмосферним вихорам і як захистити від них населення.

Упродовж осені вплив Азорського антициклону повністю припиняється. Водночас (у другу половину осені) збільшуються температурні контрасти між суходолом і морем, унаслідок чого посилюється циклональна діяльність. При цьому частішають випадки вторгнення холодного арктичного повітря. Тому вже в листопаді на більшій частині території України температура повітря опускається нижче 0 °С і починаються морози. На атмосферних фронтах одночасно з дощем випадає сніг.

Характер підстильної поверхні також є дуже важливим кліматоутворювальним чинником. Від особливостей рослинного та грунтового покривів залежить кількість поглинутої і відбитої сонячної радіації, а отже, й температурні умови. Найвищі показники відбитої радіації зафіксовані взимку на північному сході країни та в Карпатах – до 65 %. Тут спостерігається найстійкіший сніговий покрив, що має високу відбивальну здатність поверхні – альбедо (у перекладі з латинської – білість). Загалом, що світліша поверхня, то більше вона відбиває. Влітку найменше радіації відбивають лісові масиви на Поліссі та в горах – до 16 %.

На формування клімату впливає рельєф. Так, у Карпатах і Кримських горах кліматичні умови дуже відрізняються залежно від їхньої висоти над рівнем моря, напрямку простягання гірських хребтів та орієнтації схилів щодо сторін горизонту. Із збільшенням висоти знижується атмосферний тиск і температура повітря, збільшується кількість опадів і швидкість вітру. У горах від орієнтації схилів суттєво залежить кількість опадів. Перевалюючи через Українські Карпати, південно-західні циклони залишають на південно-західних схилах майже всі опади, при цьому на протилежних, підвітряних, схилах опадів немає. Майже такі самі явища спостерігаються в Кримських горах.

Кліматичні умови приморських районів формуються під впливом бризової циркуляції. Взимку морські басейни сприяють підвищенню температури повітря прилеглих районів суходолу. Влітку ж, завдяки охолоджувальній дії моря, температура на узбережжі дещо нижча, ніж у районах, розташованих на такій самій широті, але східніше. Завдяки морям згладжується коливання добової температури, збільшується в цілому вологість повітря.

Характер земної поверхні разом з іншими чинниками кліматоутворення зумовлює зміну, або трансформацію, властивостей повітря них мас над рівнинною частиною території України. Зміна властивостей повітря від волого до сухого на півдні та сході країни є основним процесом влітку. Він накладає відбиток на переміщення повітряних мас у цих районах, унаслідок чого тут переважають невеликі області підвищеного тиску. Місцеві циклони, які іноді формуються на південному сході, у більшості випадків бувають сухими, без опадів.

УЗАГАЛЬНЕННЯ

Значна кількість сумарної сонячної радіації та додатний радіаційний баланс визначають температурні умови на території України, особливо влітку.

Переміщення повітряних мас переважно із заходу впливає на температуру зимового періоду року та на кількість опадів.

Особливості підстильної поверхні зумовлюють трансформацію (зміну) властивостей повітря та перерозподіляють тепло й вологу.

Ключові терміни і поняття

Сумарна сонячна радіація радіаційний баланс альбедо циркуляція атмосфери підстильна поверхня трансформація (зміна) властивостей повітряних мас циклон антициклон смерч

Самоперевірка

Поясніть, чи може людина вплинути на хід циркуляції повітряних мас і таким чином змінити клімат.

Поясніть взаємозв’язок між сонячною радіацією і підстильною поверхнею у формуванні клімату України.

Наведіть приклади місцевої циркуляції атмосфери, яка має місце на території нашої країни.

Назвіть чинник, який найбільше впливає на формування і кількість опадів у вашій місцевості.


1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 votes, average: 5,00 out of 5)


Основні кліматичні чинники - Географія


Основні кліматичні чинники