Завоювання османських султанів у Європі та в Азії

СЛОВ’ЯНИ ТА ЇХНІ СУСІДИ

§ 19. Туреччина

3. Завоювання османських султанів у Європі та в Азії

У середині XIV ст. війська Орхана захопили володіння Візантії в Малій Азії й перейшли до активних дій на Балканах. Султан Мурад І (1362-1389) здобув Адріанополь і переніс сюди столицю своєї держави. Його успіхам на Балканах сприяло кілька факторів. По-перше, небажання місцевих християнських правителів об’єднувати свої сили перед османською загрозою. По-друге, гнучка фінансова політика завойовників, які стягували з населення підкорених територій

менші податки й повинності. По-третє, турецькі султани на перших порах проводили досить терпиму релігійну політику щодо православного та єврейського населення. Утисків 246 зазнавали лише католики.

Перший удар Мурад спрямував проти Болгарії. Щоб уникнути османської навали, болгарський цар визнав себе васалом султана. Після цього Мурад І пішов на Сербію. Її правитель князь Лазар на чолі сербських і боснійських військ перегородив султанові шлях на Косовому полі (“Поле чорних дроздів”). У червні 1389 р. тут відбулася кровопролитна битва, яка закінчилася перемогою османів і вирішила долю Балканського

півострова.

Врятувати країну намагався сербський воєвода Милош Обілич. Він задумав убити султана. Із цією метою Милош перейшов до турків і сказав, що прийняв іслам і прагне приєднатися до їхнього непереможного війська. Коли ж перебіжчика було допущено поцілувати султанову ногу, серб вихопив отруєний кинджал і смертельно поранив Мурада. Яничари відразу ж зарубали Милоша Обілича, а султан сконав у тяжких муках. Однак це не врятувало сербів: їхнє військо було знищене. Князя Лазаря, який потрапив у полон, стратили.

 Завоювання османських султанів у Європі та в Азії

Тамерлан на полюванні. Мініатюра з “Історії Індії” Мануччі

 Завоювання османських султанів у Європі та в Азії

Баязид у битві біля Нікополя

Після смерті Мурада султаном став його син Баязид І (1389-1402), якого за військову спритність прозвали “Блискавкою”. Він продовжив завоювання й остаточно підкорив Сербію та Болгарію. Султан Баязид став готуватися до завоювання Константинополя і в 1400 р. взяв столицю Візантії в облогу. Але здобути місто Бая – зиду перешкодило вторгнення в Малу Азію військ самаркандського еміра Тимура (1370-1405).

Новий завойовник Тимур (Тамерлан, Залізний Кульгавець, Кульгавий Тигр) народився поблизу Самарканда і вважався нащадком Чингісхана. Він кульгав на праву ногу, не вмів читати й писати, але мав добру пам’ять. Відомо, що він знав докладні життєписи визначних полководців світу й захоплено розповідав своїм воїнам про їхні звитяги.

Досить швидко Тимур став відомим ватажком Військової дружини, завоював Самарканд і проголосив себе еміром. Із цього часу він здійснював завойовницькі походи в Середню Азію, Сибір, Персію, Єгипет, Індію, розгромив могутню Золоту Орду. Він був дуже жорстоким і часто повторював: “Світ не вартий того, щоб мати двох володарів!”

Проте рідний Самарканд Залізний Кульгавець любив і розбудовував, не шкодуючи коштів. У місті зводили величні палаци, мавзолеї, мечеті тощо. Саме в цей час у Самарканді жив і творив відомий народний мудрець Ходжа Насреддин, із яким всесильний емір полюбляв вести бесіди про життя.

У 1402 р. в битві біля Анкари Тимур розгромив турецьке військо і захопив у полон Баязида. Спопеливши країну, грізний завойовник повернувся в Середню Азію. Емір посадив султана в клітку й возив за собою, як хижого звіра. Баязид від таких принижень отруївся.

Втручання Тимура підірвало могутність османів і продовжило існування Візантійської імперії ще на півстоліття.

ВИВЧАЄМО ДЖЕРЕЛА

XV ст. Із подорожніх записів баварського вояка Йоганна Шільтбергера про битву біля Анкари та спустошення Туреччини

Два війська зустрілися поблизу Анкари й у вирі битви тридцять тисяч татар, вишикуваних Баязидом у першому ряді бойового строю, перейшли до Тамерлана. Битва, що відновлювалася двічі, залишалася незавершеною, аж поки Тамерлан не наказав вивести наперед тридцять двох бойових слонів і змусив Баязида втекти з поля бою. Він сподівався знайти порятунок за горами, куди понісся зі свитою в тисячу вершників; однак Тамерлан наказав оточити цю місцевість, змусив Баязида здатися,’а потім захопив його державу, у якій пробув вісім місяців. Возячи за собою свого полоненого, він заволодів також його столицею, звідки вивіз його скарби і стільки срібла й золота, що для перевезення знадобилася тисяча верблюдів. Він хотів привезти Баязида на свою рідну землю, але султан у дорозі помер.


1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 votes, average: 5,00 out of 5)


Завоювання османських султанів у Європі та в Азії - Історія


Завоювання османських султанів у Європі та в Азії