УСНЕ ДОДАВАННЯ І ВІДНІМАННЯ ЧИСЕЛ У МЕЖАХ 100 З ПЕРЕХОДОМ ЧЕРЕЗ РОЗРЯД
Урок 40. ВІДНІМАННЯ ЧИСЛА ВІД СУМИ. РОЗВ’ЯЗУВАННЯ ЗАДАЧ РІЗНИМИ СПОСОБАМИ
Мета: пояснити учням прийоми віднімання числа від суми; вчити розв’язувати задачі різними способами; розвивати пізнавальний інтерес; виховувати почуття відповідальності.
Хід уроку
I. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ
II. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ
1. Перевірка домашнього завдання (с. 53, завдання 320; 321)
Завдання 320
– Прочитайте вирази та їх значення.
Завдання 321
–
2. Гра “Угадай число”
3. Складання задачі за коротким записом, розв’язування різними способами
Було – 44 і 9
Продали – 13
Залишилося – ?
4. Хвилинка каліграфії
– Установіть закономірність і запишіть числа, вставляючи пропущені.
4; 4; 44; 44; 4; …
III. ПОВІДОМЛЕННЯ ТЕМИ І МЕТИ УРОКУ
– Сьогодні на уроці ви дізнаєтеся, як віднімати число від суми.
IV. ВИВЧЕННЯ НОВОГО МАТЕРІАЛУ
1. Робота за підручником (с. 53-54)
Завдання 322
Учні складають коротку умову і записують розв’язання задачі
Було – 5 ч. і 6 ж.
Приготували салат – 4 п.
Залишилося -?
1-й спосіб. (5 + 6) – 4 = 7
2-й спосіб. (5 – 4) + 6 = 7
3-й спосіб. (6 – 4) + 5 = 7
Завдання 323. Колективне опрацювання матеріалу
– Розгляньте малюнки й поясніть, як від суми чисел 4 і 3 можна відняти число 2. Зробіть висновок.
1-й спосіб: (4 + 3) – 2 = 7 – 2 = 5
2-й спосіб: (4 + 3) – 2 = (4 – 2) + 3 = 5
3-й спосіб: (4 + 3) – 2 = 4 + (3 – 2) = 5
Висновок. Щоб відняти число від суми, можна, якщо можливо, відняти число від одного доданка і різницю додати до іншого доданка.
Завдання 324
Учні “ланцюжком” обчислюють значення виразів різними способами.
Один учень працює біля дошки, решта – у зошитах.
Завдання 325. Колективне опрацювання матеріалу
– Розгляньте способи додавання і віднімання чисел і визначте, які властивості дій використано.
Завдання 326
Учні “ланцюжком” обчислюють значення виразів різними способами.
Один учень працює біля дошки, решта – у зошитах.
Завдання 327*
Учні будують квадрат зі стороною 4 см та інший прямокутник з таким самим периметром.
Р = 4 + 4 + 4 + 4 = 16 (см); 16 : 2 = 8 (см) – півпериметра.
Отже, сторони прямокутника: 1 і 7; 2 і 6; 3 і 5 см.
2. Фізкультхвилинка
V. УЗАГАЛЬНЕННЯ Й СИСТЕМАТИЗАЦІЯ ЗНАНЬ
1. Робота над задачею
Тато зловив 14 рибин, а син – 5. Мама зварила юшку з 4 рибин. Яка кількість рибин залишилася?
Задачу можна розв’язати виразом: (14 + 5) – 4.
– Обчислимо зручним способом: (14 + 5) – 4 = (14 – 4) + 5 = 10 + 5 = … (р.)
2. Обчислення значень виразів
(8 + 7) – 8
(12 + 3) – 5
(6 + 22) – 6
(44 + 15) – 5
3. Офтальмологічна пауза
4. Розв’язування логічної задачі
– Три хлопчики – Кирило, Мишко і Дмитрик – з’їли апельсин, грушу і мандарин. Коли їх запитали: “Хто що їв”?, вони пожартували і відповіли загадково.
Кирило: “Мишко з’їв апельсин, а Дмитрик грушу”.
Мишко: “Кирило з’їв апельсин, і Дмитрик апельсин”.
Потім Дмитрик додав, що в першій і другій відповідях одна частина правильна, а друга – ні. Що з’їв кожен з хлопчиків?
Кирило | Мишко | Дмитрик | |
Апельсин | + | – | – |
Груша | – | – | + |
Мандарин | – | + | – |
Відповідь. Кирило з’їв апельсин, Мишко – мандарин, а Дмитрик – грушу.
VІ. ПІДБИТТЯ ПІДСУМКІВ. РЕФЛЕКСІЯ
– З якими прийомами обчислень ознайомилися на уроці?
– Оцініть свою роботу.
VII. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ
С. 54, завдання 328; 329.