Урок 82
Тема. Повторення та узагальнення вивченого про займенник. Творча робота на вживання займенників
Мета: повторити й узагальнити вивчене про займенник, провести підготовку до контрольної роботи; розвивати вміння використовувати займенники у мовленні; виховувати працелюбність, бажання допомагати.
Обладнання: таблиця із кросвордом із вправи 75, опорна схема “Займенник”.
ХІД УРОКУ
I. Перевірка домашнього завдання
Вислухати декілька творів, складених учнями.
– Які займенники ви використали?
IІ.
1. Усне самостійне виконання вправи 71
– Доведіть свою точку зору.
2. Робота з дошки
– Виправте помилки.
До його, до її, з їм, з їми.
– Поясніть. Що треба знати, щоб не припускатися таких помилок?
III. Оголошення теми та мети уроку
– Сьогодні ми будемо вдосконалювати своє вміння вживати займенники у мові, використовуючи різні їх форми. Ми закріпимо свої знання і вміння, підготуємось до контрольної роботи.
IV. Закріплення та систематизація знань
1. Складання колективної розповіді про займенник (за вправою 66)
2. Диференційоване
Учні з недостатньою швидкістю письма виконують вправу 68. Сильні учні готують вправу 70.
– Як визначити особу і відмінок займенника?
– Хто зумів виконати роботу без помилок?
3. Коментар до домашнього завдання
4. Робота у парах (за вправою 72)
5. Творча робота за варіантами (усно).
Вправа 74.
I варіант – працює з першим текстом; II варіант – з другим.
6. Робота в групах
– Прочитайте завдання до вправи 69. Щоб відповісти на це питання, ми попрацюємо у групах. Виграє та група, яка знайде всі можливі варіанти займенників.
Насмішкуватий – нас, ти, ми, він, ви.
Яйцезаготівельний – я, ви, він і т. ін.
Повітряно-морський – я, ми, він, воно і т. ін.
– Які займенники належать до особових?
V. Підсумок уроку
1. Розгадування кросворда
Вчитель відтворює на дошці кросворд із вправи 75. Пропонується колективно коментовано заповнити кросворд.
– Який займенник нам допоміг?
– Розкажіть про нього все, що можете.
– Змініть його за відмінками. Які особливості відмінювання займенників 1-ї особи вам відомі?
– А займенників 3-ї особи?
VI. Домашнє завдання
Вправа 76, підготуватися до контрольної роботи.