Частина друга ОСНОВИ ТЕОРІЇ ПРАВА ТА ПРАВОВІДНОСИН
§ 6. Поняття і структура системи права
2. Правова норма.
Правові норми поділяють за спрямованістю на норми-заборони (вони встановлюють заборону на певні дії, наприклад забороняється перевезення літаками вибухових речовин); норми-приписи (установлюють обов’язки – громадянин зобов’язаний дотримуватися законів). Бувають матеріальні норми (установлюють заборони, обов’язки, права – громадянин має право здобути освіту екстерном, підготувавшись самостійно та склавши відповідні
Норма права має свою структуру.
У нормі права можна визначити три основні складові – гіпотезу, диспозицію та санкцію. Гіпотеза вказує на обставини, за яких діятиме норма. Диспозиція визначає правило, яке діятиме в цих обставинах. І нарешті, санкція визначає наслідки, які настануть у разі недотримання встановленої норми, її порушенні. Ці три елементи норми права можна позначити словами
Визначте вказані елементи в наведених правових нормах.
Із Конституції України
Стаття 57. …Закони та інші нормативно-правові акти, що визначають права й обов’язки громадян, мають бути доведені до відома населення у порядку, встановленому законом. Закони та інші нормативно-правові акти, що визначають права й обов’язки громадян, не доведені до відома населення у порядку, встановленому законом, є не чинними.
Стаття 79. Перед вступом на посаду народні депутати України складають перед Верховною Радою України присягу. Відмова скласти присягу має наслідком втрату депутатського мандата.
Важливо зазначити, що не завжди правова норма має повну структуру. Чимало норм містить лише два елементи: гіпотезу-диспозицію або ж диспозицію-санкцію. Це зумовлено побудовою правових норм, особливостями певного нормативного акта, у якому міститься ця правова норма.
Правова норма є складовою нормативно-правового акта, який має також певну структуру.
Правова норма іноді збігається зі статтею нормативного акта, в інших випадках вона розпорошена по кількох статтях. Коли необхідно послатися на правову норму, обов’язково потрібно зазначити назву нормативного акта й номер статті (статей), у яких вона міститься.
Залежно від повноти викладу правової норми в статті правового акта розрізняють повний, відсилочний та бланкетний способи викладу правової норми. При повному викладі в статті акта формулюють певні правові норми, наприклад “Прийом у школу здійснюють, як правило, з 6 років” (Закон України “Про загальну середню освіту”). При відсилочному способі викладу вказуються інші статті цього акта, які мають використовуватися для регулювання певних суспільних відносин. Так, ст. 33 Цивільного кодексу України зазначає, що “неповнолітня особа несе відповідальність за шкоду, завдану нею іншій особі, відповідно до ст. 1179 Цивільного кодексу України”. Бланкетний спосіб викладу норми передбачає посилання не на інші статті того самого акта, а на інші правові акти. Наприклад, ст. 276 Кримінального кодексу України передбачає відповідальність за порушення правил безпеки руху – тобто для притягнення до відповідальності за цією статтею має бути доведено, що, залежно від виду транспорту, було допущено порушення конкретної норми Правил дорожнього руху, Правил руху внутрішніми водними шляхами або Правил експлуатації залізниці.