Частина четверта ОСНОВИ ПРИВАТНОГО ПРАВА УКРАЇНИ
§ 28. Робочий час і час відпочинку. Трудова дисципліна
4. Дисциплінарна відповідальність працівників.
Однак бувають і інші приклади: токар запізнився на роботу, слюсар допустив брак у роботі, водій відмовився виконати рейс. Що спільного в їхніх діях? Працівники порушили трудову дисципліну, не виконали належним чином трудові обов’язки. За це вони можуть бути притягнуті до дисциплінарної відповідальності.
Якщо працівник порушує трудову дисципліну, до нього можуть бути застосовані
Робота окремих категорій працівників пов’язана з підвищеним ризиком і небезпекою, що зумовлює потребу в додержанні чіткої дисципліни й порядку. Це, зокрема, залізничники й авіатори, гірничорятувальники й митники та ін. Для працівників цих галузей прийнято спеціальні статути про дисципліну, якими передбачено й інші стягнення.
Закон визначає порядок накладання стягнень на працівників. Якщо токар запізнився на роботу, адміністрація насамперед зобов’язана зажадати від нього письмове пояснення, щоб з’ясувати причини й обставини
Стягнення оголошують наказом, з яким обов’язково під розписку має бути ознайомлений працівник. Законом установлено граничні строки застосування стягнення за порушення трудової дисципліни.
Стягнення може бути застосоване не пізніше аніж через місяць після його виявлення, але не пізніше аніж через шість місяців після скоєння. Якщо про запізнення стає відомо одразу, то стягнення має бути накладене протягом місяця з дня порушення. Втім, є складні випадки. Наприклад, 25 березня під час рейсу машиніст порушив інструкцію і перевищив швидкість. Про це дізналися через два місяці – після розшифрування записів приладів – 20 травня. Отже, порушення скоєно 25 березня. З цієї дати, з дня порушення, відраховують шість місяців, а місячний строк відраховуватимуть від 20 травня, коли стало відомо про порушення.