Різноманітність та значення земноводних

Розділ 2. РІЗНОМАНІТНІСТЬ ТВАРИН

Тема 7. ЗЕМНОВОДНІ

§ 40. Різноманітність та значення земноводних

Незграбні земноводні – де першопроходці серед хребетних, які освоїли суходіл, спираючись на свої кінцівки. Від земноводних походять інші хребетні, більш пристосовані до умов існування на суші.

Загальна характеристика класу З Емноводні

Клас Земноводні об’єднує близько 2100 видів наземних пойкілотермних хребетних тварин, більшість яких у своєму життєвому циклі пов’язана з водним і наземним середовищами існування.

Будова,

життєдіяльність і розвиток земноводних свідчить про проміжне положення земноводних між водними та наземними організмами. Тіло підрозділяється на голову, тулуб, кінцівки та хвіст (є й безхвості види), шкіра гола, із залозами. Личинки дихають зябрами, дорослі форми, як правило, легенями та шкірою. Для земноводних характерне трикамерне серце і два кола кровообігу.

Розмноження, як правило, відбувається у воді, ікринки мають м’яку слизову оболонку, запліднення, як правило, зовнішнє. Розвиток непрямий.

Ряд Безхвості

Це найбільш високоорганізовані земноводні, які живуть на всіх материках

окрім Антарктиди. Форма їхнього тіла нагадує жабу. До цього ряду належать жаби, ропухи, квакші, кумки.

Справжні жаби поширені на всіх континентах, окрім Антарктиди й Австралії. Серед них є наземні, водні та напівводні види. В Україні поширена трав’яна, озерна й гостроморда жаби.

Яванська літаюча жаба веде деревний спосіб життя. Між пальцями у неї є перетинки, які допомагають під час стрибання вправно планерувати, перелітаючи на відстань до 15-20 м.

Дуже цікава австралійська жаба піпа суринамська. Під час розмноження шкіра самки на спині стає пухкою і самець буквально втоптує в неї ікру своїми лапками. Таким чином кожна ікринка опиняється в комірці, де й відбувається розвиток. Назовні виходять жабенята, які закінчили свій розвиток. Крім того, бічна лінія у суринамської піпи зберігається навіть у дорослому стані.

 Різноманітність та значення земноводних

Отруйні жаби, як правило, мають застережувальне забарвлення

 Різноманітність та значення земноводних

Крихітна жаба – листолаз – дуже отруйна тварина

 Різноманітність та значення земноводних

Дуже цікаві жаби-поросята. Вони висиджують ікру, закопуючи її в землю

 Різноманітність та значення земноводних

Самець жаби – повитухи носить ікру на своїх задніх лапках

Ропухи, на відміну від жаб, ведуть наземний спосіб життя. Тому їхня шкіра грубіша і містить більше залоз. Слиз отруйний, тому хижаків така здобич не приваблює. Часто ропухи викликають у людей огиду через свій зовнішній вигляд. Але це дуже корисні й абсолютно нешкідливі тварини. Вони знищують величезну кількість комах-шкідників. У середні віки селяни Європи навіть купували ропух на базарах і випускали у своїх садах і на городах. В Україні живуть зелена і звичайна ропухи. Вони живуть у нірках, виритих у землі, а розмножуватися йдуть у водойми, де самі провели “дитинство” у вигляді пуголовків.

Дуже цікава турбота про потомство жаби повитухи (повитухами називали жінок, які за старих часів приймали пологи). Шнур з ікрою самець намотує собі на задні кінцівки й тримається на суходолі в тінистих місцях. А напередодні появи личинок, переходить у воду.

Квакші – дрібні деревні жаби, які живуть на різних континентах. На кінчиках пальців, а у деяких і на череві, є присоски. Завдяки цьому квакші дуже вправно лазять по деревах, але нерестяться, як правило, у воді. В Україні у широколистяних лісах можна побачити звичайну квакшу. У Південній Америці живуть сумчасті квакші. Вони так називаються тому, що у самок на спині є шкіряста кишеня, в якій вони виношують ікру.

Ряд Хвостаті

Це нечисленний ряд земноводних, до яких належать саламандри і тритони. На вигляд вони нагадують ящірок, тому що у них є хвостовий відділ, бічна лінія розвинена і в дорослому стані. Звичайний і гребінчастий тритони живуть у стоячих і тихоплинних водоймах, де й відбувається їхнє розмноження. Наприкінці літа тритони виходять на суходіл, знаходять затишне місце під колодами, в розколинах, під каменями і там зимують.

