Розділ IV ХУДОЖНЯ КУЛЬТУРА УКРАЇНИ XX СТ.
ТЕМА 2. МУЗИЧНА КУЛЬТУРА
§27. Напрями популярної музики. Музичне виконавство та освіта
Українська популярна музика та її напрями
Популярна музика – одне з ключових явищ молодіжної культури. Поняття “популярна музика” має різні тлумачення. До популярної музики відносять найвідоміші й часто виконувані твори: класичні, народні, джазові та ін. Окрім того, до популярної музики належать різноманітні стилі й жанри розважально-естрадного музикування. Отже, поняття “популярна музика”
Серед названих жанрів певний час до поп-музики відносили й рок-музику, але пізніше ці поняття розійшлися й, так би мовити, конкретизувалися.
*Синкретичний – той, що
С. Ротару
О. Пономарьов
Ані Лорак
В Україні естрадна (популярна) музика особливо активно розвивалася починаючи з 70-80-х років XX ст. У той період були створені перші зразки рок-оцери (“Орфей та Евридика” О. Журбіна), джазові й естрадні композиції. Найвагоміший внесок у процес розвитку української популярної молодіжної пісні зробив В. Івасюк – український поет і композитор, чия творчість грунтується на фольклорних джерелах, автор текстів і музики понад ста пісень, серед яких такі шедеври, як “Червона рута”, “Водограй”, “Я піду в далекі гори” та ін. Його пісня “Червона рута” дала назву Всеукраїнському фестивалю української пісні та музики.
Серед композиторів-пісенників тих років також О. Білаш, В. Верменич, П. Майборода, І. Поклад та ін. Широкої популярності в той час набула творчість таких естрадних виконавців, як С. Ротару, Н. Яремчук, О. Білозір, Т. Петриненко, А. Кудлай, гуртів “Смерічка”, “Червона рута”, “Кобза”, тріо Мареничів. Одночасно започатковувалися й нові типово модерні музичні та музично – поетичні проекти, серед яких рок-бардівський гурт “Плач Єремії”.
Хоча українська популярна музика – це явище із глибоким культурним та історичним корінням, становлення національної музичної індустрії розпочалося лише в останні десятиліття XX ст. Фактично в 1990-ті роки розпочався тривалий і суперечливий процес перетворення української пострадянської “естради” на важливу галузь культурної індустрії.
К. Скрябін, соліст гурту “Скрябін”
Гурт “Воплі Відоплясова”
У сучасній українській популярній музиці представлені майже всі музичні напрями: від
Фолк-метал* до ейсид-джазу*. Популярність багатьох українських поп-виконавців – С. Ротару, І. Білик, О. Пономарьова, Т. Повалій, Руслани, ВІА Гра, Ані Лорак та ін.- давно перетнула кордони України.
Популярна музика представлена на всеукраїнських та міжнародних фестивалях “Червона рута”, “Таврійські ігри”, “Чайка”. Виконавці вітчизняної популярної музики представляли Україну на конкурсах Євробачення. Серед них, зокрема, Руслана, у піснях якої втілено фольклорні мотиви карпатського регіону, стала переможницею конкурсу Євробачення-2004. На Євробаченні-2007 відзначилась Вєрка Сердючка, посівши друге місце.
Використання фольклору сучасними українськими музикантами стає дедалі виразнішим і популярнішим. Одним із перших почав використовувати народні мотиви у рок-музиці 1980-х років рок-гурт “Воплі Відоплясова” (“ВВ”). Із опорою на фольклорне підгрунтя нову самобутню українську популярну музику створюють гурти “Скрябін”, “Мандри”, “Гайдамаки”, а також Т. Чубай, М. Бурмака та багато інших виконавців. Про зростання інтересу до фольклору свідчать започатковані в Україні два фестивалі етнічної музики – “Країна мрій” і “Шешори”.
Розвивається також українська рок-музика. Серед найвідоміших її сучасних представників – гурти “Океан Ельзи”, “ВВ”, “Танок на майдані Конго”, “Крихітка Цахес”, “Скрябін”, “Тартак”, “Плач Сремії”, “Кому Вниз”. Регулярно проводяться українські рок – фестивалі “Рок-екзистенція”, “Тарас Бульба” та ін.
Фолк-метал (англ. Folk metal) – один із напрямів музики metal, що увібрав у себе елементи народної музики. Фолк-метал з’явився як результат впровадження елементів народної музики в звучання різних стилів metal.
* Ейсид-джаз (англ. Acid jazz) – музичний стиль, що характеризується поєднанням елементів джазу і фанку 1970-х років, танцювальної музики 1990-х років або хіп-хопу.
Фестиваль “Країна мрій”
Фестиваль “Jazz Koktebel”
Популярності набувають і суто вокальні гурти, зокрема “Пікардійська терція” та “Менсаунд”. Досить широко представлено в Україні й мистецтво джазу. У різних містах країни проходять міжнародні фестивалі джазової музики, серед найвідоміших – Jazz Bez та Jazz Koktebel.