РОЗДІЛ 4. СОЦІАЛЬНА СКЛАДОВА ЗДОРОВ’Я
Глава 1. Соціальне благополуччя
§ 25. ПІДЛІТКОВІ КОМПАНІЇ
У цьому параграфі ти:
· навчишся розрізняти дружні, недружні та небезпечні компанії;
· дізнаєшся, як припиняти агресію і насилля.
Які бувають компанії
Бажання мати друзів і компанію – природна потреба підлітків. Обговоріть переваги належності до груші (компанії друзів, класу, спортивної команди). Що воші вам дають? Чого вимагають?
Друзі впливають на нас і нашу поведінку. У народі кажуть: “З ким поведешся, від того
Дружні компанії
Якщо ти маєш друзів, то знаєш, як це чудово! Тобі ніколи нудьгувати, адже друзі завжди пропонують щось цікаве. Ви разом ходите в кіно, на пляж, обмінюєтесь музичними дисками і комп’ютерними іграми, обговорюєте новини.
З друзями почуваєшся захищеним, адже ваш девіз: “Один за всіх і всі за одного”. У такій компанії ти – член команди.
Якщо хтось із вас захворів чи потрапив у біду, ви хвилюєтеся за
Ознаки дружної компанії:
О приймає тебе таким, яким ти є;
О не має жорстких правил;
О не забороняє тобі спілкуватися поза групою;
О з радістю приймає у своє коло нових друзів;
О її члени поважають і підтримують одне одного.
Недружні компанії
Це групи, в яких ти почуваєшся самотнім і мусиш увесь час прикидатися та підлаштовуватись під певні стандарти. У такі групи часто об’єднуються за дивними ознаками. Наприклад, “круті” ті, кого привозять до школи на дорогих іномарках; “стильні” визнають лише тих, хто носить фірмовий одяг; “столичні” – ті, хто прибув до літнього табору з Києва.
Стосунки у цих групах позбавлені теплоти, у них не цікавляться твоїми справами. Тож навряд чи можеш розраховувати на підтримку тих, хто належить до цієї компанії, адже тут панує дух конкуренції – в кого одяг най відомішої фірми, крутіший мобільник тощо.
Небезпечні компанії
Ознаки небезпечних компаній:
О мають ватажка і жорсткі правила;
О вимагають повної відданості;
О забороняють контакти поза групою;
О за непокору можуть вчинити жорстоку розправу;
О з “чужими” поводяться агресивно і зверхньо;
О вступають у міжгрупові конфлікти “стінка на стінку”;
О поширене вживання тютюну, алкоголю, наркотиків.
Вони є серйозною загрозою для тебе та інших. У цих компаніях часто панують агресія і насилля. У них жорсткі правила, і за непокору можуть не лише вигнати з компанії, а й побити. Тут курять, вживають алкоголь і наркотики, члени цих компаній розважаються крадіжками, бійками, вимаганням.
Потрапити в таку компанію означає наразитися на величезну небезпеку. Часто ці угруповання є справжніми бандами, що існують “під дахом” кримінальних структур, їх використовують для зберігання та розповсюдження наркотиків і залучення нових споживачів.
Тримайся подалі від таких компаній!
1. Розпитай батьків, які небезпечні компанії існували у їхньому підлітковому середовищі.
2. Що сталося з членами цих компаній, коли вони виросли?
1. Які дружні групи (компанії) є у твоїй школі, у твоєму дворі, на твоїй вулиці? Чим вони займаються? Як розважаються?
2. Чи знаєш ти недружні або небезпечні компанії? Що робить їх такими?
3. Проаналізуй групи, до яких належиш, за зразком:
Як припиняти агресію та насилля
На жаль, молоді люди не завжди вміють розв’язувати свої проблеми мирним шляхом. Тому в колективі, де панує недружня атмосфера, трапляються агресивні конфлікти – сварки, бійки, знущання зі слабших тощо. Усе це – прояви насилля.
1. Назвіть причини, з яких підлітки поводяться агресивно (не вміють інакше розв’язувати конфлікти; невиховані; не контролюють себе; їм подобається відчувати свою силу; за компанію; беруть приклад з дорослих; це вплив засобів масової інформації…).
2. Назвіть фільми та комп’ютерні ігри, що романтизують жорстокість і насилля. Як ви вважаєте, чи варто дивитися такі фільми?
– Радимо переглянути фільм режисера Ролана Бикова “Опудало”, знятий за однойменною повістю В. Желєзнікова на кіностудії “Мосфільм” у 1983 році.
Це історія про твоїх однолітків та їхню компанію, про тих, хто вміє дружити, і тих, хто зраджує; про тих, хто знає правду і мовчить, а також про те, до чого може призвести жорстокість у з’ясуванні стосунків.
Виділяють два види насилля: фізичне і психологічне. Фізичне насилля – дії, що заподіюють тілесні ушкодження. Психологічне (емоційне) насилля – дії, що заподіюють людині моральну шкоду.
Найпоширенішими проявами насилля у твоєму середовищі є бійки, штовхання, підніжки, а також прізвиська, обзивання, кривляння. Псують чиїсь речі – це насилля. Як і тоді, коли не приймають у гру чи виганяють з неї. Одним із найнебезпечніших видів насилля є вимагання грошей або речей.
Кожен із вас може стати свідком і жертвою насилля. Тому дуже важливо навчитися активно протидіяти йому.
Підсумки
Бажання мати друзів і компанію – природна потреба підлітків.
Деякі компанії є недружними і навіть небезпечними. У підлітковій компанії ти можеш зіткнутися з проявами агресії та насилля. Тому важливо навчитися протидіяти агресії і припиняти насилля.