Мета: ознайомити учнів з випадками ділення числа на одиницю і діленням рівних чисел, з випадками ділення нуля; розвивати вміння розв’язувати задачі на три дії; виховувати інтерес до предмета.
Хід уроку
I. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ
II. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ
1. Перевірка домашнього завдання
2. Усні обчислення
1) С. 50, завдання 357.
2) С. 51, завдання 366.
3. Конкурс “Бігунок”
– Який ряд швидше добіжить до фінішу – обчислить усі рівності?
4. Робота за картками індивідуального контролю
Картка
1. Розв’яжіть задачу.
Першого дня крокодил виплакав 230 сльозинок, другого – на 110 менше, третього – стільки, скільки першого і другого дня разом. Скільки сльозинок виплакав крокодил третього дня?
2. Обчисліть вирази.
Картка 2
1. Розв’яжіть задачу.
Цибуліно вів щоденник добрих справ. На першій сторінці альбому Цибуліно записав 315 добрих справ, на другій сторінці – на 106 менше, а на третій – стільки, скільки на першій і другій разом. Скільки добрих справ записав Цибуліно на третій сторінці?
2. Обчисліть вирази.
III. ПОВІДОМЛЕННЯ ТЕМИ І МЕТИ УРОКУ
– Сьогодні на уроці ми розглянемо деякі випадки ділення та продовжимо роботу над задачами.
IV. РОБОТА НАД ТЕМОЮ УРОКУ
1. Підготовча робота (с. 50, завдання 358)
– З кожного прикладу на множення та його значення складіть по дві рівності на ділення.
2. Обчислення прикладів з коментуванням (с. 50, завдання 359)
– Що дістанемо в частці при діленні будь-якого числа на 1? (Те саме число.)
– Що дістанемо в частці, при діленні будь-якого числа на це саме число, крім нуля? (1)
– Отже, якщо число а розділити на 1, отримаємо число а.
А : 1 = а
Якщо число а розділити на а, отримаємо 1.
А : а = 1
3. Тренувальна вправа (с. 50, завдання 360)
4. Ділення нуля (с. 51, завдання 367)
Увага! Ділити на нуль неможливо.
Фізкультхвилинка
V. РОЗВИТОК МАТЕМАТИЧНИХ ЗНАНЬ
1. Робота над задачею (с. 50, завдання 361)
Аналіз умови задачі. Складання короткої умови.
– Яке головне питання задачі?
– Чи можемо відразу дати відповідь на це питання? Чому?
– Як дізнатися, скільки купили сатину?
– Якою дією дізнаємось кількість шовку і сатину разом?
Один учень записує розв’язання задачі з коментуванням біля дошки. Розв’язання
1) 6 • 2 = 12 (м) – купили сатину
2) 12 + 6=18 (м) – купили шовку і сатину
3) 18 – 3 = 15 (м)
Відповідь: 15 м сукна купили.
2. Усне складання задачі за малюнком (с. 51, завдання 362)
3. Самостійна робота
1 варіант
Складіть і розв’яжіть задачу за коротким записом (с. 52, завдання 370 (а)).
2 варіант
Складіть і розв’яжіть задачу за коротким записом (с. 52, завдання 370 (б)).
4. Розв’язування рівнянь з коментуванням (с. 51, завдання 364)
5. Завдання з логічним навантаженням (с. 52, завдання 371)
VI. ПІДСУМОК УРОКУ
– Що дістанемо в частці при діленні будь-якого числа на 1?
– Що дістанемо в частці при діленні будь-якого числа, крім нуля, на і саме число?
– Чи можна ділити на 0?
VII. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ
С. 51-52, завдання 365; 372.