1-й семестр
ЕЛЕКТРОДИНАМІКА
3. Електромагнітне поле
УРОК 7/34
Тема. Закон електромагнітної індукції
Мета уроку: ознайомити учнів із законом електромагнітної індукції.
Тип уроку: урок вивчення нового матеріалу.
ПЛАН УРОКУ
Контроль знань | 4 хв. | 1. Потік магнітної індукції. 2. Явище електромагнітної індукції. 3. Правило Ленца. |
Демонстрації | 5 хв. | 1. Залежність ЕРС індукції від швидкості зміни магнітного 2. Фрагменти відеофільму “Явище електромагнітної індукції”. |
Вивчення нового матеріалу | 24 хв. | 1. Закон електромагнітної індукції. 2. Вихрове електричне поле. 3. ЕРС індукції в рухомих провідниках. |
Закріплення вивченого матеріалу | 12 хв. | 1. Якісні питання. 2. Навчаємося розв’язувати задачі. |
ВИВЧЕННЯ НОВОГО МАТЕРІАЛУ
1. Закон електромагнітної індукції
Як відомо, електричний струм існує в замкнутому контурі, якщо виконуються дві умови: наявність вільних заряджених частинок і наявність електричного
Роботу сторонніх сил (ACT) з переміщення одиничного позитивного заряду називають ЕРС індукції
Цю величину можна виміряти, використовуючи закон Ома для повного кола, відповідно до якого де Iінд – сила індукційного струму, R – опір контуру. Дослідним шляхом було встановлено закон електромагнітної індукції:
O ЕРС індукції в замкнутому контурі дорівнює модулю швидкості зміни магнітного потоку, що пронизує цей контур:
Для виникнення індукційного струму провідник повинен бути замкнутим, при цьому сила струму залежить не тільки від швидкості зміни магнітного потоку, але й від опору провідника:
Для котушки, що складається з N витків, поміщеної в змінне магнітне поле, ЕРС індукції буде в N раз більше:
З урахуванням правила Ленца закон електромагнітної індукції записують у вигляді
Таким чином, ЕРС індукції в замкнутому контурі дорівнює швидкості зміни магнітного потоку через цей контур, узятий із протилежним знаком.
2. Вихрове електричне поле
Звідки ж беруться сторонні сили, які діють на заряди в контурі? У випадку нерухомого щодо спостерігача провідника причина появи сторонніх сил – змінне магнітне поле. Справа в тому, що змінне магнітне поле породжує в навколишньому просторі електричне поле – саме воно діє на вільні заряджені частинки в провіднику. Але породження електричного поля магнітним полем відбувається навіть там, де немає провідного контуру й не виникає електричний струм. Як бачимо, магнітне поле може не тільки передавати магнітні взаємодії, але й бути причиною появи іншої форми матерії – електричного поля.
Однак електричне поле, породжене змінним магнітним полем, має істотну відмінність від поля, утвореного зарядженими частинками.
Електричне поле, утворене змінним магнітним полем, є вихровим, тобто його силові лінії є замкнутими.
Вихрове електричне поле має деякі особливості:
1) поле проявляє себе через силову дію на заряджені частинки, тому основною характеристикою вихрового електричного поля є напруженість ;
2) на відміну від електростатичного поля, лінії напруженості вихрового електричного поля є замкнутими. Напрямок цих ліній можна визначити за допомогою, наприклад, лівої руки, як показано на рисунку:
3) на відміну від електростатичного поля, робота вихрового електричного поля по замкнутій траєкторії не дорівнює нулю (вихрове електричне поле є непотенціальним).
3. ЕРС індукції в рухомих провідниках
Розглянемо провідник завдовжки l, що рухається поступально в однорідному магнітному полі з індукцією зі швидкістю , напрямленою під кутом до ліній магнітної індукції поля.
