І семестр
ТЕМА “МЕДИЦИНА. ЗДОРОВИЙ СПОСІБ ЖИТТЯ”
УРОК 34
Тема. Здоровий спосіб життя. Прислів’я про здоров’я
Мета:
– вдосконалювати навички усного мовлення, читання та аудіювання;
– ознайомити й навчити вживати граматичні структури з Present Simple Passive Voice в усному та писемному мовленні;
– навчити учнів уживати нові фразеологічні одиниці, давати характеристику;
– формувати навички непідготовленого монологічного та діалогічного мовлення за проблемною ситуацією;
– розвивати
ХІД УРОКУ
I. Організація класу. Привітання
II. Підготовка до іноземного мовлення
Фонетична й мовленнєва зарядка.
III. Основна частина уроку
A) Перевірка виконання домашнього завдання.
10 питань за темою
B) Впр. 1, с. 62-63 – look at the posters and answer the questions.
Who puts up posters and notices like those?
Why do they put them up?
Where can you see them?
Can you think of another message like those?
C) Впр. 2, c. 63 – match the halves and read the proverbs.
A sound mind in a sound body
After dinner sit a while, after supper walk a mile.
An apple a day keeps the doctor away.
Desperate diseases must have desperate cures.
Early to bed and early
Good he>
Laughter is the best medicine.
Live not to eat but eat to live.
D) Some people believe that regular visits to the doctor are the best way not to get ill. Do you agree with it? What are other ways not to get il? Discuss these questions in small groups.
E) Впр. 3, c. 63 – listen to the interview and say if these statements are true or false (tapescript 22, p. 189).
Germs are so small that can’t be seen in the microscope.
+ Sneezing is one way of getting virus disease.
+ You can get ill if viruses get into your mouth, nose and eyes.
When you sneeze, drops from your nose travel at about 120 miles an hour.
+ Cleanliness controls germs.
Regular cold showers help you keep fit.
+ People should wash hands very often with soap and warm water.
+ You should always have a tissue with you.
+ You should regularly go to a physician and dentist for checkups.
E) Bпp. 5, c. 63-64 – read the story about he>
Where does Henry work?
Why does he want to live to be a hundred?
What is his usual breakfast?
What does he do in the park in any weather?
How does Henry go to work?
Do you consider his meals to be rather strange and exotic?
What is his daily routine? Is it strange for us?
Can you call Henry a crank? Why? Why not?
Does Henry really care for his he>
What’s your idea of Henry’s way of life?
IV. Завершальна частина уроку
Домашнє завдання
Вивчити прислів’я про здоров’я.
Підсумки уроку
Учитель підбиває підсумки уроку та оцінює роботу учнів.