ЗБЕРІГАННЯ СВІЖИХ ОВОЧІВ

Сад і город (енциклопедія)

ЗБЕРІГАННЯ СВІЖИХ ОВОЧІВ

Зі збиранням урожаю не закінчується робота городника. Важливо не тільки виростити овочі, але й зберегти їх. Ті овочі, які відразу йдуть у їжу, створюють менше проблем. При збиранні відбирають здорові плоди, сортують їх і використовують за призначенням. На овочі ж, призначені для осінньо-зимового зберігання, слід звернути особливу увагу.

Сховище для овочів має бути розташоване таким чином і зроблене з такого матеріалу, щоб була можливість підтримувати в ньому під час усього періоду

їх зберігання температуру повітря в межах від -1…-2 °С і до +5.,,+6 °С. Відносна вологість повітря повинна становити 85-90 % (для деяких овочів – 60-65 % ). Для цього в сховищах мають бути якісна теплоі30ляція, гідроі30ляція, припливно-витяжна вентиляція. Важливим моментом є також відповідність типу сховища кліматичним умовам.

Підвали будують зазвичай завглибшки 2-2,5 м. Величина підвалу визначається кількістю овочів, які хочуть зберегти. Стіни підвалу робляться з бутового каменю, цегли, бетону й інших матеріалів з високою гідро – і теплоізоляцією. При викладанні кам’яних або цегляних стін шви заповнюють

сумішшю цементу та піску в співвідношенні 3:1. Внутрішні стіни штукатурять, шар штукатурки має бути не менше 1 см, поверхню не загладжують. Дуже важливо, щоб перекриття підвалу дозволяло уникнути перегрівання чи промерзання, зволоження стін, утворення інею або крапель води під час різкої зміни погодних умов, наприклад під час зимових відлиг. Найкращим матеріалом для перекриття є залі30бетон.

Високу теплоі30ляцію забезпечують керамзит, скловата, пінополістирол, кам’яновугільна жужіль.

Для гарної гідроі30ляції застосовують бітум або спеціальні фарби (нафтаполімерну, кумаронокаучукову). Фарбують стелю, стіни та підлогу в теплий се30н, попередньо підвал ретельно очищають і просушують. Фарбу накладають у три шари.

Щоб забезпечити регуляцію температури й повітрообмін у підвалі, улаштовують вентиляцію. Вона може бути природною або примусовою. Для природної вентиляції верхній кінець витяжної труби має бути на 1,5-2 м вище припливної, а нижній кінець витяжної труби знаходиться на рівні стельового перекриття. Нижній кінець припливної труби розташовують на рівні підлоги. Припливні та витяжні труби встановлюють на максимальній відстані одна від одної. За рахунок різниці температур внутрішнього й 30внішнього повітря створюється тепловий напір, холодне 30внішнє повітря, що надходить через припливний канал, циркулює в підвалі, а повітря, яке зігрілося, за рахунок різниці тиску виходить через витяжну трубу. Щоб через витяжну трубу до підвалу не потрапляли дощ або сніг, на її нижньому кінці встановлюють дефлектор. Для припливної вентиляції труби виготовляють з оцинкованого заліза чи асбоцементу. Їх можна зробити також із дощок, але тоді дошки мають бути гладко обстругані, а всередині таку трубу потрібно обтягти поліетиленовою плівкою. Незалежно від, матеріалу, труби для припливної вентиляції мають бути гладкими та суцільними. Витяжну трубу роблять обов’язково суцільною й ретельно утеплюють. Як утеплювач використовують повсть, жужіль, знезаражену тирсу. Відсутність утеплювача може призвести до утворення в трубі інею та крапель води при різких перепадах температур і різниці в температурі 30внішнього повітря й у сховищі. Силу та швидкість

Повітряного потоку регулюють заслінками, які мають бути й у припливних, і у витяжних трубах.

Розраховують площу перерізу труб у такий спосіб: аби повітря протягом години в підвалі змінилося 30-40 разів, що необхідно для збереження овочів, на кожну тонну продуктів, які зберігаються, установлюють припливні труби перері30м 0,03 м2. Площу перерізу витяжних труб роблять більшою, ніж площу перерізу припливних, на 10-15 %.

Якщо за допомогою природної вентиляції не можна досягти оптимальної для зберігання овочів температури повітря, у припливній або витяжній трубі встановлюють вентилятор із таким розрахунком, щоб він забезпечував зміну обсягу повітря 30-40 разів за годину. Таку вентиляцію називають примусовою.


1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (2 votes, average: 2,50 out of 5)


ЗБЕРІГАННЯ СВІЖИХ ОВОЧІВ - Рослинництво


ЗБЕРІГАННЯ СВІЖИХ ОВОЧІВ