Поштова служба Інтернету

1. Електронне листування

1.1. Поштова служба Інтернету

Надсилати один одному листи люди розпочали дуже давно. І робили це різними способами: писали текст на шматочках березової кори й на папірусі; пересилали записки голубами, передавали гінцями тощо.

Вже майже 200 років паперові листи вкладають до конверта з адресою одержувача, вкидають у поштову скриньку, після чого поштова служба доставляє їх адресату.

Поява Інтернету надала нові можливості для листування.

Електронне листування

На зміну колишнім засобам прийшла електронна

пошта – один з перших сервісів Інтернету.

– Електронна пошта – це служба обміну повідомленнями через комп’ютерн1.у мережу за принципом традиційного листування.

Електронне листування дозволяє миттєво пересилати не лише текстові повідомлення, але й скановані документи, фотографії, відеозаписи та музичні файли.

На відміну від телефонної розмови, текст електронного повідомлення можна обдумувати і редагувати, а потім за лічені секунди надіслати його адресату. Одержане повідомлення можна прочитати згодом у вільний час, а не залишати всі справи, щоб відповісти на телефонний

дзвінок.

Нині електронним листуванням користується більшість населення розвинутих країн. Електронну пошту використовують як на роботі, так і для спілкування з друзями у вільний час.

Історія виникнення електронної пошти майже збігається з історією виникнення Інтернету.

Одним із найважливіших завдань, над якими працювали вчені того часу, було завдання надійного збереження та швидкої передачі інформації. Вони створили невеличку програму, завдяки якій можна було передавати текстові повідомлення між двома університетами. І саме ця програма поклала початок багатьом розробкам сучасних поштових програм.

Як працює електронна пошта?

Роботу електронної пошти забезпечує поштова програма-сервер – спеціальна програма, встановлена на виділеному вузловому комп’ютері.

Для написання, надсилання і отримання повідомлень на комп’ютер встановлюють спеціальну програму – поштовий клієнт. Хоча у багатьох випадках працювати з поштою можна за допомогою звичайного браузера. Детальніше – далі.

Поштовий сервер одержує повідомлення від клієнта і пересилає його далі через мережу до іншого поштового сервера. Там це повідомлення записується у “поштову скриньку” адресата.

Щоб лист потрапив у потрібну скриньку, відправник вказує у повідомленні адресу електронної пошти (e-mail) одержувача.

Коли адресат встановлює з’єднання зі своїм поштовим сервером, з його скриньки одержані повідомлення пересилаються на його комп’ютер, і він може прочитати їх.

Електронна адреса

Електронна адреса поштової скриньки має таку структуру:

Назва_поштової_скриньки@назва_поштового_сервера

– Назву поштової скриньки іноді називають “ім’я користувача” або “логін”.

Наприклад, електронна адреса може бути така:

Bober@ukr. net

Bober – це ім ‘я користувача, під яким він відомий своєму поштовому серверу; ukr. net – назва поштового сервера, на якому створена скринька. Між ними ставлять розділювач @.

У різних країнах цей знак називають по-різному: “равлик”, “собачка”, “мавпочка”.

Дійсно, символ @ нагадує собачку, що згорнулась калачиком.

Для користування поштовою скринькою вводиться пароль – це своєрідний ключик у вигляді слова, найчастіше із латинських літер і цифр. Щоб зловмисник не зміг його підібрати, не слід у паролі використовувати власне ім’я, вік, клас.

Приклад прийнятних паролів: rembo007, SHEA2999!

Великі і малі літери у паролі – є різними символами!

– Створення безкоштовної поштової скриньки

Досить один раз створити поштову скриньку, щоб користуватися нею довгий час.

Отримати безкоштовну поштову скриньку можна на одному з сайтів: mail. ukr. net, accounts. google. com, mail. bigmir. net тощо.

Щоб, наприклад, на сайті mail. ukr. net створити скриньку, потрібно виконати такі дії:

У будь-якому браузері відкрити сайт mail. ukr. net; У вікні, що з’ явиться, натиснути кнопку “Отримати скриньку”; У вікні реєстрації (див. малюнок) ввести потрібні дані;

У випадку втрати доступу до скриньки ці дані допоможуть її відновити

Під час реєстрації користувач має повідомити деякі дані про себе. Обсяг даних залежить від того, на якому сайті реєструється скринька.

Наприклад, на сайті mail. ukr. net потрібно при реєстрації вказати бажані логін та пароль, свої ім’я, прізвище, стать.

На випадок втрати пароля бажано вказати додаткові дані: дату народження, номер мобільного телефону, адресу запасної поштової скриньки.

– Обираючи ім’я користувача, не робіть його занадто довгим і складним.

Довге ім’я, на зразок slugba pidtrymki Bombabanku@i. ua ), важко запам’ятати або повідомити голосом по телефону.

Намагайтесь використовувати своє прізвище та ініціали.

На більшості поштових сервісів треба також підтвердити, що реєструється людина, а не шкідлива програма-“робот”.

У нашому випадку для підтвердження потрібно ввести у спеціальне поле прочитані букви (на малюнку ЛКБЭЛ).

– Запишіть адресу поштової скриньки і пароль, щоб не забути.

Після успішної реєстрації, натиснути кнопку “Отримати скриньку”; У новому вікні “Реєстрацію успішно завершено” натиснути кнопку” “Перейти до скриньки”; У новому вікні ввести свій пароль і натиснути кнопку “Увійти”; Після введення пароля відбудеться завантаження вашої поштової скриньки і з’явиться її вікно.

Питання для самоконтролю:

Як здійснювався поштовий зв’язок до Інтернету? Чим краща електронна пошта від традиційної? Коли і як виникла електронна пошта? Які програми забезпечують роботу електронної пошти? Як електронний лист потрапляє у скриньку адресата? Що потрібно для початку користування електронною поштою? Яку структуру має електронна адреса? Як отримати безкоштовну електронну поштову скриньку? Які дані повідомляють при реєстрації поштової скриньки? Як захищаються від шкідливої дії програм-роботів?


1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (2 votes, average: 3,00 out of 5)


Поштова служба Інтернету - Інформатика


Поштова служба Інтернету