Історія економічних вчень
НЕОЛІБЕРАЛІЗМ
Які функціональні зв’язки відображає рівняння обміну І. Фішера?
Рівняння обміну МV = РY, запропоноване американським економістом Ірвінгом Фішером (1867-1947), містить дві групи показників: у лівій частині М – кількість грошей; V – швидкість їх обігу; у правій Р – середньозважений рівень цін; Y – обсяг товарообігу.
Рівняння обміну відбиває той факт, що на практиці сума всіх платежів дорівнює сумі цін усіх товарів, що надійшли в товарообіг. Це рівняння показує, що рівень цін перебуває
Формула обміну Фішера допомагає ясніше уявити функціональні зв’язки на ринках грошей і товарів. При зміні одного показника змінюються й інші. Якщо зростає грошова маса М, то за стабільності швидкості обігу грошей V змінюються або ціни Р, або обсяг виробництва У у вартісному вираженні.
Фішер виходив із припущення, що швидкість обігу грошей V залишається без змін; обсяг виробництва Y не залежить від коливань грошової маси М. Гроші впливають тільки на рівень цін Р.
Відповідно
Згодом представники неокласиків видозмінили рівняння Фішера. У їхньому трактуванні воно набуло такого вигляду: М = kPY, де k – величина, обернена V – швидкості обігу грошей (к = 1 / V).
При цьому припускається, що швидкість обігу грошей – величина постійна. Рівняння обміну трохи спрощує дійсні взаємозв’язки, воно не годиться в умовах високої інфляції, у разі зміни швидкості грошового обігу.