ПІДЛІТКОВІ КОМПАНІЇ

РОЗДІЛ 4. СОЦІАЛЬНА СКЛАДОВА ЗДОРОВ’Я

Глава 1. Соціальне благополуччя

§ 25. ПІДЛІТКОВІ КОМПАНІЇ

У цьому параграфі ти:

· навчишся розрізняти дружні, недружні та небезпечні компанії;

· дізнаєшся, як припиняти агресію і насилля.

Які бувають компанії

Бажання мати друзів і компанію – природна потреба підлітків. Обговоріть переваги належності до груші (компанії друзів, класу, спортивної команди). Що воші вам дають? Чого вимагають?

Друзі впливають на нас і нашу поведінку. У народі кажуть: “З ким поведешся, від того

й наберешся”, “Скажи мені, хто твій друг, і я скажу, хто ти”. Тому для твого здоров’я і безпеки важливо навчитися розрізняти дружні, недружні та небезпечні компанії.

Дружні компанії

Якщо ти маєш друзів, то знаєш, як це чудово! Тобі ніколи нудьгувати, адже друзі завжди пропонують щось цікаве. Ви разом ходите в кіно, на пляж, обмінюєтесь музичними дисками і комп’ютерними іграми, обговорюєте новини.

З друзями почуваєшся захищеним, адже ваш девіз: “Один за всіх і всі за одного”. У такій компанії ти – член команди.

Якщо хтось із вас захворів чи потрапив у біду, ви хвилюєтеся за

нього і підтримуєте його.

Ознаки дружної компанії:

О приймає тебе таким, яким ти є;

О не має жорстких правил;

О не забороняє тобі спілкуватися поза групою;

О з радістю приймає у своє коло нових друзів;

О її члени поважають і підтримують одне одного.

Недружні компанії

Це групи, в яких ти почуваєшся самотнім і мусиш увесь час прикидатися та підлаштовуватись під певні стандарти. У такі групи часто об’єднуються за дивними ознаками. Наприклад, “круті” ті, кого привозять до школи на дорогих іномарках; “стильні” визнають лише тих, хто носить фірмовий одяг; “столичні” – ті, хто прибув до літнього табору з Києва.

Стосунки у цих групах позбавлені теплоти, у них не цікавляться твоїми справами. Тож навряд чи можеш розраховувати на підтримку тих, хто належить до цієї компанії, адже тут панує дух конкуренції – в кого одяг най відомішої фірми, крутіший мобільник тощо.

Небезпечні компанії

Ознаки небезпечних компаній:

О мають ватажка і жорсткі правила;

О вимагають повної відданості;

О забороняють контакти поза групою;

О за непокору можуть вчинити жорстоку розправу;

О з “чужими” поводяться агресивно і зверхньо;

О вступають у міжгрупові конфлікти “стінка на стінку”;

О поширене вживання тютюну, алкоголю, наркотиків.

Вони є серйозною загрозою для тебе та інших. У цих компаніях часто панують агресія і насилля. У них жорсткі правила, і за непокору можуть не лише вигнати з компанії, а й побити. Тут курять, вживають алкоголь і наркотики, члени цих компаній розважаються крадіжками, бійками, вимаганням.

Потрапити в таку компанію означає наразитися на величезну небезпеку. Часто ці угруповання є справжніми бандами, що існують “під дахом” кримінальних структур, їх використовують для зберігання та розповсюдження наркотиків і залучення нових споживачів.

Тримайся подалі від таких компаній!

1. Розпитай батьків, які небезпечні компанії існували у їхньому підлітковому середовищі.

2. Що сталося з членами цих компаній, коли вони виросли?

1. Які дружні групи (компанії) є у твоїй школі, у твоєму дворі, на твоїй вулиці? Чим вони займаються? Як розважаються?

2. Чи знаєш ти недружні або небезпечні компанії? Що робить їх такими?

3. Проаналізуй групи, до яких належиш, за зразком:

 ПІДЛІТКОВІ КОМПАНІЇ

Як припиняти агресію та насилля

На жаль, молоді люди не завжди вміють розв’язувати свої проблеми мирним шляхом. Тому в колективі, де панує недружня атмосфера, трапляються агресивні конфлікти – сварки, бійки, знущання зі слабших тощо. Усе це – прояви насилля.

1. Назвіть причини, з яких підлітки поводяться агресивно (не вміють інакше розв’язувати конфлікти; невиховані; не контролюють себе; їм подобається відчувати свою силу; за компанію; беруть приклад з дорослих; це вплив засобів масової інформації…).

2. Назвіть фільми та комп’ютерні ігри, що романтизують жорстокість і насилля. Як ви вважаєте, чи варто дивитися такі фільми?

– Радимо переглянути фільм режисера Ролана Бикова “Опудало”, знятий за однойменною повістю В. Желєзнікова на кіностудії “Мосфільм” у 1983 році.

Це історія про твоїх однолітків та їхню компанію, про тих, хто вміє дружити, і тих, хто зраджує; про тих, хто знає правду і мовчить, а також про те, до чого може призвести жорстокість у з’ясуванні стосунків.

Виділяють два види насилля: фізичне і психологічне. Фізичне насилля – дії, що заподіюють тілесні ушкодження. Психологічне (емоційне) насилля – дії, що заподіюють людині моральну шкоду.

Найпоширенішими проявами насилля у твоєму середовищі є бійки, штовхання, підніжки, а також прізвиська, обзивання, кривляння. Псують чиїсь речі – це насилля. Як і тоді, коли не приймають у гру чи виганяють з неї. Одним із найнебезпечніших видів насилля є вимагання грошей або речей.

Кожен із вас може стати свідком і жертвою насилля. Тому дуже важливо навчитися активно протидіяти йому.

 ПІДЛІТКОВІ КОМПАНІЇ

Підсумки

Бажання мати друзів і компанію – природна потреба підлітків.

Деякі компанії є недружними і навіть небезпечними. У підлітковій компанії ти можеш зіткнутися з проявами агресії та насилля. Тому важливо навчитися протидіяти агресії і припиняти насилля.


1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 votes, average: 5,00 out of 5)


ПІДЛІТКОВІ КОМПАНІЇ - Валеологія


ПІДЛІТКОВІ КОМПАНІЇ