Мета: повторити вивчене про види речень за метою висловлювання та інтонацією, про головні та другорядні члени речення; вчити застосовувати здобуті протягом навчання у початкових класах мовні знання і мовленнєві вміння під час виконання навчальних і контрольних завдань; розвивати вміння інтонувати, поширювати речення, встановлювати зв’язок слів у реченні; сприяти вихованню любові до природи.
ХІД УРОКУ
І. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ
II. ПОВІДОМЛЕННЯ ТЕМИ, МЕТИ УРОКУ
– Сьогодні на уроці ми повторимо знання про основні ознаки речення
III. ПОВТОРЕННЯ ОСНОВНИХ ПИТАНЬ РОЗДІЛУ
Робота за таблицею
– Які є речення за метою висловлювання?
– А за інтонацією?
Головні члени речення
ПІДМЕТ | ПРИСУДОК |
Головний член речення, який означає предмет чи особу та відповідає на питання хто? що? | Головний член речення, який означає дію та відповідає на питання що робить? |
IV. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ
1. Каліграфічна хвилинка
Пр во ор уч праворуч
– Вставте прислівники в речення. Мов у казці: їдеш в один кінець – зеленіє…, їдеш у другий кінець – зеленіє….
2. Словниковий диктант
Попереду, посередині, портрет, праворуч, п’ятдесят, п’ятдесяти, п’ятсот, революція, республіка, сигна? л, сімдесяти, телегра? ма, телефон, температура, тепер, терпуг, трамва? й, тролейбус.
3. Фізкультхвилинка
V. ПОВТОРЕННЯ ВИВЧЕНОГО МАТЕРІАЛУ
1. Виконання практичних завдань
1. Поставте розділові знаки в кінці речень. Дайте характеристику речень за зразком.
Зразок: Діти шанують своїх батьків. (Розповідне, неокличне)
Хіба можна не любити свій рідний край
Рідний край є в кожної людини
Любіть, діти, свій рідний край
2. Перетворіть розповідні речення на питальні і спонукальні.
Андрій читає художню книжку.
Учні заходять у світлий клас.
Діти взяли кошики і пішли до лісу.
3. Складіть і запишіть речення, визначте їх граматичну основу.
В’ється, між, швидка, берегів, зелених, річка;
Голубі, сонце, у, світле, віконця, зазирає;
На, виблискували, самоцвітами, сонці, роси, краплі.
4. Запишіть речення і встановіть зв’язок слів.
Вітерець ранковий цвіт рясний гойдає.
Сонце вийшло із-за пишної ниви.
Красою ранньої зорі милується лелека.
5. Розберіть речення за членами речення. Визначте частини мови.
На осінніх канікулах я гарно відпочив у бабусі.
Тихо і спокійно осіннього дня в лісі.
2. Самостійна робота
Тестування
1. Позначте речення.
А) Біля нас.
Б) Сергій та Максим заспівали пісню.
В) Упродовж дня.
2. Позначте окличне речення.
А) О земле рідна
Б) Що ти мені вчора обіцяв
В) Будемо ми відпочивати
3. Позначте спонукальне речення.
А) Учителі на перерві вийшли в коридор
Б) Любіть Україну, як сонце любіть
В) Чи всі виконали домашнє завдання
4. У якому реченні немає однорідних членів речення?
А) Діти розмовляють голосно.
Б) Андрій прийшов і розповів.
В) Марина і Катерина прибігли.
5. Позначте речення, у якому правильно визначено граматичну основу.
6. Проаналізуйте речення за метою висловлювання та запишіть номер кожного речення: 1 – розповідне, неокличне, 2 – питальне речення, 3 – спонукальне речення, 4 – окличне речення. Скільки шляхів-доріг відкрито кожному!
З однолітками-туристами мандруй по рідній землі, милуючись її неповторною красою.
Теплого дня вибираємось до лісу, щоб відчути його свіжу прохолоду.
Зустрічай схід сонця в полі, над річкою, в лузі.
А в літню пору?
Будь сміливим, допитливим, спостережливим у світі природи, серед якої живеш, дари якої споживаєш.
VI. ПІДСУМОК УРОКУ. РЕФЛЕКСІЯ
– Що виражає речення?
– Які є речення за метою висловлювання?
– А за інтонацією?
– Наведіть приклад таких речень.
– Що таке підмет, присудок?
Гра “Нескінченне речення”
– Складіть речення, додаючи по одному слову до слова туман.
Зразок:
Туман клубочиться.
Туман клубочиться над озером.
Туман клубочиться над сонним озером.
Білий туман клубочиться над сонним озером. І т. д.
VII. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