Хімія – універсальний довідник
ХІМІЯ НЕМЕТАЛІЧНИХ ЕЛЕМЕНТІВ
ХІМІЧНА РІВНОВАГА
Реакція окиснення діоксиду сульфуру – оборотна. Це означає, що через деякий час після початку реакції в системі встановлюється рівновага: швидкість утворення SО3 дорівнює
Швидкості його розкладання на SO2 і O2:
За високої температури переважно протікає реакція розкладу (рівновага зміщена вліво), і в рівноважній суміші вміст продукту SО3 незначний. При зниженні температури рівновага зміщується вправо і в реакційній
Це – екзотермічна реакція, у ній теплота виділяється, тому при відведенні теплоти (тобто при зниженні температури) рівновага зміщується вправо. Навпаки, підведення теплоти (тобто підвищення температури) перешкоджає протіканню екзотермічної реакції (сполучення) і сприяє протіканню ендотермічної реакції (розкладу SО3), зміщенню рівноваги вліво.
Звідси напрошується висновок, що окиснення діоксиду сульфуру треба проводити, за можливості, за більш низьких температур.
Однак при температурах, нижчих за 800 °С, коли ступінь перетворення досить великий, реакція йде з такою
Інший спосіб зміщення хімічної рівноваги – зміна тиску. Він застосовується в реакціях, які супроводжуються помітною зміною об’єму, тобто в реакціях, де змінюється кількість газоподібної речовини. Підвищення тиску сприяє протіканню реакції, яка супроводжується зменшенням об’єму, тобто зменшенням кількості газоподібної речовини.
З огляду на це для реакції окиснення сірчистого газу, у якій із трьох об’ємів газоподібних речовин утворюється два
Підвищення тиску викликає зміщення рівноваги вправо.
Підвищення концентрації одного з реагентів збільшує швидкість прямої реакції, тобто зміщує рівновагу вправо.
Підвищення концентрації одного з продуктів збільшує швидкість оборотної реакції, або ж зміщує рівновагу вліво, тому для збільшення виходу продукту застосовують надлишок одного з реагентів, у даному випадку, кисню (у складі повітря).