7 КЛАС
Тема 2. Композиція музичного твору
Урок 26
Тема уроку. Повторення вивченого матеріалу. Закріплення вивчених пісень. Музична вікторина
Мета уроку: закріпити з учнями розуміння законів будови музичних творів для збагачення сприйняття музичних творів; розвивати музичну пам’ять і спостережливість, добиватися виразності виконання пісень; виховувати естетичні смаки, потребу сприймати і виконувати високохудожні музичні твори.
Тип уроку: узагальнюючий.
Обладнання: магнітофон, аудіо-записи, фортепіано,
Хід уроку
I. Організація класу до уроку.
1. Музичне вітання.
2. Оголошення теми уроку.
II. Розспівування.
1. Спів мажорного і мінорного звукорядів від заданих звуків.
2. Вправа на дикцію та артикуляцію на складах до, дра, дрі.
III. Вправи для сольфеджування, (ст. 55, посібник-зошит).
IV. Завдання: розмістіть букви в такому порядку, щоб можна було прочитати назви жанрів музичного мистецтва ст. 46 “Цікава музика”.
V. Повторення вивчених
Сьогодні ми з вами повторимо пісні, які вивчали протягом даної теми:
1. “Шкільний корабель” Г. Струве.
2. “Синові” А. Пашкевича.
– Що ви знаєте про пісні А. Пашкевича?
3. “Гей, ви, козаченьки” Г. Татарченка.
– Хто такі козаки? Яких ватажків знаєте?
4. “Вишиванка” О. Сендлера.
– Яка роль вишиванки для українського народу?
VI. Музична вікторина.
Зараз ми послухаємо уривки творів і закріпимо поняття “композиція” музичного твору.
Отже, кожен музичний твір відноситься до певного жанру.
– Які жанри музичного мистецтва вам відомі? Це ми засвоїли з кросворду: пісенний, симфонічний, оперний, камерний.
Крім жанрових різновидів, музичні твори розрізняють за формою (симфонія, концерт, соната, ораторія, увертюра).
Зараз послухаємо уривки творів різної форми, а ви назвете автора і його твір.
1. М. Глінка. Увертюра до опери “Руслан і Людмила”.
2. О. Такгакішвілі. Ораторія “Слідами Руставелі”.
3. М. Скорик. Гуцульський триптих”.
4. Я. Степовий. Прелюд “Пам’яті Шевченка”.
А) Що таке увертюра?
Б) Що таке “музична форма”?
В) Що є складовими музичної форми?
– Контрастні за темпом і ладом епізоди, частини мелодії, теми
Г) Чи є контрастні теми у прослуханих творах? Які?
Д) Пригадайте будову сонатної форми.
Е) Яка різниця між сонатною формою та сонатно-циклічною?
5. Е. Гріг – І ч. сонати для віолончелі з фортепіано (слухання).
VII. Підсумок уроку.