На електрони, що рухаються разом із провідником у магнітному полі, діє сила Лоренца, напрямлена уздовж провідника. Її модуль
Де q0 – заряд вільної зарядженої частинки. Під дією цієї сили відбувається поділ зарядів – вільні заряджені частинки змістяться до одного кінця провідника, а на іншому кінці виникне їх нестача, тобто буде перевищувати заряд протилежного знака. Отже, у цьому випадку стороння сила – це сила Лоренца. Поділ зарядів призведе до появи електричного поля, що буде перешкоджати подальшому поділу зарядів. Цей процес припиниться, коли сила Лоренца й сила = q0 зрівноважать одна одну. Отже, усередині провідника напруженість електричного поля буде E = BSin, а різниця потенціалів на кінцях провідника U = El = BLsin. Оскільки ми розглядаємо розімкнуте коло, різниця потенціалів на кінцях провідника дорівнюватиме ЕРС індукції в цьому провіднику. Таким чином,
Якщо такий провідник замкнути, то по колу пройде електричний струм. Таким чином, рухомий у магнітному полі провідник можна розглядати як своєрідне джерело струму, що характеризується ЕРС індукції.
ПИТАННЯ ДО УЧНІВ У ХОДІ ВИКЛАДУ НОВОГО МАТЕРІАЛУ
Перший рівень
1. Чому в нерухомих провідниках, розташованих у змінному магнітному полі, виникає індукційний струм?
2. Яка причина виникнення індукційного струму під час руху провідника в постійному магнітному полі?
3. Які особливості вихрового електричного поля?
Другий рівень
1. Яка природа сторонніх сил, що зумовлюють появу індукційного струму в нерухомому провіднику?
2. Чому закон електромагнітної індукції формулюють для ЕРС, а не для сили струму?
3. Яка природа ЕРС індукції в провіднику, що рухається в магнітному полі?
ЗАКРІПЛЕННЯ ВИВЧЕНОГО МАТЕРІАЛУ
1). Якісні питання
1. Чому від удару блискавки іноді перегоряють запобіжники навіть вимкненого з розетки приладу?
2. Чому для виявлення індукційного струму замкнутий провідник краще брати у вигляді котушки, а не у вигляді прямолінійного проводу?
2). Навчаємося розв’язувати задачі
1. За допомогою гнучких проводів прямолінійний провідник довжиною 60 см приєднаний до джерела постійного струму з ЕРС 12 В і внутрішнім опором 0,5 Ом. Провідник рухається в однорідному магнітному полі індукцією 1,6 Тл зі швидкістю 12,5 м/с перпендикулярно до ліній магнітної індукції. Визначте силу струму в провіднику, якщо опір зовнішнього кола дорівнює 2,5 Ом.
Розв’язання. На заряди в провіднику діють дві сили: сила Лоренца й сила з боку електричного поля джерела струму. З урахуванням цього можна записати: Скориставшись законом Ома, можна знайти силу струму в колі:
У рухомому провіднику ЕРС індукції
Остаточно маємо:
З’ясовуємо значення шуканої величини:
Відповідь: сила струму в провіднику 8 А.
2. Лінії магнітної індукції однорідного магнітного поля утворюють кут 30° з вертикаллю. Модуль вектора магнітної індукції дорівнює 0,2 Тл. Який магнітний потік пронизує горизонтальне дротове кільце радіусом 10 см?
3. Провідник завдовжки 20 см рухається в однорідному магнітному полі індукцією 25 мТл перпендикулярно до ліній магнітної індукції. Знайдіть ЕРС індукції в провіднику, якщо швидкість його руху 2 м/с.
4. Магнітний потік, що пронизує провідний контур опором 0,24 Ом, рівномірно змінився на 0,6 Вб так, що ЕРС індукції виявилася рівною 1,2 В. Визначте час зміни магнітного потоку й силу струму в провіднику.
ЩО МИ ДІЗНАЛИСЯ НА УРОЦІ
– Закон електромагнітної індукції: ЕРС індукції в замкнутому контурі дорівнює швидкості зміни магнітного потоку через цей контур, узятий із протилежним знаком.
– Електричне поле, утворене змінним магнітним полем, є вихровим, тобто його силові лінії є замкнутими.
– ЕРС індукції в рухомих провідниках:
Домашнє завдання
1. Підр-1: § 22; підр-2: § 12 (п. 3).
2. Зб.:
Рів1 № 8.14; 8.15; 8.16; 8.17.
Рів2 № 8.34; 8.35; 8.42; 8.43.
Рів3 № 8.55, 8.56; 8.57; 8.58.