Політологічний словник
Парламентарій – особа, яка є членом парламенту. Називають її в різних країнах неоднаково. Наприклад, у Великобританії членами парламенту називають тільки членів нижньої палати – палати громад. В США конгресмени – це не взагалі члени конгресу, а тільки члени палати представників. Депутатами також називаються зазвичай тільки члени нижніх палат. Члени верхніх палат у більшості країн – сенатори. Основне завдання П. – брати участь у законотворчості і здійсненні парламентом його функцій і повноважень. В
Парламентарії у більшості демократичних держав мають законом закріплені права, в тому числі й депутатської недоторканності протягом усього терміну їхніх повноважень. Відповідні положення існують і в Україні, проте не вщухають політичні дискусії й баталії, зіткнення різних поглядів і підходів щодо позбавлення депутатської недоторканності та можливостей притягнення депутатів до відповідальності за ті чи інші провини або заподіяну шкоду у випадках, передбачених законодавством. На даному етапі П. у нашій державі не можуть бути затримані, заарештовані, піддані обшукові, крім випадків затримання на місці злочину. Питання щодо притягнення до кримінальної відповідальності П. вирішуються нині в Україні в кожному конкретному випадку за поданням Генерального прокурора до Верховної Ради України.
Парламенты мира. – М., 1991; Роберт Г. М. Азы парламентской культуры. – М., 1992, Український парламентаризм: минуле і сучасне. – К., 1999; Политологическая энциклопедия. – М., 2003.
А. Кудряченко