Сад і город (енциклопедія)
САЛАТНІ КУЛЬТУРИ
УЙСУН
Це багаторічна рослина, вирощувана як салатна культура, інша назва – спаржевий салат. Батьківщина уйсуна – Китай і Монголія. Він має видовжене листя, що використовується в їжу свіжим, як і в інших різновидів салату. На Сході з уйсуна готують салатну приправу.
За поживністю, високим умістом й оптимальним співвідношенням вітамінів і мінеральних речовин спаржевий салат у 4 рази перевершує інші види салату. Ця культура перспективна в дієтичному харчуванні людей з виснаженою
Хоча уйсун – південна рослина, він добре росте також у регіонах із прохолодним кліматом, змінюються тільки строки посіву. У південних регіонах насіння висівають восени та взимку, а в середніх – навесні й улітку.
Перед посівом збирають рештки попередніх культур, викопують і знищують бур’яни, грунт перекопують. Насіння висівають рядами на глибину 0,5-1 см із відстанню між рядами 10- 12 см. Глибина посіву – 0,5-1 см. Уйсун вимогливий до вологості грунту, але не зносить перезволоження. Тому рослини поливають часто, але потроху. Розпушування проводять після
Коли з’явиться перший справжній листочок, проводять проривання, залишаючи одну рослину на 4-5 см. Після проривання проводять перше підживлювання розчином мінеральних солей з розрахунку 10 г сечовини, 12 г суперфосфату, 4 г калійної солі на 1 м2. Друге підживлювання проводять після появи 2-3 справжніх листочків.
При вирощуванні спаржевого салату розсадним способом розсаду висаджують у підготовлений грунт, потім проводять розпушування, рослини поливають і підживлюють так само, як вирощені з насіння. Площа живлення розсади – 70×40 см або 60×40см.
Спаржевий салат потрібно регулярно поливати, особливо в спекотну погоду, Коренева система цієї рослини проникає на глибину 6-10 см, тому слід стежити, щоб грунт на цьому рівні завжди був досить вологим. Поливають рослини обережно за борознами, за потреби підсапують.
Дозріває спаржевий салат за 40-100 днів, залежно від сорту й погодних умов. Збирають його вибірково, перший раз зазвичай на початку липня, пізні сорти салату збирають у середині – наприкінці серпня. Щоб якість листя була високою, структура – ніжною, а смак – солодким, потрібно регулярно збирати листя товарної спілості, тоді стебло формується краще, а листя стає більшим і якіснішим.
Рекомендований сорт: Дунганський.