Мета. Ознайомити з особливостями вокальної музики в театрі та кіно, розглянути різновиди театральної музики та приклади поєднання жанрів музики у великому синтетичному жанрі опери, мюзиклу, ознайомити учнів з творчістю П. Чайковського та К. Меладзе.
Розвивати Вміння учнів уважно слухати вокальну музику з театральних вистав, кіно та кіномюзиклів, давати характеристику засобам музичної виразності, вміння висловлювати власні музичні враження від вокальної музики минулого і сучасності.
Виховувати інтерес до слухання вокальної
Тип уроку: комбінований, урок узагальнення знань з теми.
Обладнання: музичний інструмент, програвач, мультимедійна дошка, ілюстрації до музичного твору та пісні або мультимедійна презентація, портрет композитора П. Чайковського.
Основні поняття для засвоєння: особливості театральних вокальних жанрів, різновиди театральної вокальної музики, поєднання жанрів вокальної музики.
Твори, що вивчаються на уроці:
· П. Чайковський. Колядка з опери “Черевички” у виконанні
· К. Меладзе. Фінальна пісня “Ріка житія” з мюзиклу “Вечори на хуторі біля Диканьки” у виконанні Олега Скрипки, Ані Лорак та хору “Берегиня”.
· “З Новим роком, Україно” (слова та музика Н. Май).
Хід уроку
1. Вхід під музику з мюзиклу “Вечори на хуторі біля Диканьки”. Організаційний момент. Мотивація до навчання.
2. Новий матеріал для засвоєння. Бесіда з учнями про книгу “Вечори на хуторі біля Диканьки” М. Гоголя, яка є основою декількох музичних творів різних композиторів і кінофільмів.
“Вечори на хуторі поблизу Диканьки” – перша книга Миколи Гоголя, що складається з двох томів, видана 1831 року під псевдонімом “пасічник Рудий Панько”. Дві книги містили розповіді діда дяка Хоми Григоровича – завзятого запорожця, який своїм життям ніби поєднує минуле і сьогодення, бувальщину та небилицю. Сюжет повісті “Ніч перед Різдвом”, що входить до книги, переносить нас до українського села, в якому відбуваються дива. . .
М. Гоголь писав про зимові свята: “Останній день перед Різдвом минув. Зимова, ясна ніч настала. Глянули зірки. Місяць велично виплив на небо посвітити добрим людям та всьому світові, щоб усім було весело колядувати й славити Христа. . .
Колядувати у нас називається співати під вікнами проти Різдва пісень, що звуться колядками. Тому, хто колядує, завжди кине в торбу господиня, чи господар, чи хто там зостанеться вдома, ковбасу, чи хліб, чи шага мідного, хто чим багатий. Розказують, нібито був колись такий ідол Коляда. . .
Одначе, правду казавши, в колядках ні слова нема про Коляду. Співається часто про народження Христа, а при кінці бажають здоров ‘я господареві, господині, дітям та всім у хаті”. (Зауваження пасічника. )
Сюжет повісті розповідає про пригоди коваля Вакули, який привіз від самої цариці черевички для коханої дівчини Оксани.
“Вечори на хуторі біля Диканьки” – таку назву мав радянський фільм 1961 року, знятий режисером Олександром Роу за мотивами твору М. Гоголя “Ніч перед Різдвом”. А значно раніше знаменитий російський композитор П. Чайковський написав коміко-фантастичнуОперу “Черевички”, лібрето до якої створив Я. П. Полонський за тією ж повістю.
П. Чайковський використав різнобарвну палітру жанрів української народної музики: від танцювальних (наприклад, гопак у сцені Біса й Солохи) – до епічних (дума в основі арії Вакули “Слышит ли, девица, сердце твое. . . “).
За сюжетом, у другій дії опери молодь збирається колядувати. Оксана при всіх повідомляє ковалю Вакулі, що піде за нього заміж лише в тому випадку, якщо він дістане їй такі черевички, які носить сама імператриця. Вакулі несила більше терпіти докори коханої, тож він вирішує утопитися. Коваль несе із собою маленький мішок, у якому причаївся Біс. Хлопці розв’язують мішки, які залишилися, і з подивом та реготом виявляють у них Голову, Чуба й Дяка. . . В цій дії звучать колядки українських селян.
