ОЛІЙНІ Й ЕФІРООЛІЙНІ КУЛЬТУРИ
6.1. ОЛІЙНІ КУЛЬТУРИ
6.1.5. РІПАК ЯРИЙ
Ріпак ярий (Brassica napus L. oleifera annua Metzg.) – однорічна рослина з родини Капустяних (Brassicaceae). Він менш вибагливий до умов вирощування, ніж озимий.
Корінь ріпаку ярого веретеноподібний, проникає у грунт на глибину 80 см, слаборозгалужений, з невеликою кількістю бічних корінців, що розміщуються у верхньому шарі грунту.
Висота стебла до 1 м (у помірно вологих районах більша). Насіння дрібніше, ніж у ріпаку озимого. Маса 1000 насінин 2,5-4 г. Насіння темно-буре, темно-червоне або
Ріпак ярий менш урожайний, ніж озимий. На дослідному полі Львівського державного аграрного університету врожайність насіння сорту Львівський коливається від 15 до 20 ц/га. За даними Чернігівської державної сільськогосподарської дослідної станції, середня врожайність ріпаку ярого становить 20 ц/га.
Ріпак ярий вирощують навіть на грунтах з неглибоким
СОРТИ. В Україні найпоширеніші такі Микитинецький, Аріон, Ірис, Оредеж 2, сорти: Калинівський, Клітинний 1, Шпат, Стар, Титан.
ТЕХНОЛОГІЯ ВИРОЩУВАННЯ. Ріпак ярий висівають у полі, призначеному під ярі зернові культури. Найвищі врожаї його збирають після картоплі, кукурудзи, буряків. Часто ріпак ярий висівають як страхову культуру замість озимого, що загинув під час перезимівлі. Висівають його і після зернобобових та зернових культур.
Обробіток грунту під ріпак ярий такий, як і під інші ярі культури. Ріпак ярий є одним з найкращих попередників для пшениці озимої та для інших зернових і технічних культур. Урожайність його значно підвищується після внесення фосфорних, калійних і азотних добрив (внесення азотних добрив дає найбільший приріст урожаю). Ріпак ярий добре використовує післядію органічних добрив, внесених під попередник.
Ранні посіви врожайніші й насіння їх містить багато олії. Так, у дослідах Львівського державного аграрного університету, що проводилися у Дублянах, після сівби 16 квітня зібрали 17,5 ц/га, 30 квітня-14,5,а 15 травня – лише 8,5 ц/га насіння. За ранніх строків сівби маса 1000 насінин становила 2,5, а за пізніх – 1,7 г.
За дослідними даними, ріпак ярий можна сіяти відразу після ранніх зернових культур.
Ріпак ярий сіють так само, як і озимий, широкорядним способом з міжряддями 45 см. Норма висіву насіння становить 10-12 кг/га. Якщо насіння висівають у сухий і розпушений грунт, проводять коткування з одночасним боронуванням легкими боронами. У вологих районах Передкарпаття і в Карпатах ріпак ярий є перспективною культурою для висівання на зелений корм, а також для використання в зеленому конвеєрі. За осінньої сівби ріпаку ярого сорту Львівський у Гірсько-Карпатському філіалі Закарпатського інституту агропромислового виробництва УААН навесні зібрали 200-300 ц/га зеленої маси.
Догляд за посівами і збирання врожаю ріпаку ярого такі самі, як і озимого.