АРАХІС, АБО ЗЕМЛЯНИЙ ГОРІХ – ОЛІЙНІ КУЛЬТУРИ

ОЛІЙНІ Й ЕФІРООЛІЙНІ КУЛЬТУРИ

6.1. ОЛІЙНІ КУЛЬТУРИ

6.1.10. АРАХІС, АБО ЗЕМЛЯНИЙ ГОРІХ

ГОСПОДАРСЬКЕ ЗНАЧЕННЯ. Арахіс за вмістом олії у насінні займає одне з перших місць серед олійних культур. Насіння арахісу містить 45-60% олії, 25-37 білка та до 20% безазотистих екстрактивних речовин. Олія має високі харчові якості, її широко використовують у їжу, а також у консервній, кондитерській та інших галузях промисловості. Насіння арахісу споживають у підсмаженому вигляді. Макуха його містить до 48% білка і 8% жиру. її використовують як домішку при виготовленні

халви, шоколаду, кави тощо. Стебла арахісу містять до 18% білка, їх можна згодовувати тваринам.

Арахіс походить з Південної Америки, звідки він поширився у країни Південно-Східної Азії, а потім у Японію, Китай та Індію. У Європу (в Іспанію) арахіс завезли з Китаю у XVI ст. Світова посівна площа арахісу становить близько 26 млн га. В Україні арахіс почали вирощувати з XIX ст.

Останнім часом площі під арахісом швидко зростають, особливо на зрошуваних землях. Арахіс вирощують у Миколаївській, Одеській, Херсонській, Запорізькій, Дніпропетровській областях України, у Молдові, Грузії, Азербайджані, на

Північному Кавказі та в Середній Азії, де посівна площа його становить близько 40 тис. га.

Середня врожайність арахісу 12-15 ц/га, проте у передових господарствах збирають значно вищі врожаї. Так, у Голопристанському районі Херсонської області з площі 80 га зібрали по 22 ц/га арахісу. Врожайність його на зрошуваних землях становить 30-45 ц/га.

БОТАНІЧНА ХАРАКТЕРИСТИКА. Арахіс (Arachis L.) – однорічна бобова рослина. Коренева система його розгалужена, проникає у грунт на глибину 180- 200 см.

Стебло розгалужене, 30-50 см заввишки, листки парноперисті.

Квітки дрібні, оранжево-жовті, з’являються через 1,5 міс. після сівби. Цвітіння триває довго – 2- З міс. Після запліднення квіток основа зав’язі починає розростатись, утворюючи гінофор, який спочатку росте вертикально, а потім згинається і заглиблюється в грунт. Під землею зав’язь розростається, перетворюючись у плід – біб. Біб арахісу має сітчасту оболонку і залежно від сорту містить від 1 до З (рідше 4-6) насінин. Насінина видовжена, округло-кутаста, вкрита тонкою світло-рожевою або темно-фіолетовою оболонкою. На кожній рослині утворюється ЗО-50 бобів, а в деяких сортів – значно більше.

БІОЛОГІЧНІ ОСОБЛИВОСТІ. Арахіс – тепло – і світлолюбна культура. Для повного достигання потребує достатньої кількості вологи і тривалого безморозного періоду – 130-160 діб. За температури нижче 0 °С сходи і рослини гинуть.

Насіння арахісу проростає за відносно високої температури – 13- 15 °С. Оптимальна температура росту і розвитку арахісу – 25-30 °С. За температури нижче 12 °С арахіс плодів не утворює.

Досить високі врожаї арахісу збирають на легких супіщаних структурних чорноземах та суглинкових грунтах. Добре росте за рівномірного зволоження впродовж літа, тому на зрошуваних землях півдня отримують досить високі врожаї.

СОРТИ. Найпоширеніші такі сорти арахісу: Степняк, Краснодарський 1708, Ташкентський 112, Перзуван 46/2, Клинський.

ТЕХНОЛОГІЯ ВИРОЩУВАННЯ. Арахіс у сівозміні розміщують після кукурудзи, баштанних культур, які є для нього найкращими попередниками. Крім того, його висівають у просапному полі після удобрених озимої пшениці або ячменю. Грунт завжди має бути розпушеним і чистим від бур’янів, що сприяє заглибленню зав’язей. Оранку під арахіс треба проводити на глибину 25-30 см. Рано навесні закривають вологу боронуванням, а потім проводять дві-три культивації на глибину 8-10 см. Передпосівну культивацію роблять на глибину загортання насіння.

Найбільший приріст урожаю арахісу мають після внесення повного мінерального добрива. Доцільно поєднувати внесення мінеральних добрив з органічними (20 т/га гною + 1 ц/га аміачної селітри + 2 ц/га суперфосфату). Високі прирости врожаю мають після внесення перед сівбою невеликих норм азотно-фосфорних добрив (N10Р10) разом із перегноєм. Важливе значення для вирощування високих урожаїв має підживлення. Його проводять двічі: перший раз під час утворення зав’язей, другий – після утворення плодів.

Для сівби використовують лущене, добре очищене, крупне насіння. Щоб запобігти пошкодженню арахісу грибними хворобами, насіння протруюють 75% вітаваксом із розрахунку 350-400 г препарату на 1 ц. Обробка насіння нітрагіном сприяє розвитку на коренях бульбочкових бактерій.

Сіють арахіс, коли середньодобова температура грунту на глибині 10 см досягне 14-15 °С широкорядним способом сівби з міжряддями 60-70 см і нормою висіву 50-60 кг/га насіння з масою 1000 зерен 300 г. Глибина загортання насіння – 5-7 см. Щоб мати дружні сходи, відразу після сівби проводять коткування з одночасним боронуванням.

На посівах арахісу потрібно вчасно і старанно розпушувати грунт у міжряддях і підгортати рослини, коли зав’язі заглиблюються у землю.

Протягом літа проводять три-чотири міжрядних розпушування грунту: перше – на глибину 12-15 см, друге – 10-12, а останні – на 6-8 см. У дощову погоду рослини підгортають двічі.

На зрошуваних землях восени або навесні проводять вологозарядковий полив (близько 2000 м3/га води) і вегетаційні поливи під час цвітіння.

Збирають урожай арахісу в суху погоду до настання заморозків. Для цього використовують картоплекопачі або спеціальні арахісопідіймачі, якими підорюють кущі. Потім кущі підбирають і складають у невеликі копиці. Після сушіння боби обривають спеціальною машиною АМ-4. Зібрані боби відразу підсушують до вологості 10-12%.


1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 votes, average: 5,00 out of 5)


АРАХІС, АБО ЗЕМЛЯНИЙ ГОРІХ – ОЛІЙНІ КУЛЬТУРИ - Рослинництво


АРАХІС, АБО ЗЕМЛЯНИЙ ГОРІХ – ОЛІЙНІ КУЛЬТУРИ