II Семестр
ТЕМА “ДОМАШНІ ОБОВ’ЯЗКИ ТА СІМЕЙНІ ТРАДИЦІЇ”
УРОК 74
Тема. Домашні машини – помічники
Мета:
– вдосконалювати навички читання, аудіювання та усного мовлення з теми;
– навчити учнів елементів самостійного непідготовленого висловлювання з теми з використанням мовленнєвих штампів;
– сприяти розвитку самостійного мислення під час виконання завдань проблемно-пошукового характеру;
– розвивати логічне мислення, спостережливість та кмітливість.
ХІД УРОКУ
I.
II. Підготовка до іноземного мовлення
Фонетична й мовленнєва зарядка.
III. Основна частина уроку
A) Перевірка виконання домашнього завдання
Make a list of things you would like your robot to do about the house instead of you. What you do if you have nothing to do?
B) Match the machines with their functions.
Camera В
Microware oven C
VCR F
TV set G
Vacuum cleaner D
Talking alarm clock E
Computer I
Calculator J
TV remote control unit H
Dishwasher A
What other machines can you add to this list?
What are their functions?
C) Bпp. 2, c. 121 – individually rate the machines from the above list according to their importance for people
Work in pairs. Compare your ratings of machines and come to an agreement on first five items on the list.
D) Bпp. 3, c. 121 – listen (tapescript 44, p.
Microwave cooking takes much more time than cooking with electric or gas ovens.
That’s why most containers made of these materials may not be used in microwave ovens.
The first vacuum cleaning devices were developed about 1890.
Most washing machines don’t work automatically.
One of the first mechanical washers was made in 1969.
E) Find the linking words plus, either, too, also in the above ad (Ex. 4b, p. 122) and according to the example, make up two sentences about each of the gadgets.
IV. Завершальна частина уроку
Домашнє завдання
Впр. 4 d, с. 122.
Підсумки уроку
Учитель підбиває підсумки уроку та оцінює роботу учнів.