Мета:
- навчальна: повторити й поглибити знання учнів про іменник як частину мови; ознайомити з особливостями творення іменників; дати поняття про суфікси, які надають значення зменшеності, пестливості або збільшеності, згрубілості; розвивати навички творення іменників, морфологічного розбору іменника; розвивальна: розвивати вміння школярів працювати колективно та самостійно; розвивати культуру усного та писемного мовлення; сприяти збагаченню словникового запасу учнів словами, утвореними за допомогою суфіксів; виховна: виховувати
Внутрішньопредметні зв’язки: морфеміка, словотвір, лексикологія.
Міжпредметні зв’язки: література, українознавство.
Тип уроку: урок закріплення вивченого.
ПЕРЕБІГ УРОКУ
ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ МОТИВАЦІЯ ПІЗНАВАЛЬНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ. ПОВІДОМЛЕННЯ ТЕМИ, МЕТИ І ЗАВДАНЬ УРОКУ
III. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ
Словниковий диктант
> Запишіть наведені слова в орудному й знахідному відмінках, виділіть закінчення.
Батьківщина, земля, країна, доля, мрія, сім’я, книга, школа, надія, зоря.
Комунікативний практикум
> Дайте відповіді
- Що таке словотвір? Які способи творення ви знаєте?
Лінгвістичне дослідження
> Порівняйте зазначені слова. Зробіть висновок про значення суфіксів.
Серденько, зайчик, клітиночка, голубонька.
ВИВЧЕННЯ НОВОГО МАТЕРІАЛУ Робота з підручником Робота з таблицею
> Заповніть другу колонку таблиці. Зробіть висновок про словотвір іменників.
Приклади слів | Спосіб творення |
Синок, дружина, навчання | |
Приказка, відмова, забудова | |
Нашийник, подорожник, приморозок | |
Синь, молодь, насип | |
Хлібороб, землетрус, хмарочос | |
Продмаг, внз | |
Черговий, лікарняний |
Робота з текстом
> Прочитайте виразно текст. Визначте тип і стиль мовлення.
РАЙДУГА В БУРУЛЬЦІ
Удень почав танути сніг, капали краплі з дахів. А вночі знову підмерзло.
Вийшов з хати Юрко й побачив велику крижану бурульку. Вона звисала з даху. Зійшло сонце, і бурулька заблищала різнобарвними вогниками – синім, рожевим, червоним, блакитним, жовтим.
Юрко стоїть, затамувавши подих від здивування. Гарна бурулька, мов райдуга.
На даху біля бурульки сиділи горобці та й цвірінькали. Вони теж милуються бурулькою (За В. Сухомлинським).
> Дайте відповіді на запитання.
- Що змусило Юрка зупинитися біля бурульки? Чи помічали ви коли-небудь красу зимової пору року? Поясніть назву тексту.
> Зробіть синтаксичний розбір виділеного речення.
> Зробіть морфологічний розбір іменників із цього речення.
Колективна робота
> Зробіть словотвірний аналіз поданих іменників.
Каменяр, розмова, електростанція, мужність, слухач, паливо.
ЗАКРІПЛЕННЯ НОВОГО МАТЕРІАЛУ Розподільна робота
> Розподіліть наведені слова на дві колонки: із суфіксами зменшеності й чутливості і з суфіксами збільшеності й згрубілості.
Дівчисько, шапочка, хлопчище, кореневище, козаченько, дівчатонька, рученька, капустина, капусточка, синочки.
Творча робота
> Утворіть від наведених іменників слова з суфіксами збільшеності або зменшеності.
Хлопець, дівчина, мати, мати, баба, дід.
> 3 двома словами складіть речення.
> Які звертання ви використовуєте в розмові зі своїми близькими?
СИСТЕМАТИЗАЦІЯ І УЗАГАЛЬНЕННЯ ВИВЧЕНОГО МАТЕРІАЛУ Усна робота
> У наведених словах визначте словотворчі суфікси.
Порада, перевага, прадід, присмак, премудрість, безлад, непокора, супісок, узвіз.
Практична робота
> Зробіть морфологічний розбір іменників.
До людей хились, небого, люди привітають (Т. Шевченко). 2. Мене по волі й неволі носило всюди (Т. Шевченко). 3. У нас нема зерна неправди за собою (Т. Шевченко).
VII. ПІДБИТТЯ ПІДСУМКІВ УРОКУ
Ігрова хвилинка
> Знайдіть слово за його ознаками.
1) власна назва, істота, у родовому відмінку;
2) загальна назва, неістота, 2 відміна, чоловічий рід;
3) 2 відміна, в орудному відмінку;
4) жіночий рід, 3 відміна, в знахідному відмінку;
5) середній рід, 2 відміна, неістота.
> Яке слово залишилось зайвим? Назвіть його граматичні ознаки.
Марійки, столом, тінями, дереву, ніж, ніч.
Рефлексія
> Попрацюйте в парах. Поставте один одному запитання за вивченою темою. Оцініть знання свого товариша. Запишіть запитання теми, які потрібно додатково опрацювати вдома.
VIII. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ (НА ВИБІР)
> Виконайте вправу з підручника.
> Складіть лінгвістичну казку “Такий цікавий іменник!”
> Запишіть складне речення, зробіть його синтаксичний розбір та морфологічний розбір двох іменників.