ЄВРОПА ВІЗАНТІЯ АРАБСЬКИЙ СВІТ
§ 10. Візантійська імперія
2. Правління Юстиніана І
Найвищого розквіту в ранній період своєї історії Візантія досягла за правління імператора Юстиніана І (527-565), який народився в сім’ї бідного македонського селянина. У житті Юстиніана велике значення мав його дядько по матері Юстин, малоосвічений селянин, який пройшов шлях від простого солдата до імператора. Завдяки дядькові Юстиніан підлітком потрапив до Константинополя, отримав добру освіту, а в 45-річному віці став імператором.
Юстиніан був
Із початку свого правління
Юстиніан намагався збільшити багатство держави, тому активно підтримував ремесло й торгівлю. Так, за його правління візантійці налагодили власне виробництво шовку, продаж якого приносив чималі прибутки. Імператор також прагнув зміцнити систему управління. Будь-яка людина, навіть незнатного походження, проте справжній фахівець, могла отримати високу державну посаду.
У 528 р. Юстиніан сформував комісію з видатних юристів для перегляду та систематизації всього римського права. Вони систематизували закони римських імператорів II – початку VI ст. (від Адріана до Юстиніана). Цей збірник отримав назву “Кодекс Юстиніана”. Він став основою багатотомного зібрання, яке у XII ст, під назвою “Звід цивільного права” поширилося в Західній Європі.
Для влади Юстиніана критичним був початок 532 p., коли в Константинополі спалахнуло велике повстання “Ніка!” (грец. – “Перемагай!”).
ВИВЧАЄМО ДЖЕРЕЛА
VI ст. Із праці Прокопія Кесарійського “Війна з персами”
Імператор Юстиніан і наближені до нього радилися, як краще вчинити: залишитися тут чи втекти на кораблях. Немало було мовлено на користь як першої, так і другої думки. І ось імператриця Теодора сказала таке: “Зараз, я гадаю, не на часі розмірковувати, чи гідно жінці проявляти стійкість перед чоловіками й виступати перед розгубленими з юначим запалом… Мені видається, що втеча… є негідним вчинком. Тому, хто з’явився на світ, не можна не померти, однак тому, хто колись володарював, бути втікачем ганебно. Я не хочу позбутися цієї багряниці і дожити до того дня, коли піддані не назвуть мене своєю володаркою! Якщо ти бажаєш порятувати себе втечею, імператоре, то це не важко. У нас багато грошей, і море поруч, і кораблі є. Однак дивися, щоб тобі, врятувавшись, не довелося потім вибрати смерть, аніж такий порятунок. Мені ж подобається давня приказка, що царська влада – чудовий саван”.
Так сказала імператриця Теодора. Її слова надихнули присутніх і… вони знову почали міркувати над тим, як їм варто боронитися…
БАГРЯНИЦЯ – довгий верхній одяг із дорогої тканини багряного кольору, що його колись носили монархи.
Урочистий вихід Юстиніана. Імператор несе чашу для богослужіння. Мозаїка з церкви Сан – Вітале в Равенні. VI cт.
Саме з таким гаслом випустили на свободу в’язнів. Перемога схилялася на бік повсталих. Юстиніан у відчаї готувався до втечі зі столиці. Тільки завдяки рішучості Теодори, яка змогла переконати чоловіка вжити необхідних заходів, удалося придушити повстання.
Позбувшись грізної внутрішньої небезпеки, Юстиніан приступив до реалізації своєї заповітної мрії – відновлення імперії на Заході. Йому вдалося відвоювати колишні римські володіння від вандалів, остготів, вестготів, і територія Візантії збільшилася майже вдвічі.
Непосильні податки, які збиралися для ведення воєн, привели візантійців до повного зубожіння, тож після смерті Юстиніана народ зітхнув із полегшенням. Постраждало населення й від жахливої епідемії чуми 541-542 pp., яку в народі прозвали “юстиніановою”. Вона забрала майже половину населення Візантії. Могутність держави, досягнута за правління Юстиніана, була нетривкою, а відновлення кордонів Римської імперії виявилося штучним.