Соціологія короткий енциклопедичний словник
СОЦІОЛОГІЯ МІСТА – галузь соціол. науки, що вивчає закономірності виникнення, функціонування і розвитку міста як однієї з форм соціально-просторової організації суспільства.
Місто являє собою складне соціально-просторове утворення, до якого, крім природного і матеріально-речового компонентів, входять населення, в-во і споживання, тому воно і вивчається багатьма науками і є предметом міждисциплінарних досліджень. Що стосується міста як історично сформованої стійкої спільності людей,
Перші емпіричні дослідження, що започаткували формування С. м., були проведені у США в 20 – 30-х рр. нинішнього століття (Р. Парк, Е. Берджес, Р. Маккензі, Л. Вірт, Р. і Х. Лінд). їх досить бурхливий розвиток був спричинений швидким зростанням міського населення, яке вже до 1920 р. перевищило кількість мешканців сільської місцевості. Вельми інтенсивний процес урбанізації у США супроводжувався значним
Соціол. дослідження міста в Україні розгорнулися наприкінці 50-х рр., коли швидке зростання міських населених пунктів гостро поставило питання про шляхи їх подальшого розвитку. Структура і напрями досліджень формувалися відповідно до основних функцій міст (як соціальний осередок суспільства, як соціально-терит. спільність, як середовище життєдіяльності людей). У межах першого напряму особливе місце належить заг. теорет. проблемам; специфіка урбанізації в різних соціальних умовах, зв’язок індустріалізації та урбанізації та ін. Сюди ж слід віднести і розробки проблем управління, соціального прогнозування і планування, забезпечення комплексності соціально-екон. розвитку міста. Другий напрям досліджень охоплює процеси, що відбуваються в міських спільнотах. Передусім – це формування соціально-демогр. і соціально-професійної структури міста, особливостей функціонування його соціальних інституцій, міський спосіб життя, міська культура, специфіка спілкування у міському середовищі тощо. Предметом третього напряму досліджень є взаємодія населення міста з його соціальною інфраструктурою (проблеми її розвитку, її вдосконалення відповідно до потреб городян у житлі, різних формах і видах побутового, соціального і культурного обслуговування). Тісно пов’язані з цим дослідження соціальних проблем архітектури, планування і розбудови міських населених пунктів. Метою таких досліджень є забезпечення соціального обгрунтування рішень, що приймаються з питань містобудування.
В цілому С. м. охоплює досить широке коло проблем. Деякі з них, зокрема розробка соціол. теорії міста, соціальні закономірності урбанізації, створення системи показників розвитку соціальної інфраструктури і ряд інших, досліджені недостатньо і потребують подальших зусиль соціологів.