СИНТАКСИС І ПУНКТУАЦІЯ
Основні види складнопідрядних речень
Складнопідрядні речення з підрядними часу
Підрядні частини часу виражають час або протяжність дії, про яку йдеться в головній частині. Вони відповідають на питання Коли? відколи? доки? як довго? з яких пір? до яких пір? з якого часу? до якого часу? упродовж якого часу? і приєднуються до головної частини за допомогою сполучників та сполучних слів Коли, відколи, аж поки, поки, доки, а також сполучників Як, як тільки, після того як та ін. Була осінь, Коли зайнялися пожежі над кленами
Підрядні
За співвідношенням дій головної й підрядної частин складнопідрядні речення з підрядними часу бувають трьох типів:
1. Дії, про які йдеться в головній і підрядній частинах, відбуваються одночасно. Поки хлопці поралися з в’юками, вона збігала на річку, на луку (І. Багряний).
2. Дія підрядної частини починається раніше, ніж дія головної. Як умру, то поховайте мене на могилі, серед степу широкого, на Вкраїні милій (Т. Шевченко).
3. Дія підрядної частини відбувається пізніше за дію головної. Коса косить, поки на камінь не наскочить (Народна творчість).
Підрядна частина часу в реченні може стояти перед головною частиною, після неї або в середині її. Як навесні починає крига розтавати, збираються русалоньки до моря гуляти (Леся Українка). У село вони приїхали вночі, Коли вже зачинялися хвіртки за дівчатами (М. Стельмах). Зразу, Як пішла ходова вивірка, пішли за нею по нетрях і наші мисливці (І. Багряний).