Урок 35
Тема. Закріплення знань про види речень за метою висловлювання. Складання усної розповіді “День народження” за малюнком та поданим планом.
Вимова й написання слова листопад
Мета: систематизувати й закріпити знання учнів про речення; вчити будувати речення різних тестів; розвивати мовлення дітей; виховувати культуру сосунків і спілкування.
Обладнання:тлумачні словники.
ХІД УРОКУ
I. Організаційний момент
II. Актуалізація опорних знань і мотивація навчання
1. Перевірка домашнього завдання
Перевірка – індивідуальне опитування.
– Які речення за метою висловлення є у вправі?
2. Складання опорної схеми
– Подумайте, як закінчити схему.
III. Повідомлення теми й мети уроку
– Сьогодні ми систематизуємо та закріпимо свої знання про речення. Також складемо усну розповідь за малюнком і планом.
IV. Закріплення та систематизація вивченого
1. Складання розповіді про речення (вправа 158)
Після розгляду таблиці вчитель пропонує скласти коротку розповідь про речення.
Перевірка – індивідуальне опитування.
2. Робота
Перевірка – опитування пари.
3. Усна колективна робота (вправа 155)
– Як ви думаєте, чому перший осінній місяць назвали вереснем?
4. Самостійна робота (вправа 156)
– А от чому місяці назвали жовтень і листопад, ви дізнаєтеся з вірша.
5. Робота зі словниковим словом
– Знайдіть у тлумачних словниках слово листопад.
– Що цікавого про його значення ви дізналися?
– Прочитайте речення з дошки.
– У якому значенні вжите в них слово листопад?
Листопад зимі ворота відчиняє.
Як листопад дерев не обтрусить,
Довга зима бути мусить.
– До якого типу належать ці речення? Доведіть.
– А на що треба звернути увагу при написанні слова листопад? Чому?
– Запишіть це слово і поділіть його для переносу різними способами.
– Складіть схему першого речення.
6. Фізкультхвилинка
V. Розвиток усного мовлення Колективна робота (вправа 154).
Завдання 2 запропонувати дітям опрацювати самостійно.
– Які типи речень є в тексті?
– Які спонукальні речення можна було б скласти за темою?
VI. Підсумок уроку
1. Бесіда
– Які типи речень за метою висловлювання ви знаєте?
– Наведіть приклади різних типів речень.
– Які розділові знаки ставляться в кінці таких речень?
2. Інструктаж щодо виконання домашнього завдання
– Прочитайте текст вправи 160.
– Виберіть спонукальні речення. Доведіть.
– А за якими ознаками ви розпізнали інші речення?
– Удома із 2 і 3 завдань ви дізнаєтесь, що треба зробити в цій вправі.
– Прочитайте їх. Чи зрозуміло, як їх виконувати?
VII. Домашнє завдання
Вправа 160, скласти усну розповідь за таблицею із вправи 158.