3. Музичне сприймання. П. Чайковський. Колядка з опери “Черевички” виконанні жіночого хору.
4. Аналіз музичного твору.
1. Розкажіть про особливості звучання української колядки утворі російського композитора.
2. Які голоси виконують пісню? Розкажіть про засоби музичної виразності твору.
3. Про що “розповіла” вам ця музика?
4. Яку картину народного гуляння ви уявляєте під час прослуховування уривка з опери П. Чайковського?
5. Розкажіть про свої враження від музики.
5. Виконання творчого завдання до слухання музики.
Розгляньте ілюстрації. З якими романсами вони співзвучні? Розкажіть про засоби виразності живопису, фотографії та українського романсу. (Споглядання ілюстрацій: із зображенням черемшини, солов’я, вечора з місяцем на небі тощо – за вибором вчителя).
6. Відомості про сучасні музичні твори на основі літературних творів М. Гоголя.
У наш час багато митців звертаються до сюжетів М. Гоголя, створюючи спектаклі, картини, твори декоративного мистецтва.
У 2001 році за мотивами повісті “Ніч перед Різдвом” було знято телевізійний фільм-мюзикл “Вечори на хуторі біля Диканьки”. Музику написав композитор і продюсер К. Меладзе. Прем’єра фільму відбулася у Новорічну ніч 2002 року на телеканалах “Інтер” (Україна) та “ОРТ” (Росія).
7. Музичне сприймання. К. Меладзе. Фінальна пісня “Ріка життя” з мюзиклу “Вечори на хуторі біля Диканьки” у виконанні Олега Скрипки, Ані Лорак та хору “Берегиня”.
Послухайте уривок з мюзиклу та порівняйте звучання колядки в ньому та в опері П. Чайковського.
Музичний словничок
Опера (іт. opera – твір, дія, праця) – вид театрального мистецтва, музично-сценічний твір, заснований на синтезі музики, слова, дії. В опері сценічна дія органічно поєднується з вокальною (солісти, ансамблі, хор) та інструментальною (оркестр) музикою, досить часто – з балетом і пантомімою, а також із образотворчим мистецтвом – гримом, костюмами, декораціями, світловими ефектами, піротехнікою тощо.
Мюзикл (від англ. musical play – музичний спектакль) – музично-сценічна вистава, де використано різноманітні жанри і виражальні засоби естрадної та побутової музики, хореографічного, драматичного й оперного мистецтва.
8. Розспівування. Поспівка. Вправи для розвитку музичного слуху та голосу (за вибором вчителя).
9. Виконуємо пісню. “З Новим роком, Україно” (слова та музика Н. Май).
Конкурс “Найкращий виконавець”
Заспіване пісню Н. Май “З Новим роком, Україно”, виконуючи ритмічний супровід на шумовому або ударному інструменті.
Пригадайте новорічні пісні, щедрівки та влаштуйте разом із друзями концерт.
10. Виконання колядки. “Нова радість стала” (українська народна колядка).
11. Проведення конкурсу “Знавці музичного мистецтва”.
