Мета: пояснити учням прийоми письмового ділення круглого числа на кругле; вдосконалювати навички розв’язування задач на різницеве порівняння двох часток; розвивати мислення; виховувати інтерес до математики.
ХІД УРОКУ
I. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ
II. КОНТРОЛЬ, КОРЕКЦІЯ І ЗАКРІПЛЕННЯ ЗНАНЬ
1. Перевірка домашнього завдання
2. Усна лічба. Робота в групах
– Визначте закономірність. Продовжіть ряд.
– 0; 36; 72; 108; …; … (+ 36; 144; 180; 216)
– 5; 6; 8; 11; 15; 20; …; …; … (+ 1 + 2 + 3 + 4 + 5 + 6.26; 33; 41)
– 15; 14; 16; 13; 15; 12; …; …; …
– 1; 3; 7; 13; 21; 31; …; …; … + (2 + 4 + 5 + 8 + 10.43; 57; 73)
3. Математичний диктант
– Запишіть відповіді.
– Перший доданок 120, другий у 2 рази менше. Запишіть суму.
– Третя частина числа 4000. Чому дорівнює число?
– До частки чисел 700 і 2 додати 60.
– За 6 год слон пройшов 30 км. З якою швидкістю йшов слон.
– Аеросани 3 години рухалися зі швидкістю 80 км/год. Скільки кілометрів пройшли сани?
– Ширина прямокутника 11 см, довжина 20 см. Чому дорівнює периметр?
– У білки в дуплі було кілька горіхів. Коли вона з’їла 34 горіха, у неї залишилося 27 горіхів.
Відповіді: 180; 12 000; 410; 5 км/год; 240 км; 62 см; 61.
III. РОБОТА НАД НОВИМ МАТЕРІАЛОМ
1. Підготовчі вправи
Завдання 120
Діти пояснюють різні способи ділення числа 32 на добуток чисел 2 і 4.
Завдання 121; 122 (усно)
20 = 2 •10; 40 = 4 • 10; 80 = 8 • 10
2. Пояснення нового матеріалу
Завдання 123 (фронтально)
Діти ознайомлюються з алгоритмом ділення круглого числа на кругле та пояснюють, як знайшли частку.
3. Фізкультхвилинка
4. Первинне закріплення
Розв’язування прикладів 124 (з поясненням)
IV. РОЗВИТОК МАТЕМАТИЧНИХ ЗНАНЬ
1. Розв’язування задач
Завдання 125
Учні знайомляться з задачею за текстом підручника. Для повторення використовують короткий запис. Фронтально складають план розв’язання задачі. Розв’язання задачі кожен учень записує самостійно.
1) 900 : 60 = 15 (ваг.) – по 60 т;
2) 850 : 50 = 17 (ваг.) – по 50 т;
3) 17 – 15 = 2 (ваг.)
850 : 50 – 900 : 60 = 2 (вагони)
Завдання 2, с. 24(1)
Учні складають задачі за коротким записом. Розв’язують самостійно з подальшою взаємоперевіркою в парах.
– У магазині було 24 кг помідорів і 22 кг огірків. За день продали 37 кг овочів. Скільки кілограмів овочів залишилося у магазині?
(24 + 22) – 37 = 9 (кг)
Завдання 2, с. 24 (2)
– У магазині було а кг овочів. За день продали Ь кг помідорів і с кг огірків. Скільки кілограмів овочів залишилося у магазині?
А – (b + с) – кг овочів
2. Розв’язування рівнянь
Завдання 126 (колективна робота)
Завдання 5, с. 24 (самостійно з подальшою взаємоперевіркою в парах)
3. Гра “Віднови приклад”
Завдання 4 (с. 24)
Діти вставляють пропущені цифри.
4. Банк математичних цікавинок “Завдання для допитливих”
Завдання 127
Відповідь: так.
5. Практична робота (завдання 7, с. 24)
V. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ
Завдання 128; 129 (с. 20).
VI. ПІДСУМОК УРОКУ
– Молодці! Я вам вдячна за сьогоднішній урок! Ви дуже гарно працювали, старалися.
– Що ви запам’ятали?
– Що здалося складним?