Українська популярна музика та її напрями

Розділ IV ХУДОЖНЯ КУЛЬТУРА УКРАЇНИ XX СТ.

ТЕМА 2. МУЗИЧНА КУЛЬТУРА

§27. Напрями популярної музики. Музичне виконавство та освіта

Українська популярна музика та її напрями

Популярна музика – одне з ключових явищ молодіжної культури. Поняття “популярна музика” має різні тлумачення. До популярної музики відносять найвідоміші й часто виконувані твори: класичні, народні, джазові та ін. Окрім того, до популярної музики належать різноманітні стилі й жанри розважально-естрадного музикування. Отже, поняття “популярна музика”

означає зрозуміло викладена, загальнодоступна, широковідома, така, що користується загальним визнанням у конкретний період часу. Водночас поняття “естрадна музика” визначає спрямованість на конкретне середовище побутування (естраду), попит у певної вікової категорії. Основними жанрами української популярної естрадної музики є джаз, рок-музика, авторська пісня, традиційна естрадна пісня, поп-музика та синкретичні* жанри.

Серед названих жанрів певний час до поп-музики відносили й рок-музику, але пізніше ці поняття розійшлися й, так би мовити, конкретизувалися.

*Синкретичний – той, що

поєднує в собі різнорідні, нерозчленовані елементи.

 Українська популярна музика та її напрями

С. Ротару

 Українська популярна музика та її напрями

О. Пономарьов

 Українська популярна музика та її напрями

Ані Лорак

В Україні естрадна (популярна) музика особливо активно розвивалася починаючи з 70-80-х років XX ст. У той період були створені перші зразки рок-оцери (“Орфей та Евридика” О. Журбіна), джазові й естрадні композиції. Найвагоміший внесок у процес розвитку української популярної молодіжної пісні зробив В. Івасюк – український поет і композитор, чия творчість грунтується на фольклорних джерелах, автор текстів і музики понад ста пісень, серед яких такі шедеври, як “Червона рута”, “Водограй”, “Я піду в далекі гори” та ін. Його пісня “Червона рута” дала назву Всеукраїнському фестивалю української пісні та музики.

Серед композиторів-пісенників тих років також О. Білаш, В. Верменич, П. Майборода, І. Поклад та ін. Широкої популярності в той час набула творчість таких естрадних виконавців, як С. Ротару, Н. Яремчук, О. Білозір, Т. Петриненко, А. Кудлай, гуртів “Смерічка”, “Червона рута”, “Кобза”, тріо Мареничів. Одночасно започатковувалися й нові типово модерні музичні та музично – поетичні проекти, серед яких рок-бардівський гурт “Плач Єремії”.

Хоча українська популярна музика – це явище із глибоким культурним та історичним корінням, становлення національної музичної індустрії розпочалося лише в останні десятиліття XX ст. Фактично в 1990-ті роки розпочався тривалий і суперечливий процес перетворення української пострадянської “естради” на важливу галузь культурної індустрії.

 Українська популярна музика та її напрями

К. Скрябін, соліст гурту “Скрябін”

 Українська популярна музика та її напрями

Гурт “Воплі Відоплясова”

У сучасній українській популярній музиці представлені майже всі музичні напрями: від

Фолк-метал* до ейсид-джазу*. Популярність багатьох українських поп-виконавців – С. Ротару, І. Білик, О. Пономарьова, Т. Повалій, Руслани, ВІА Гра, Ані Лорак та ін.- давно перетнула кордони України.

Популярна музика представлена на всеукраїнських та міжнародних фестивалях “Червона рута”, “Таврійські ігри”, “Чайка”. Виконавці вітчизняної популярної музики представляли Україну на конкурсах Євробачення. Серед них, зокрема, Руслана, у піснях якої втілено фольклорні мотиви карпатського регіону, стала переможницею конкурсу Євробачення-2004. На Євробаченні-2007 відзначилась Вєрка Сердючка, посівши друге місце.

Використання фольклору сучасними українськими музикантами стає дедалі виразнішим і популярнішим. Одним із перших почав використовувати народні мотиви у рок-музиці 1980-х років рок-гурт “Воплі Відоплясова” (“ВВ”). Із опорою на фольклорне підгрунтя нову самобутню українську популярну музику створюють гурти “Скрябін”, “Мандри”, “Гайдамаки”, а також Т. Чубай, М. Бурмака та багато інших виконавців. Про зростання інтересу до фольклору свідчать започатковані в Україні два фестивалі етнічної музики – “Країна мрій” і “Шешори”.

Розвивається також українська рок-музика. Серед найвідоміших її сучасних представників – гурти “Океан Ельзи”, “ВВ”, “Танок на майдані Конго”, “Крихітка Цахес”, “Скрябін”, “Тартак”, “Плач Сремії”, “Кому Вниз”. Регулярно проводяться українські рок – фестивалі “Рок-екзистенція”, “Тарас Бульба” та ін.

Фолк-метал (англ. Folk metal) – один із напрямів музики metal, що увібрав у себе елементи народної музики. Фолк-метал з’явився як результат впровадження елементів народної музики в звучання різних стилів metal.

* Ейсид-джаз (англ. Acid jazz) – музичний стиль, що характеризується поєднанням елементів джазу і фанку 1970-х років, танцювальної музики 1990-х років або хіп-хопу.

 Українська популярна музика та її напрями

Фестиваль “Країна мрій”

 Українська популярна музика та її напрями

Фестиваль “Jazz Koktebel”

Популярності набувають і суто вокальні гурти, зокрема “Пікардійська терція” та “Менсаунд”. Досить широко представлено в Україні й мистецтво джазу. У різних містах країни проходять міжнародні фестивалі джазової музики, серед найвідоміших – Jazz Bez та Jazz Koktebel.


1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (2 votes, average: 4,50 out of 5)


Українська популярна музика та її напрями - Мистецтво


Українська популярна музика та її напрями