Дайте відповіді на різнорівневі запитання:
2 бали | – Обробку української народної пісні “Дударик” зробив: а) М. Лисенко; б) К. Стеценко; в) М. Леонтович. – Кантату “Олександр Невськнй” написав російський композитор: а) С. Рахманінов; б) М. Глінка; в) С. Прокоф’єв. – До клавішно-духових музичних інструментів відноситься: а) фортепіано; б) орган; в) клавесин. – Відому ораторію “Пори року” написав німецький композитор: а) Й. С. Бах; б) Й. Гайдн; в) В. А. Моцарт. – Авторами пісні “Тихо над річкою” є: А) П. Батюк та С. Черкасенко; б) 0. Жилінський та 0. Кононенко; в) Ю. Чичков та М. Пляцковський. – Багатоголосний твір з музичним супроводом або без нього зустрічається у: А) хоровій музиці; б) сольному співі; в) інструментальній музиці. |
3 бали | – Колектив, що виконує хорові твори в академічній (класичній) манері співу, – це: А) народний хор; б) академічний хор; в) естрадний хор. – Хоровий колектив, що об’єднує людей, для яких спів у хорі – це хобі, називають: а) церковним; б) аматорським; в) професійним. – Композитор – автор хорових концертів, написаних на слова псалмів, переважно благального, скорботного характеру: А) М. Лисенко; б) А. Ведель; в) М. Леонтович. – Партесний концерт відноситься до жанрів: А) вокально-хорових; б) інструментальних; в) камерно – вокальних. |
4 бали | – Музичний жанр, який виник в Італії у першій половині XVII ст. та складається із декількох частин, має назву: А) хор; б) літургія; в) кантата. – Музичний жанр урочистого характеру на слова символічного, змісту, який виконують здебільшого як гімн церкви або на честь проголошених нею святих: а) хорал; б) меса; в) літургія. – Один з наймасштабніших вокальних творів Й. С. Баха, що складається із 78 музичних номерів, називається: а) “Меса сі-мінор”; б) “Хоральна прелюдія”; в) “Страсті за Матвієм”. |
Або дайте відповіді на тестові запитання:
Питання до теми “Жанри хорової музики”
1. Музичний жанр урочистого характеру на слова символічного змісту, який виконують здебільшого як гімн церкви або на честь проголошених нею святих:
– хорал
– меса
– літургія
2. Колектив виконавців, що виконує хорові твори в академічній (класичній) манері співу:
– естрадний хор
– народний хор
– академічний хор
3. Один із наймасштабніших вокальних творів Й. Баха, що складається з 78 музичних номерів, називається:
– “Меса сі-мінор”
– “Хоральна прелюдія”
– “Страсті за Матвієм”
4. Хорові колективи, що існують при палацах культури, клубах, при організаціях чи установах та об’єднують людей, для яких спів у хорі – це хобі, називаються:
– церковні
– аматорські
– професійні
5. Композитор – автор хорових концертів, написаних на слова псалмів, переважно благального, скорботного характеру:
– М. Лисенко
– А. Ведель
– М. Леонтович
6. Музичний жанр, який виник в Італії в першій половині XVII століття та складається з декількох частин, має назву:
– хор
– літургія
– кантата
7. Партесний концерт належить до жанрів:
– вокально-хорових
– інструментальних
– камерно-вокальних
8. Обробку української народної пісні “Дударик” зробив:
– М. Лисенко
– К. Стеценко
– М. Леонтович
9. Кантату “Олександр Невський” написав російський композитор:
– С. Рахманінов
– М. Глінка
– С. Прокоф’єв
10. Клавішно-духовим музичним інструментом є:
– фортепіано
– клавесин
– орган
11. У відомій ораторії німецького композитора розповідається про свято:
– Різдва
– Великодня
– Трійці
12. Багатоголосий твір з музичним супроводом або без нього зазвичай буває у:
– хоровій музиці
– сольному співі
– інструментальній музиці
Скільки правильних відповідей? Це ваші справжні досягнення в Країні музики!
Поставте собі оцінку: ( )
12. Вихід з класу під музику з мюзиклу “Вечори на хуторі біля Диканьки”.
13. Для допитливих – виконання музичного проекту.
Проект “Моя фонотека”(продовження)
Мета: навчитися знаходити фонограми музичних творів і зберігати їх у форматі mpЗ.
Очікуваний результат: диск з улюбленими творами різних жанрів.
План створення:
Увага! Цей проект є продовженням першого проекту.
1. Знайдіть з друзями музичні твори хорових жанрів та їхні сучасні обробки, які слухали на уроках, збережіть їх у форматі mpЗ в окрему папку на комп’ютері.
2. Складіть список записаних вами фонограм жанрів хорової музики, спробуйте за допомогою функції “перейменування” зберегти їх у вільному або алфавітному порядку.
3. Оформте обкладинку диска з назвою “Моя фонотека”.