 Різноманітність та значення земноводних

Квакша звичайна – деревна тварина. Проте вона вміє добре плавати

 Різноманітність та значення земноводних

Жаба прудка здатна стрибати на відстань до 3 м

 Різноманітність та значення земноводних

Деякі жаби вправно лазять по деревах

 Різноманітність та значення земноводних

Плямиста саламандра – отруйна тварина. Зустрічається в широколистяних лісах Карпат

 Різноманітність та значення земноводних

Цецилія – представник групи безногих амфібій

Саламандри живуть у вологих і тінистих лісах, з водою пов’язані менше, ніж тритони, зазвичай мають плямисте забарвлення. Слиз на їхньому тілі отруйний, що є чудовим захистом від хижаків. Японська гігантська саламандра живе в гірських річках Японії та Центрального Китаю і досягає 150 см завдовжки. Живиться рибою, молюсками, червами.

До хвостатих земноводних належать дивовижні тварини протеї. Вони зустрічаються в підземних водоймах Балканського півострова і в дрібних зарослих водоймах Північної Америки. Протягом усього життя у протеїв зберігаються зябра, кінцівки дуже маленькі, для пересування суходолом не придатні, очі приховані під складками шкіри.

Ряд Безногі

Це нечисленні найпримітивніші земноводні, які пристосувалися до риючого способу життя. Зовні вони схожі на земляних червів: ніг немає, шкіра гола, слизувата, очей практично немає. Це відображено в їхній назві – черв’яги. Мешкають вони в Південній Америці, Тропічній Африці, на півдні Азії. Живуть черв’яги у вологих місцях, зариваються в землю на глибину до 50 см. Живляться грунтовими комахами. Розмножуються на суходолі, де самка, обвиваючись навколо кладки яєць, оберігає її доти, доки не вилупляться личинки, які переходять у воду.

Значення земноводних

У природі земноводні виконують роль споживачів органічної речовини. Живлячись комахами, вони стримують збільшення чисельності комарів, мух та інших комах.

У свою чергу, земноводними живляться багато тварин: риби, качки, чаплі, нірки, тхори, видри. Під час риборозведення жаби можуть завдавати незначної шкоди, поїдаючи мальків. Жаб використовують як лабораторних тварин у медичних і фармацевтичних установах. У багатьох країнах жаб вирощують на спеціальних фермах і вживають в їжу як делікатес.

Запам’ятайте найважливіша

Клас Земноводні об’єднує близько 2100 видів наземних пойкілотермних хребетних тварин, більшість яких у своєму життєвому циклі пов’язані з водним і наземним середовищем існування. Вони займають проміжне положення між рибами та наземними хребетними організмами. Земноводні є ланками ланцюгів живлення, об’єктами вивчення для дослідників.

Україна. Охорона природи

Національні природні парки

Головна мета – це поєднання охорони природи з організованими формами відпочинку і туризму. В Україні 13 національних природних парків, найвідомішими з яких є національні природні парки “Синевир” і “Сколевські Бескиди” в Карпатах; “Шацькі озера” на Волині, “Гомільшанські ліси” на Слобожанщині.

Природний національний парк “Гомільшанські ліси”, розташований на межі лісостепу та степу, було організовано одним із останніх – лише в 2004 р. До його складу увійшли нагірні діброви правобережжя Сіверського Дінця, лівобережні заплавні прирічні ліси та луки. Тут € чимало озер, ділянки лучних степів з багатою рослинністю. Загалом на площі 14314,8 га (143,148 км2) зберігся типовий для лісостепу надзвичайно багатий та різноманітний тваринний світ.

 Різноманітність та значення земноводних

Висновок

Ви вивчили тему “Земноводні” і тепер знаєте, що ці дивовижні тварини мають ознаки як водних мешканців, так і наземних. Це найдавніші хребетні тварини, у яких вперше на планеті з’явилися кінцівки, легені, друге коло кровообігу, третя камера у серці тощо. Тіло земноводних не має сталої температури, як і риби, вони пойкілотермні. Дихають легенями і шкірою, яка не вкрита захисними утвореннями і повинна весь час бути вологою. У шкірі земноводних багато залоз, які утворюють захисний слиз.

До класу Земноводні належать ряди Безхвості, Хвостаті та Безногі. Запліднення земноводних, як правило зовнішнє, розвиток більшості земноводних відбувається у воді. Запліднені яйцеклітини не мають потужних захисних оболонок, поживних речовин небагато. Для земноводних характерний непрямий розвиток, личинка, що вилуплюється з ікринки, дуже відрізняється від дорослої тварини за зовнішньою і внутрішньою будовою, способом життя і характером живлення. Земноводні мають велике значення в природі, корисні для людини.


1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (2 votes, average: 4,00 out of 5)


Різноманітність та значення земноводних - Біологія


Різноманітність та значення земноводних