ТЕМА 2. МЕТАЛІЧНІ ЕЛЕМЕНТИ ТА ЇХНІ СПОЛУКИ
УРОК 12. ВИВЧЕННЯ АМФОТЕРНИХ ВЛАСТИВОСТЕЙ АЛЮМІНІЮ, АЛЮМІНІЙ ОКСИДУ Й АЛЮМІНІЙ ГІДРОКСИДУ
Цілі: закріпити знання про алюміній та його сполуки, уміння давати характеристику Алюмінію за положенням у ПС і будовою атома, характеризувати його фізичні й хімічні властивості; розглянути способи добування, фізичні властивості алюміній оксиду й алюміній гідроксиду; складати рівняння хімічних реакцій, що ілюструють амфотерні властивості Алюмінію, алюміній оксиду й алюміній гідроксиду; уміти
Обладнання: ПСХЕ, таблиця розчинності.
Тип уроку: закріплення вивченого навчального матеріалу (тренінг-мінімум).
Форми роботи: фронтальна бесіда.
ХІД УРОКУ
І. Організація класу
ІІ. Оголошення теми й мети уроку
III. Актуалізація опорних знань
Міні-тест
1. Укажіть період, у якому розташований Алюміній:
А) 4;
Б) 3;
В) 5;
Г) 2.
2. Укажіть групу, у якій розташований Алюміній:
А) 4;
Б) 1;
В) 5;
Г) 3.
3. Укажіть ступінь окиснення, який проявляє Алюміній у сполуках:
А) +4;
Б)
В) +5;
Г) +1.
4. Укажіть фізичні властивості Алюмінію:
А) важкий;
Б) легкий;
В) тугоплавкий;
Г) пластичний.
5. Укажіть властивості, які мають Алюміній і його сполуки:
А) основні;
Б) кислотні;
В) амфотерні;
Г) окисні.
6. Укажіть речовини, з якими реагують амфотерні сполуки:
А) H2O;
Б) KOH;
В) HCl;
Г) O2.
7. Укажіть речовини, з якими може реагувати Алюміній:
А) Zn;
Б) S;
В) CaO;
Г) O2;
Д) HCl.
8. Укажіть речовини, з якими може реагувати алюміній оксид:
А) NaOH;
Б) BaO;
В) H2SO4;
Г) P.
9. Укажіть речовини, з якими може реагувати алюміній гідроксид:
А) SO2;
Б) KOH;
В) O2;
Г) HCl.
10. Укажіть речовину Х у схемі Al X Al(OH)3:
А) Al2O3;
Б) HCl;
В) AlCl3;
Г) KOH.
IV. Робота в групах. Тренінг
Після закінчення роботи учні проводять взаємоперевірку, після чого сідають групами й виконують завдання на картках. Групи гетерогенні.
Завдання групам
1. Охарактеризуйте положення у ПС і будову атома Алюмінію.
2. Складіть рівняння реакцій взаємодії Алюмінію з такими речовинами:
А) хлором;
Б) азотом;
В) водою;
Г) сульфатною кислотою.
3. Складіть рівняння реакцій взаємодії алюміній оксиду з такими речовинами:
А) натрій гідроксидом;
Б) нітратною кислотою.
4. Складіть рівняння реакцій:
А) добування алюміній гідроксиду взаємодією розчинів алюміній хлориду й калій гідроксиду;
Б) взаємодії алюміній гідроксиду із сульфатною кислотою;
В) взаємодії алюміній гідроксиду з натрій гідроксидом.
Після закінчення роботи групи обмінюються виконаними завданнями й відбувається перевірка. Після взаємоперевірки проводиться невеличка “прес-конференція” за результатами виконання завдань. Групи по черзі звітують про отримані результати, а учні інших груп ставлять питання.
V. Підбиття підсумків уроку
VI. Домашнє завдання