Урок 2. БУДОВА ТВАРИН. КЛІТИНА ТВАРИН
Клітина – цеглинка живого організму…
Мета уроку: сформувати уявлення про загальний план будови тварин. Вивчити будову клітини тварин, її складові.
Основні поняття: клітина, глікокалікс, фагоцитоз, цитоплазма, органели, ядро, мітохондріі, ендоплазматична сітка.
Обладнання і матеріали: таблиця “Клітина тварин”, “Клітина рослин”.
Тип уроку: засвоєння нових знань.
План-схема уроку
Етап уроку | Час (хв) | Форми | Результат діяльності |
I. Організаційний етап | 1 1 | Організація класу. Розминка “Поясніть епіграф до уроку” | Налаштування на продуктивну працю. Поява інтересу до теми уроку |
II. Актуалізація опорних знань | 4 5 2 | Вправа “Логікон”. Взаємоопитування “Бумеранг”. Проблемне запитання | Перевірка рівня засвоєння навчального матеріалу. Актуалізація опорних знань. Постановка проблеми для активної роботи на уроці |
III. Мотивація | 2 | Віршовані рядки про клітину, обговорення їх. Зв’язки з літературою | Підведення до вивчення нового матеріалу, мотивування подальшої роботи |
IV. Засвоєння нових знань | 20 | Пояснення вчителя з використанням таблиць і малюнків підручника | Сприйняття та засвоєння нового матеріалу на базі раніше відомого учням |
V. Узагальнення і систематизація знань | 4 | Утвори пару “Клітина та її складова”. Вирішення проблемного запитання, що було поставлене на початку уроку | Перевірка рівня засвоєння матеріалу про клітину. Узагальнення знань про клітину, відмінність рослинної та тваринної клітини |
3 | |||
VI. Підсумки | 2 | Вправа “Хто найкращий” | Визначення найактивніших учнів на уроці |
VII. Домашнє завдання | 1 | Репродуктивне, робота з підручником | Вивчення матеріалу про клітину тварин |
I. Організаційний етап.
Розминка. Учитель пропонує учням зачитати епіграф і висловити свої думки стосовно нього. Чи можна вважати це твердження правдивим?
II. Актуалізація опорних знань.
Перевірка домашнього завдання.
1. Виконайте вправу “Логікон”. Вставте в пропущені комірки замість цифр такі слова, щоб загалом кожний рядок і стовпчик мали логічне завершення.
Травоїдні | 2 | 4 | Всеїдні | Паразити |
Корова | Вовк | Дощовий черв’як | Ведмідь бурий | 6 |
1 | 3 | Опале листя, гній | 5 | 7 |
2. Взаємоопитування учнів. Вправа “Бумеранг”: учні посилають один одному бумеранг, запитуючи про ознаки живого, властиві тваринним організмам.
3. Проблемне запитання: згідно з клітинною теорією клітини всіх організмів мають подібний загальний план будови, чому тоді тварини здатні до руху, а рослини та гриби – ні?
4. Оголошення теми та мети уроку.
III. Мотивація навчальної діяльності.
Прослухайте уривок вірша. За бажання складіть продовження. Поясніть віршовані рядки.
Нам часто говорять: клітина – жива,
Та як же вона промовляє слова?
Як ходить в крамниці, кіно, магазин?
Чому для клітини шкідливий бензин?..
IV. Засвоєння нових знань.
1. Пояснення вчителя за таблицями відмінностей між клітинами рослин, грибів і тварин, пов’язаних з особливостями будови та живленням організмів (мал. 4, с. 8 підручника).
2. Особливості будови клітини тварин, орган ели та їхні функції (мал. 4, с. 8, мал. 5, с. 9).
3. Загальна характеристика зовнішньої будови тварин. Симетрія тіла (радіальна в медузи, двобічна в рака, голуба, птаха, асиметрія у ставковика).
4. Поняття про частини тіла тварин.
V. Узагальнення і систематизація знань.
1. Вправа “утвори пару”. Утворіть пару між складовою клітини та її функцією у клітині тварини (одна літера зайва).
1 мітохондрія 2 ядро 3 глікокалікс 4 цитоплазма | А транспортує речовини у клітину та назовні, захищає Б створює внутрішнє середовище клітини, містить органели В зберігає і передає спадкову інформацію Г накопичує, сортує, розподіляє речовини, формує лізосоми Д забезпечує клітину потрібною їй енергією |
2. Повна відповідь на проблемне запитання, яке поставлене на початку уроку.
VI. Підсумки.
Підбиття підсумків з використанням вправи “Хто найкращий”. Учні називають тих, хто найкраще працював на уроці.
VII. Домашнє завдання.
Опрацювати § 2. Повторити матеріал про тканини рослин (6-й кл.).