ТЕМА 2. ПРОСТІ РЕЧОВИНИ МЕТАЛИ І НЕМЕТАЛИ
Урок 2. Хімічні властивості кисню. Реакція сполучення. Поняття про оксиди
Цілі: закріпити знання про способи добування кисню, його фізичні властивості, реакцію розкладу, каталізатор; вивчити хімічні властивості кисню на прикладах взаємодії з фосфором, вуглецем, сіркою; дати поняття про реакції сполучення, горіння, оксиди.
Обладнання: таблиця “Типи хімічних реакцій”, кисень у склянках, накритих склом, фосфор, вугілля, сірка, ложка для спалювання, спиртівка, сірники.
Тип уроку:
Форми роботи: “мозковий штурм”, лекція, бесіда, експеримент, міні-практикум.
ХІД УРОКУ
I. Організація класу
II. Оголошення теми й мети уроку
III. Актуалізація опорних знань
“Мозковий штурм”
На дошці записані основні поняття теми, які з уроку в урок будуть доповнюватись:
– Оксиген;
– кисень;
– реакція розкладу;
– каталізатор;
– реакція горіння;
– оксиди;
– реакція сполучення.
Вибираємо дві команди, які складаються з трьох учнів кожна. На двох картках записані завдання командам. Учні
Завдання
Команда І
1. Записати рівняння розкладу калій перманганату.
2. Як збирають кисень методом витіснення повітря? На якій властивості кисню грунтується цей метод?
3. Що таке каталізатор? Наведіть приклад.
Команда ІІ
1. Записати рівняння розкладу гідроген пероксиду.
2. Як збирають кисень методом витіснення води? На якій властивості кисню грунтується цей метод?
3. Що таке реакції розкладу?
Поки команди готуються, з класом проводиться фронтальна бесіда за питаннями:
1. Який хімічний символ Оксигену? Яка відносна атомна маса Оксигену?
2. Яка формула кисню? Яка його відносна молекулярна маса?
3. Де кисень поширений у природі?
4. Які фізичні властивості кисню?
Після повторення питань з класом відбувається перевірка завдань, виконаних групами.
IV. Вивчення нового матеріалу
1. Починається з нагадування учням, що таке хімічні властивості речовин.
2. Демонструємо горіння в кисні фосфору, вугілля і сірки. Після демонстрації записуємо рівняння реакцій горіння на дошці й у зошитах.
3. Даємо визначення реакціям сполучення, горіння, окиснення.
4. Даємо визначення оксидам. Учимося давати їм назви за сучасною номенклатурою.
“Назва елемента” + валентність + слово “оксид”
(якщо змінна)
У записаних на дошці рівняннях утворилися такі оксиди (дамо їм назви):
P2O5 – фосфор(V) оксид;
CO2 – карбон(IV) оксид;
SO2 – сульфур(IV) оксид.
V. Закріплення вивченого матеріалу
Взаємоопитування за питаннями
1. Що таке реакції сполучення?
2. Що таке реакції горіння?
3. Що таке реакції окиснення?
4. Що таке оксиди?
Міні-практикум
Скласти формули оксидів:
А) купрум(І) оксид;
Б) хром (ІІІ) оксид;
В) нітроген(V) оксид.
Учні взаємоперевіряють одне одного.
VI. Домашнє завдання