ІМЕННИК
& 20. Правопис закінчень іменників чоловічого і жіночого роду в орудному відмінку однини
Падаючі зорі
156. 1. Виразно прочитай поетичні рядки. Які звуки у вірші найчастіше повторюються? Яке враження цим створюється?
Діти сплять…
А над левадою
Місяць, дивлячись, завмер:
Стрімголов із неба падають
Зорі в зарості озер.
Володимир Лучук
2. Спиши вірш. Визнач відмінок виділеного іменника. Познач закінчення.
157. Спиши слова, речення.
Наші
158. 1. Прочитай слова.
Зірка | Бабуся | Вежа | Груша |
Верба | Лінія | Круча | Площа |
2. Постав подані іменники у формі орудного відмінка однини. Запиши. Написання яких закінчень викликало в тебе сумнів? Перевір себе за схемою.
159. 1. Запиши подані іменники жіночого роду в три стовпчики, поставивши їх в орудному відмінку однини відповідно до поданих моделей.
Казка,
2. Склади і запиши речення з одним словом (на вибір).
160. Спиши словосполучення, ставлячи подані в дужках слова в орудному відмінку. З одним словосполученням (на вибір) склади і запиши речення.
Народитися під щасливою (зірка), пригощати смачною (каша), думати над (задача), майоріти над (вежа), мандрувати (Україна), їхати (залізниця), разом з (учителька), милуватися (лілія), дружити з (Марія).
Чумацький шлях
161. 1. Прочитайте і доповніть міркування. Утворені речення запишіть.
Велику Ведмедицю у нас називають Великим Возом, бо коли пильно придивитися, то й справді… Малу Ведмедицю часто звуть Ковшем, бо це сузір’я за формою…
2. Визначте рід і відмінок виділених іменників. Чому, на вашу думку, ці слова мають різні закінчення? Розгляньте схему і перевірте правильність своїх міркувань.
3. Порівняйте дану схему зі схемою на с. 77. Зробіть висновок.
162. 1. Спиши слова. Яке серед слів є зайвим? Чому?
2. Побудуй звукову модель слова сузір’я. Поясни його правопис.
163. 1. Прочитай текст. З чим пов’язували українці зоряні візерунки Чумацького Шляху? Який це тип тексту?
ЧУМАЦЬКИЙ ШЛЯХ
Широку світлу смугу, яка перетинає посередині небосхил і відома в астрономії під назвою Молочний Шлях в Україні називають Чумацьким Шляхом.
Чумаки здавна возили з Криму сіль та рибу. Багато днів їхали вони, багато ночей спали просто неба, вдивляючись у його візерунки. І здавалась ота світла зоряна смуга, що простягнулась якраз у напрямку їхніх мандрів, безконечною, як степовий роз’їжджений шлях. Ось чому назвали її українці Чумацьким Шляхом (За Володимиром Уткіним).
2. Випиши з першого абзацу іменники чоловічого та жіночого роду. Постав ці слова в орудному відмінку однини і поясни правопис закінчень.
164. 1. Запишіть подані іменники чоловічого роду в три стовпчики, поставивши їх в орудному відмінку відповідно до поданих моделей.
Хліб, вогонь, майстер, звичай, водій, вечір, ранок, душ, коровай, м’яч, водограй, кобзар.
2. Довідайтеся за орфографічним словником, яке закінчення слід вжити у цих словах в орудному відмінку.
Правопис закінчень іменників чоловічого роду з основою на – р в орудному відмінку однини перевіряємо за орфографічним словником.
165. Спиши. Постав іменники, що в дужках, в орудному відмінку. Виділи закінчення.
Минула ніч. Попрощавшись з (місяць), бачимо за (обрій) світлу смугу. З першим (промінь) сонця все прокидається. Вмиваються (роса) квіти, трави. Гуси ласують (молочай). Птахи кружляють над (сад).
Та перед (дощ) квіти стуляють пелюстки, птахи ховаються попід (дах), гуси під (кущ), а ми вкриваємось (плащ). Незабаром знову насолоджуватимемось світлим (день).