Тема: Аналіз перевірної роботи. Суфікс. Роль суфіксів
Мета: сформувати в учнів поняття про частину основи – суфікс та його словотворчу роль; активізувати і збагачувати лексику учнів; виховувати інтерес, любов до рідної мови, спостережливість, уважність на уроці.
Тип уроку: урок формування мовної компетенції.
Обладнання: підручник, зошит.
Перебіг уроку
І. Організаційний момент
Ось дзвінок сигнал подав –
До роботи час настав.
Ось і ми часу не гаймо,
А урок свій починаймо.
II. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ
1.
2. Перевірка домашнього завдання (с. 85, впр. 202)
3. Гра “Утвори слово”
– Розгляньте запис. Прочитайте слова.
– З яких частин ви складали слова? Назвіть їх.
III. ПОВІДОМЛЕННЯ ТЕМИ І МЕТИ УРОКУ
– Сьогодні на уроці ми будемо спостерігати за роллю суфіксів, утворювати нові слова за допомогою суфікса, вчитися знаходити суфікс у словах.
IV. СПРИЙМАННЯ Й УСВІДОМЛЕННЯ НОВОГО МАТЕРІАЛУ
1. Робота над віршем (с. 87, впр. 206)
– Прочитайте вірш. Визначте його тему. Яка основна думка вірша?
– Спишіть підкреслені слова.
Запам’ятайте! Частина основи, що стоїть після кореня, називається суфіксом. У словах із закінченнями суфікс стоїть між коренем і закінченням. За допомогою суфіксів утворюються нові слова. |
– Де стоїть суфікс? Яка його роль?
2. Вивчення вірша
Суфікс всім нам допоможе,
І повинен знати кожен:
Після кореня стоїть
І нові слова творить.
3. Ознайомлення з алгоритмом визначення суфікса
1) Прочитай слово.
2) Зміни його, щоб визначити закінчення та основу.
3) Добери кілька споріднених слів і визнач корінь. Виділи його.
4) Виділи частину слова між коренем і закінченням. Це – суфікс.
5) Познач суфікс у слові так: Ù
4. Фізкультхвилинка
V. УЗАГАЛЬНЕННЯ Й СИСТЕМАТИЗАЦІЯ ОТРИМАНИХ ЗНАНЬ
1. Словотворча робота (с. 87, впр. 207)
– Утворіть і запишіть від поданих слів усі можливі нові (зменшено-пестливі) слова за допомогою суфіксів. Поясніть значення кожного з утворених слів.
– Учені вважають, що в українській мові понад 400 суфіксів. Суфікси допомагають нам висловити свої емоції й точніше передати думку.
2. Робота за вправою 208 (с. 87-88)
– Прочитайте текст. Про що в ньому розповідається?
– Спишіть текст. Позначте суфікси в підкреслених словах. Визначте, якого значення надають ці суфікси словам.
Робота в групах
– Складіть кінцівку тексту (усно).
3. Самостійна робота
– Спишіть. Знайдіть і виділіть суфікси.
З неба падають сніжинки
На дерева, на будинки,
На майдани, на садки,
На ялини, на дубки.
Н. Забіла
Взаємоперевірка.
VI. ПІДСУМОК УРОКУ
– Що вивчали на уроці?
– Що для вас було новим?
– Що таке суфікс?
– Для чого він потрібний?
– Як визначити суфікс?
VII. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ
С. 87-88, впр. 208.
– Спишіть текст. Позначте суфікси в підкреслених словах.
– Визначте, якого значення надають ці суфікси словам.