РІЗНОМАНІТНІСТЬ ГРИБІВ. ЦВІЛЕВІ ГРИБИ

Розділ 3. ГРИБИ ТА ЛИШАЙНИКИ

Тема 1. ГРИБИ

§ 47. РІЗНОМАНІТНІСТЬ ГРИБІВ. ЦВІЛЕВІ ГРИБИ

Цвілеві гриби поселяються на продуктах харчування, в грунті, на овочах і плодах. Вони викликають псування продуктів (хліба, овочів, ягід, фруктів тощо).

Усім добре відомий одноклітинний гриб мукор, або біла цвіль, який поселяється на овочах, хлібі та кінському гної. Мукор належить до нижчих грибів (мал. 98, 1). Це одноклітинний гриб. Його тіло складається з однієї розгалуженої клітини з великою кількістю ядер. Спочатку грибниця мукора схожа на пухнастий

наліт, який через деякий час стає чорним, оскільки з’являються високі ніжки з кулястими спорангіями. У них дозріває велика кількість спор. Після дозрівання спори розсіюються, розносяться повітрям, осідають разом із пилом на різні предмети. Потрапивши у сприятливі умови, спори проростають і утворюють нові грибниці.

 РІЗНОМАНІТНІСТЬ ГРИБІВ. ЦВІЛЕВІ ГРИБИ

Мал. 98. Гриби: 1 – мукор; 2 – пеніцил

На продуктах харчування нерідко поселяються такі цвілеві гриби, як аспергіл і пеніцил (мал. 98, 2). Це представники вищих грибів. їх тіло багатоклітинне. На верхівці грибниці аспергіл має потовщення, що несе на собі

паличкоподібні вирости, на яких розміщений ланцюжок спор. У пеніцила міцелій на верхівці не потовщується, а розгалужується.

Дріжджі – це одноклітинні гриби, які відносять до групи вищих грибів. Вони мають розміри від 8 до 10 мкм. Форма клітин дріжджів овальна або видовжена. Дріжджі досить поширені у природі: у грунті, на поверхні солодких плодів, у нектарі квітів.

Розмножуються дріжджі брунькуванням або прямим поділом клітини. Брунькування відбувається так: спочатку на дорослій клітині утворюється випинання, схоже на бруньку, яке поступово збільшується і перетворюється на самостійну клітину.

Дріжджі швидко ростуть і розмножуються. Вони викликають бродіння вуглеводів з утворенням спирту і вуглекислого газу. Цю здатність дріжджів використовують у хлібопеченні. Завдяки виділенню вуглекислого газу тісто підходить і стає пухким при випіканні. Тому дріжджі культивують і використовують у кулінарії з давніх-давен.


1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (2 votes, average: 2,50 out of 5)


РІЗНОМАНІТНІСТЬ ГРИБІВ. ЦВІЛЕВІ ГРИБИ - Біологія


РІЗНОМАНІТНІСТЬ ГРИБІВ. ЦВІЛЕВІ ГРИБИ