Тема 1. ДРУГА СВІТОВА ВІЙНА. СВІТ ПІСЛЯ ДРУГОЇ СВІТОВОЇ ВІЙНИ
§1 Початок Другої світової війни (1939 р. – червень 1941 р.)
6. Розгром Франції. План “Морський лев”.
14 травня 1940 р. німецькі війська прорвали оборону французів під Седаном. У наступ перейшов генерал Г. Рундштедт, головнокомандувач ударного угруповання “А”, у складі якого перебував танковий корпус генерала Г. Гудеріана.
Розпочавши наступ, танковий корпус Гудеріана вже 23 травня вийшов до французького порту Дюнкерк, коли раптом надійшов особистий наказ Гітлера
У районі Кале-Дюнкерк перебували відрізані та притиснуті до моря 40 англійських, бельгійських і французьких дивізій. 28 травня склала зброю бельгійська армія. Англійський експедиційний корпус, який, здавалося, був приречений, спішно евакуювався з Дюнкерка.
Погляд учасника подій
Зі спогадів німецького генерал-лейтенанта Б. Циммерманна
Сподівання на те, що їм пощастить евакуювати свої війська з Франції. в англійців були дуже незначні. Однак німецьке верховне головнокомандування віддало нічим не виправданий наказ зупинити успішний наступ під Дюнкерком. Це рішення
Після закінчення бойових дій під Дюнкерком німецьке командування розпочало другу стратегічну операцію проти Франції. 31 травня 1940 р. генштаб сухопутних військ вермахту надіслав військам директиву, що містила план операції під кодовою назвою “Рот”.
Англійські солдати евакуюються на британські судна.
12 м. Дюнкерк. Травень 1940 р.
Німецькі війська проходять під Тріумфальною аркою. м. Париж. Серпень 1940 р.
5 червня нацистські війська розпочали наступ на Париж, а через 9 днів увійшли до нього без бою. Столиця Франції була оголошена відкритим містом. Більшість жителів залишила Париж, рятуючись від окупантів. Доля Франції була вирішена. 22 червня 1940 р. маршал А. Петен від імені французького уряду підписав акт про перемир’я з Німеччиною. Угода була укладена в Помпейському лісі, де 22 роки тому, 11 листопада 1918 p., командувач військами Антанти маршал Ф. Фош продиктував умови перемир’я переможеній Німеччині.
Окупація поширилася на найрозвиненіші північні регіони країни, а також на Атлантичне узбережжя. Територія, що не підлягала фашистській1 окупації, перейшла під владу уряду маршала А. Петена, резиденція якого знаходилася в невеликому містечку Віші на півдні Франції.
24 червня 1940 р. була підписана французько-італійська угода про перемир’я, унаслідок чого Франція зазнала жорстокої та принизливої поразки. Французька армія втратила 84 тис. убитими, багато солдатів і офіцерів потрапили в німецький полон. У боях за Францію загинули 27 тис. німецьких вояків, а 111 тис. були поранені.
16 липня 1940 р. Гітлер підписав план захоплення Великої Британії під кодовою назвою “Морський лев”. Німецька авіація почала активно бомбардувати Лондон, а також інші англійські міста, а підводні човни блокували Британські острови. Проте, як показали підрахунки, Німеччина не мала можливості здійснити масове висадження своїх військ на Британські острови. Операцію перенесли на вересень, а потім відклали на 1941 р. Однак плани Гітлера змінилися – він розпочав готувати наступ на схід. Крім того, А. Гітлер позитивно сприйняв ініціативу І. Ріббентропа щодо підписання 27 вересня 1940 р. тристоронньої угоди між Німеччиною, Італією та Японією. Згідно з цим документом, провідна роль в установленні “нового порядку” в Європі належала Німеччині та Італії, а Японії – у Східній Азії. Згодом до цієї угоди приєдналися: Болгарія, Іспанія, Маньчжоу-Го, Румунія, Словаччина, Таїланд (Сіам), Фінляндія, Хорватія, Китай і Франція. Режими Ван Цзінвея в Китаї та А. Петена у Франції, як і режим В. Квіслінга в Норвегії, уважаються колабораціоністськими2.
1 Фашисти – представники соціально-політичних рухів шовіністичного, націоналістичного спрямування.
2 Колабораціоністський режим – при якому зрадники своєї батьківщини співпрацювали з фашистськими загарбниками в країнах, окупованих гітлерівською Німеччиною.
Прем’єр-міністр Великої Британії В. Черчілль оглядає м. Лондон після бомбардування німецькими літаками. Осінь 1940р.
Кафедральний собор у м. Ковентрі, зруйнований німецькими бомбардувальниками. Листопад 1940 р.
Німецькі солдати перед наступом на Балкани. 1941 р.
Німецька моторизована колона в Сербії. Квітень 1941 р.