Урок 49. ВПРАВИ НА ВИЗНАЧЕННЯ РОДУ І ЧИСЛА ПРИКМЕТНИКІВ
ЗА ІМЕННИКАМИ
Мета: вчити учнів визначати рід і число прикметника за родом пов’язаного з ним іменника та за характерним закінченням; збагачувати словниковий запас; формувати мовленнєві навички; виховувати любов до рідної землі.
Хід уроку
I. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ
II. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ (див. додатковий матеріал до уроку на с. 56)
III. ПОВІДОМЛЕННЯ ТЕМИ ТА МЕТИ УРОКУ
– Сьогодні на уроці ми продовжимо працювати з прикметниками, будемо вчитися визначати рід
IV. СПРИЙМАННЯ Й УСВІДОМЛЕННЯ НОВОГО МАТЕРІАЛУ
1 . Робота над віршем. Вправа 168 (с. 87)
– Виразне читання вірша учнями.
– Про що ви дізналися з тексту вірша?
– Яка його головна думка?
– Доберіть синонім до слова отчий. (Рідний, батьківський)
– Вибіркове списування за другим завданням до вправи на с. 87.
– Визначення роду прикметників.
Отчий (ч. р.) дім, у високім (с. р.) житі, рідна (ж. р.) хата.
– Як ми визначаємо рід прикметників?
2. Робота над граматичною казкою. Вправа
Виразне читання казки учнями
– Чому іменник не зрозумів пропозиції прикметника?
Висновок. Прикметники можуть змінюватися за відмінками і числами, а в однині – і за родами.
Іменники теж змінюються за відмінками та числами, але за родами вони не змінюються.
Кожен іменник, що вживається в однині, належить до одного з родів – чоловічого, жіночого, середнього.
Наприклад:
Ліс (ч. р.), зима (ж. р.), село (с. р.); зелений (ч. р.), зелена (ж. р.), зелене (с. р.)
3. Ознайомлення з правилом (с. 88)
4. Творча робота
– Від виділених іменників утворіть прикметники.
– Виділіть закінчення прикметників.
– Визначте число і рід прикметників.
1-й ряд | 2-й ряд | 3-й ряд |
Горщик із глини | Будинок з каменю | Стіл з дерева |
Сопілка з калини | Хустина з шовку | Каша з гречки |
Поле з пшениці | Колесо з гуми | Озеро в горах |
– Який висновок про закінчення прикметників можна зробити?
5. Фізкультхвилинка
V. УЗАГАЛЬНЕННЯ Й СИСТЕМАТИЗАЦІЯ ОТРИМАНИХ ЗНАНЬ
1. Складання розповіді за планом. Вправа 170 (с. 89)
Роботу можна організувати в парах (питання – відповідь); “ланцюжком” (один учень починає розповідь, другий продовжує і т. п.).
2. Коментоване письмо
– Допишіть закінчення у словах.
– Підкресліть прикметники, визначте їх число і рід.
Як тільки встає сонечко, прокидається і маленьк.. кульбабка. Відкриває вона жовт.. личко. Але надходить час, коли голівки перетворюються на біл.. пухнаст.. парашутики. їх розносить сильн.. вітер по землі.
3. Гра “Побудуй місток”
Учитель називає три іменники, а учні знаходять прикметник – “місток”, який їх об’єднує.
Сталь, дружба, знання | (міцні) |
Думка, постріл, слово | (влучні) |
Воля, злива, почуття | (сильні) |
Листя, клімат, білизна | (сухі) |
Воля, вантаж, завдання | (важкі) |
Час, скеля, річка | (стрімкі) |
Яма, річка, рана | (глибокі) |
Вата, котик, хмара | (пухнасті) |
Досвід, сльози, перець | (гіркі) |
– Утворіть словосполучення з другою групою слів. (Влучні думки, влучні постріли, влучні слова)
– Поставте ці словосполучення в однину. (Влучна думка, влучний постріл, влучне слово)
– Змініть форму слів. Закінчіть словосполучення: влучної… ; влучного… ; влучного…
– Спробуйте змінити наші словосполучення за родами.
– Чому у вас нічого не вийшло? (Прикметники змінюються за родами в однині, а іменники мають рід, але за родами не змінюються. Тому нам і не вдається змінити ці словосполучення за родами.)
VI. ПІДСУМОК УРОКУ
– Якими іменниками ви охарактеризуєте наш урок?
Швидкість, цікавість, увага, творчість, знання…
– Якими прикметниками?
Повчальний, цікавий, неповторний…
– Як визначити число прикметників?
– Коли ви можете визначити рід прикметників? (Тільки в однині)
VII. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ
Вправа 171 (2), с. 89.