Розділ 2. РІЗНОМАНІТНІСТЬ РОСЛИН
Тема 2. ВИЩІ СПОРОВІ РОСЛИНИ
§ 33. РІЗНОМАНІТНІСТЬ ПАПОРОТЕПОДІБНИХ
Різноманітність папоротеподібних. У вологих широколистяних і мішаних лісах папороті переважають серед трав’янистих рослин. Найпоширенішими з папоротеподібних в Україні є щитник чоловічий та безщитник жіночий. У світлих лісах зустрічається папороть орляк, яка нерідко утворює суцільні зарості. Оригінальною за зовнішнім виглядом є папороть страусове перо, спороносні листки якої нагадують перо страуса. Це найбільш декоративний
Не у всіх папоротей спорангії розташовані з нижнього боку листочків. У деяких примітивних видів вони знаходяться на кінцях спеціалізованих видозмінених листків. До таких папоротей належить вужачка звичайна та гронянка півмісяцева, або ключ-трава (мал. 78).
Декоративною папороттю є адіантум венерин волос, яка в Україні зростає лише у високогір’ях Криму. Через свої ажурні тричіпірчасті листочки вона в народі отримала багато назв: дівочі коси, волосся Марії Богородиці, червоне волосся.
Мал. 78. Різноманітність папоротеподібних:
Особливу групу папоротей, незвичайних за своєю будовою та розвитком, становлять водяні види (мал. 78). До них належить рідкісна в Україні марсилія чотирилиста, яку можна зустріти у стоячих водоймах або на мілководдях у західних регіонах України. Іншим водяним видом є сальвінія плаваюча. Цікавою є папороть азола. Вона має найменші розміри та здатна до співіснування із синьо-зеленими водоростями. Завдяки цьому азола може збагачувати грунт азотистими сполуками, тому її використовують як зелене добриво на рисових полях.
Папоротеподібні – один із компонентів багатьох рослинних угруповань: переважно лісів, рідше боліт. В Україні папоротеподібні представлені трав’янистими рослинами, найпоширенішими з яких є щитник чоловічий, безщитник жіночий, орляк. Особливу групу папоротей становлять водяні види.