Мета: узагальнити знання учнів про дії множення і ділення; вдосконалювати вміння розв’язувати задачі на дві дії; вдосконалювати обчислювальні навички; розвивати логічне мислення, вміння працювати самостійно.
Хід уроку
I. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ
II. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ
1. Перевірка домашнього завдання (с. 157, завдання 33; 34)
Завдання 33
– Прочитайте обчислення задачі зручним способом.
Завдання 34
– Прочитайте вирази, у яких останньою дією є віднімання.
2. Усна лічба
1) Гра “У кого більше прикладів?”.
Учням
2) Гра “Так. Ні”.
На дошці дані приклади: 4 • 6; 3 • 8; 4 • 5; 3 • 7; 4 • 9; 5 • 6. Учитель демонструє картки з числами. Якщо число є відповіддю, учні хором говорять “Так”, потім читають приклад 4 • 6 = 24. Якщо число не є відповіддю, говорять “Ні”.
3) Робота за таблицею.
Множник | 8 | 9 | 3 | 8 | |
Множник | 5 | 4 | 6 | ||
Добуток | 36 | 28 | 27 | 24 | 24 |
3. Розв’язування задачі
Пакет уміщує 3 кг яблук. Скільки потрібно таких пакетів, щоб розкласти 18 кг яблук?
– Складіть дві обернені задачі та розв’яжіть їх.
– Які числа є відповідями до складених обернених задач?
4. Хвилинка каліграфії з логічним завданням
– Лічіть трійками до 45. Запишіть отримані відповіді.
Фізкультхвилинка
III. ПОВІДОМЛЕННЯ ТЕМИ І МЕТИ УРОКУ
– Сьогодні на уроці ми повторимо вивчені таблиці множення і ділення, напишемо самостійну роботу.
IV. УЗАГАЛЬНЕННЯ Й СИСТЕМАТИЗАЦІЯ ЗНАНЬ
1. Робота за підручником (с. 158)
Завдання 35. Усне виконання завдання
Завдання 36. Коментоване розв’язування завдання
Учні по черзі пояснюють завдання, працюючи в своїх зошитах.
Завдання 37. Робота в групах
Завдання 39. Робота в парах
2. Самостійна робота
1 варіант
1) Розв’яжи задачу.
У дитячий садок привезли 27 кг яблук, груш – 36 кг, а апельсинів – у 9 разів менше, ніж яблук і груш разом. Скільки кілограмів апельсинів привезли у магазин?
2) Знайди значення виразу а : 4+15, якщо а = 12.
3) Замість [ ] постав потрібне число:
4) Обчисли.
5) Запиши вирази та знайди їх значення:
1) Різницю чисел 24 і 6 зменшити у 3 рази;
2) 45 збільшити на добуток чисел 5 і 5;
3) частку чисел 21 і 7 збільшити у 4 рази.
6) Закінчи речення, вставляючи пропущені числа.
1) Число 8 менше від числа 32 у [ ] рази;
2) число 37 більше від числа 19 на [ ] одиниць.
2 варіант
1) Розв’яжи задачу.
У магазин привезли 38 кг картоплі, капусти – 34 кг, а моркви – у 9 разів менше, ніж картоплі і капусти разом. Скільки кілограмів моркви привезли у магазин?
2) Знайди значення виразу а: 9 – 5, якщо а = 81.
3) Замість [ ] постав потрібне число:
4) Обчисли.
5) Запиши вирази та знайди їх значення:
1) Різницю чисел 80 і 17 зменшити у 9 разів;
2) 40 збільшити на добуток чисел 5 і 4;
3) частку чисел 36 і 4 збільшити у 3 рази.
6) Закінчи речення, вставляючи пропущені числа.
1) Число 42 більше від числа 6 у [ ] разів;
2) число 26 менше від числа 47 на [ ] одиниць.
V. ПІДБИТТЯ ПІДСУМКІВ. РЕФЛЕКСІЯ
VI. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ
С. 158, завдання 38; 40.