СВІТ ЖИВОЇ ПРИРОДИ
УРОК 30 Для чого потрібні рослини?
Тема. Для чого потрібні рослини?
Мета: розкрити значення рослин для людини; розвивати спостережливість, увагу; виховувати бажання доглядати за рослинами та оберігати їх.
ХІД УРОКУ
I. Організаційний момент
II. Повідомлення теми і мети уроку
– Пригадайте: чому люди вирощують рослини?
– На які групи розподіляють культурні рослини? Наведіть приклади.
– Сьогодні на уроці ви дізнаєтеся, чому для життя людей і тварин потрібні рослини.
III. Сприймання
1. Робота над загадками
– Били мене, рвали,
На шматки порвали,
У воді мочили,
По траві валяли,
Одну половину з кашею поїли,
Другу половину на плечі наділи. (Льон)
– В полі хороше мені Зеленіти навесні.
Чим же я – не молодець?
Маю диво-корінець,
Все про нього дбаю,
Цукор відкладаю. (Цукровий буряк)
– Що вам допомогло відгадати загадки?
– Де ростуть ці рослини?
2. Робота за підручником (с. 70-71)
– Роздивіться малюнки на с. 70.
– Розкажіть, що на них зображено.
– Що людина отримує із цукрового буряка?
– Що людина отримує із льону? Складіть речення.
– Що ж дають рослини людям?
– Дізнайтеся: з чого виготовляють олію?
– Розгляньте фотографії на с. 71.
– Розкажіть, що на них зображено. Складіть речення.
– Поміркуйте: чому рослини потрібні тваринам?
– Поясніть вислів: “Рослини – це окраса Землі”. Наведіть приклади.
– Рослини забезпечують життя на Землі. Вони дають живій природі чисте повітря.
Завдання для друга природи
– Поясніть своїм молодшим друзям, чому забруднення повітря та води завдає шкоди рослинам. Складіть розповідь на цю тему.
3. Фізкультхвилинка
IV. Узагальнення й систематизація отриманих знань
1. Робота за картками “Що дають рослини людям”
– Упізнати рослини і з’ясувати, що вони дають людям, ви зможете, виконуючи завдання на картках.
Розгляньте уважно малюнки. У верхньому рядку відшукайте рослини і поставте стрілочки до нижнього рядка, де зображено те, що ця рослина дає людям.
Правильні відповіді:
Соняшник – олія.
Колосок – хліб.
Дуб – стілець.
Цукровий буряк – цукор.
2. Гра “Продовжити речення”
– Перевіримо, чи знаєте ви, яку користь приносять рослини людям. Вам необхідно продовжити подані речення.
Овочі і фрукти люди… (їдять).
З льону виготовляють… (тканину).
З деревини виготовляють… (папір, меблі, іграшки).
– А ще рослини лікують нас. Вони також виробляють кисень, яким ми дихаємо, очищують повітря. І не тільки. Коли вчені порівняли воду, що стікає у водойми з безлісого вигону та з вигону, зарослого деревами, виявилося, що лісова вода чиста, приємна на смак, а з безліеого вигону – містить багато шкідливих бактерій.
V. Підсумок уроку
– Що нового ви дізналися на уроці?
– Яку користь приносять рослини для людини?
– Чому рослини потрібні тваринам?
– Що виготовляють з цукрового буряка?
– Що виготовляють з льону?